W szpitalach brakuje pielęgniarek i położnych, bo wiele z nich w ostatnim czasie zatrudniło się za granicą. O tym, jak zachęcić pielęgniarki do pracy w Polsce, porozmawiamy w Katowicach w ramach akcji "Pod dobrą opieką".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada zaledwie pięć pielęgniarek. Wśród krajów rozwiniętych to jeden z najniższych wyników. Dla porównania: w Szwajcarii na 1 tys. mieszkańców przypada 18 pielęgniarek, w Norwegii 17, w Niemczech 13, a w Rosji osiem. Według prognoz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych będzie jeszcze gorzej.

Jak zachęcić młodych ludzi do tych zawodów? Jak powstrzymać pielęgniarki i położne przed wyjazdami za granicę? Jak zmienić szpitale, by pielęgniarkom i położnym pracowało się lepiej? I skąd wziąć na to pieniądze?

Jak podnieść komfort pracy pielęgniarek i położnych?

W najbliższych miesiącach w ramach akcji „Pod dobrą opieką” będziemy analizować w „Gazecie Wyborczej” te problemy. Zorganizujemy także siedem spotkań w różnych miastach.

26 lutego zapraszamy na spotkanie do Katowic, w którym wezmą udział przedstawiciele szpitali, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, wydziałów zdrowia, uniwersytetów medycznych oraz niezależni eksperci.  

Konferencję rozpoczniemy o godz. 9.30 debatą, podczas której przyjrzymy się m.in. różnicom w pracy w tych zawodach w Polsce i w innych krajach. Zastanowimy się też, czy z pomocą nowoczesnego sprzętu można ograniczyć ryzyko zawodowe, oraz poruszymy kwestię ochrony pielęgniarek i położnych przed agresywnym zachowaniem pacjentów lub członków ich rodzin.

Podczas drugiej z debat zastanowimy się, co może ułatwić młodym ludziom start w zawodzie pielęgniarki i położnej, a co ich do niego zniechęci. Ponadto podyskutujemy, jak budować właściwe relacje między doświadczonymi pracownikami a tymi wchodzącymi na rynek pracy. Nie pominiemy również kwestii wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy

Po debatach zaplanowaliśmy dwa warsztaty: o niwelowaniu ryzyka i trosce o komfort pracy w zawodzie pielęgniarki oraz o budowaniu relacji między pielęgniarką a pacjentem.

Organizatorem akcji jest „Gazeta Wyborcza”. Partnerami krajowymi są: Arjo, Novamed, Skamex oraz Krajowa Izba Pielęgniarek i Położnych. Partnerzy lokalni to Betamed, Fundacja „Iskierka” oraz Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej.

Konferencja odbędzie się w hotelu Courtyard by Marriott Katowice City Center przy ul. Uniwersyteckiej 13. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja pod adresem https://bilety.cojestgrane24.pl/pod_dobra_opieka#/lp.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Za taką pensję lepiej pracować jako kasjerka w sklepie niż zapierniczać na zmiany w szpitalu - więc mnie nie dziwi, że brakuje pielęgniarek.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Dobra, możecie odwołać te konferencje i spotkania. Ja Wam powiem o co chodzi.
  Mianowicie, chodzi o pieniądze.
  Nie dziękujcie za tę informację.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0