Wojewoda Jarosław Wieczorek wyznaczył Szpital Rejonowy w Raciborzu na placówkę, która zostanie czasowo zamieniona w szpital zakaźny przeznaczony dla pacjentów wymagających hospitalizacji ze względu na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. 200 pacjentów hospitalizowanych obecnie w placówce czeka na przeniesienie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zorganizowanie sieci szpitali zakaźnych na wypadek epidemii koronawirusa zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. - W każdym województwie powstanie co najmniej jeden szpital, w niektórych województwach, gdzie jest większa liczba ludności, tych szpitali będzie więcej - powiedział minister. Zaznaczył, że muszą to być szpitale, które mają oddział chirurgii w razie gdyby pacjent z koronawirusem potrzebował operacji oraz położniczy, by ciężarne z koronawirusem miały gdzie rodzić. W każdym z nich 10 proc. łóżek zostanie wyposażonych w respiratory, na potrzeby pacjentów, u których COVID-19 ma ciężki przebieg.

Szpital Rejonowy w Raciborzu już się zmienia

Wybór szpitala należał do wojewody. Padł na Szpital Rejonowy w Raciborzu, w którym już teraz na oddziale zakaźnym przebywa pięciu pacjentów z koronawirusem SARS-CoV-2.Raciborski szpital ma ok. 300 łóżek, w tym 8 na oddziale intensywnej terapii. Teraz zostanie więc doposażony w respiratory. Ma też oddział położniczy, chirurgię, ortopedię, okulistykę, laryngologię, pulmunologię (SARS-CoV-2 atakuje drogi oddechowe) i co ważne, także pediatrię. W założeniu pacjentom z koronawirusem będzie więc w stanie zapewnić kompleksową opiekę.

Wojewoda zawiadomił o swojej decyzji władze powiatu raciborskiego  (szpital im właśnie podlega) oraz prezydenta miasta. W najbliższych dniach 200 pacjentów obecnie przebywających w placówce zostanie wypisanych do domu lub przeniesionych do innych szpitali. -  Obecnie wspólnie ustalamy plan działania – powiedział wojewoda.

Jak ma działać szpital zakaźny w Raciborzu?

Szpital ma zacząć działać jako w całości zakaźny od poniedziałku. Będzie otrzymywał z NFZ pieniądze za gotowość do przyjęcia chorych na COVID-19 nawet jeśli epidemia nie przybierze dużych rozmiarów i liczba rzeczywiście leczonych pacjentów będzie niewielka.

Jednak jeśli liczba chorych będzie szybko wzrastać, należy się spodziewać prędkiego wyznaczenia drugiego szpitala w województwie w całości przenaczonego do leczenia COVID-19.

Do chwili obecnej w województwie śląskim potwierdzono 11 przypadków zakażenia koronawirusem. Poza pięcioma pacjentami przebywającymi w szpitalu w Raciborzu, trzech hospitalizowanych jest na oddziale zakaźnym Szpitala Śląskiego w Cieszynie, dwóch w Szpitalu powiatowym w Zawierciu oraz jeden w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie. 12 innych osób jest hospitalizowanych i czeka na wyniki. Kwarantanną objętych jest 156, a 1276 przebywa pod nadzorem sanitarnym.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem