W związku z zagrożeniem koronawirusem premier Mateusz Morawiecki ogłosił w środę przed południem decyzję o zawieszeniu od czwartku zajęć we wszystkich szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także uczelniach wyższych w całym kraju. Oznacza to, że w województwie śląskim w domach pozostać ma około 700 tys. dzieci.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dla 530 tys. uczniów i 160 tys. przedszkolaków z województwa śląskiego, a także dzieci uczęszczających do żłobków oraz dla studentów rozpocznie się w czwartek dwutygodniowy okres wolny od zajęć. W regionie zajęcia odwołane zostały w 1558 przedszkolach, 1446 szkołach podstawowych, 217 szkołach branżowych, 284 liceach i 235 technikach.

Aby dać rodzicom dzieci czas na zorganizowanie im opieki, rząd zdecydował, że jeszcze w czwartek i piątek można będzie, w szczególnych przypadkach, przyprowadzać dzieci do przedszkoli i podstawówek na zajęcia opiekuńcze. Od poniedziałku aż do 25 marca wszystkie placówki zostaną jednak zamknięte na głucho. Pracujący rodzice mają możliwość wziąć w tym terminie odpłatne wolne – muszą tylko złożyć u pracodawcy stosowny formularz adresowany do ZUS.

W tym samym terminie, decyzją rządu, zawieszone będą zajęcia na uczelniach. Władze większości śląskich uczelni samodzielnie podjęły takie kroki już wcześniej. We wtorek przed godz. 22 o zawieszeniu zajęć od środy zadecydowały władze Uniwersytetu Śląskiego. W środę rano zawiesić zajęcia od czwartku zdecydowały się władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a niedługo później o zawieszeniu zajęć w trybie natychmiastowym zadecydowały władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Ponadto na SUM odwołano wszystkie konferencje i wydarzenia, zawieszono zagraniczne wyjazdy służbowe oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, studentów i doktorantów SUM, wstrzymano przyjazdy do SUM gości zagranicznych, a także wprowadzono zakaz odwiedzin w domach studenckich oraz wstrzymano zakwaterowanie nowych osób.

E-learning zamiast lekcji w szkołach

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, także apelował do uczniów, by nie traktowali najbliższych dwóch tygodni jak ferii – nie spotykali się w klubach czy centrach handlowych, gdzie występują duże skupiska ludzkie. Zalecił, by wykorzystali ten czas na naukę i powtórki materiału. Kalendarz roku szkolnego, w tym terminy egzaminów, pozostają bowiem niezmienione. Egzaminy ósmoklasistów rozpoczną się już 21 kwietnia, matury 4 maja. – Zeszłoroczny strajk nauczycieli pokazał, że pomimo kilkutygodniowej przerwy w zajęciach jest możliwość zrealizowania na czas podstawy programowej – podkreślił minister Piontkowski.

W nauce mogą pomóc uczniom nauczyciele, którzy choć nie będą przychodzić do szkół, to otrzymają normalną pensję i powinni zachować gotowość do pracy. - Mogą proponować uczniom e-learningowe zajęcia rozszerzające i powtarzające ich wiedzę, wykorzystując np. portal epodreczniki.pl – radził minister.

Marta Florkiewicz-Borkowska, germanistka ze Szkoły Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach już jest umówiona z uczniami. Będzie spotykać się z nimi on-line w wyznaczonych godzinach i pracować na platformie Quizlet oraz w grupach na Messengerze. Zamierza też publikować dodatkowe materiały na swoim blogu i podsyłać uczniom lekcje, transmitowane na żywo przez zaprzyjaźnionych nauczycieli innych przedmiotów. – Do tej pory w formule on-line pracowałam z chętnymi uczniami. Teraz mam okazję przetestować rozwiązanie z całymi klasami. Dla nas wszystkich będzie to lekcja. Będziemy wspólnie uczyć się nie tylko niemieckiego, ale też ćwiczyć kompetencje przyszłości, które uczniom z pewnością przydadzą się w dorosłym życiu – mówi Florkiewicz-Borkowska.

Kolejne śląskie uczelnie zawieszają zajęcia z powodu koronawirusa

Prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, ogłosił w środę rano, że z powodu zagrożenia koronawirusem zawiesza zajęcia na uczelni. Niedługo później o zawieszeniu zajęć zadecydował prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Na czwartek i piątek w związku z wyborami do Kolegium Elektorów na Uniwersytecie Ekonomicznym zaplanowane były godziny rektorskie. W środę rano, z powodu zagrożenia koronawirusem, rektor zadecydował zamienić je jednak na dni rektorskie. - W tych dniach w kampusach w Katowicach i Rybniku nie odbędą się zajęcia dydaktyczne, także na studiach podyplomowych, szkoleniach i tym podobne - poinformował prof. Tomanek.

Na razie zajęcia na UE zawieszone zostały do końca tygodnia, ale dalsze ustalenia co do funkcjonowania wszystkich uczelni w regionie podjęte zostaną podczas spotkanie rektorów z wojewodą śląskim, zaplanowanym na środę na godz. 14. - Po posiedzeniu podejmę decyzje dotyczące funkcjonowania uniwersytetu w warunkach zagrożenia epidemiologicznego – informuje rektor Tomanek.

Niewiele później zarządzenie o zawieszeniu zajęć dla studentów i doktorantów wydał rektor SUM. Zajęcia zostały zawieszone w trybie natychmiastowym aż do 29 marca. Ponadto na SUM odwołano wszystkie konferencje i wydarzenia, zawieszono zagraniczne wyjazdy służbowe oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, studentów i doktorantów SUM,  wstrzymano przyjazdy do SUM gości zagranicznych, a także wprowadzono zakaz odwiedzin w domach studenckich oraz wstrzymano zakwaterowanie nowych osób.

Jako pierwsze na zawieszenie zająć od środy zdecydowały się we wtorek późnym wieczorem władze Uniwersytetu Śląskiego. Na UŚ zajęcia zostały zawieszone do odwołania.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Zeszłoroczny strajk nauczycieli pokazał, że pomimo kilkutygodniowej przerwy w zajęciach jest możliwość zrealizowania na czas podstawy programowej "
  to może skrócić rok szkolny? Albo zwiększyć podstawę programową. Co najmniej dwukrotnie
  już oceniałe(a)ś
  1
  1