W czwartek w sądzie w Katowicach pracownicy ochrony z założonymi na twarzy maseczkami wpuszczali do środka tylko uczestników prowadzonych postępowań. I pytali, czy ktoś był ostatnio za granicą. Od piątku aż do końca miesiąca odwołane zostaną wszystkie rozprawy w całym województwie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa w Sądzie Okręgowym w Katowicach wprowadzono w czwartek restrykcyjne zasady bezpieczeństwa. Do nowego gmachu przy ulicy Francuskiej wpuszczani byli tylko uczestnicy prowadzonych tam postępowań. Publiczność nie miała prawa wstępu. Pracownicy ochrony mieli założone maseczki oraz rękawiczki.

- Czy wrócili państwo z zagranicy lub ktoś z najbliższych była w zagranicznej podróży? - pytali wchodzących ludzi.

Sekretariaty przestały przyjmować interesantów

Jednocześnie sędzia Katarzyna Frydrych, prezes Sądu Okręgowego w Katowicach, wydała zarządzenie, w którym apelowała do ludzi o rozważenie, „czy wizyta w Sądzie jest konieczna. Proponujemy w pierwszej kolejności korzystanie z informacji telefonicznej oraz kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej. Pisma, wnioski procesowe oraz skargi winny być przesyłane za pośrednictwem poczty”.

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa sekretariaty wszystkich wydziałów, biuro obsługi interesantów, a także czytelnia akt w czwartek przestały przyjmować interesantów. Dodatkowo sędziowie zostali poproszeni o przeprowadzenie kwerendy spraw i orzekanie tylko w tych, które mają status "pilne". - Pani prezes dała nam wolną rękę co do decyzji w tej sprawie - podkreśla jeden z katowickich sędziów.

W Sosnowcu sędziowie dostali wolną rękę w odwoływaniu rozpraw

 Podobną decyzję w czwartek podjęła sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska, prezes Sądu Rejonowego w Sosnowcu. Z racji tego, że w mieście potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa, dała sędziom wolną rękę do odwoływania rozpraw. Zaleciła im „ograniczenie rozpoznawania spraw jedynie do spraw pilnych, zalecając przeprowadzenie ich na wyznaczonej sali rozpraw zapewniającej bezpieczne i higieniczne warunki dla Sędziów, pracowników i uczestników postępowania”.

Od piątku sądy odwołują wszystkie rozprawy

W czwartek po południu sędzia Witold Mazur, prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach, wydał zarządzenie o czasowym zawieszeniu działalności sądów w województwie śląskim. Zgodnie z jego poleceniem od piątku aż do końca miesiąca odwołane zostaną wszystkie rozprawy. Sądy będą zajmowały się tylko tymi sprawami, w których trzeba podjąć decyzje dotyczące dalszego stosowania aresztów. Jego decyzja dotyczy także sądów rejonowych i okręgowych działających w regionie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem