Śląski Komitet Obrony Demokracji w czwartek zorganizuje pikietę pod sądem okręgowym przy ul. Francuskiej w Katowicach. Do udziału wzywa wszystkich, którym zależy na praworządnej, demokratycznej i europejskiej Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek, 23 stycznia, Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy sędziowie powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę w wyniku działań nowego KRS mogą orzekać. Do uchwały całego Sądu Najwyższego musi dojść, ponieważ istnieją rozbieżności w tej sprawie, wywołane orzeczeniami sędziów powołanych w ramach systemu stworzonego przez rządzących.

- Tymczasem rządzący chcą pozbawić sądy niezależności. Senat odrzucił ustawę kagańcową, ale zapewne Sejm ją ponownie uchwali. Ta ustawa narusza konstytucję i prawo europejskie. Ostatecznie upadnie. Ale żeby tak się stało, musimy pokazać nasz sprzeciw - mówią przedstawiciele śląskiego KOD-u.

W czwartek pikieta KOD-u pod Sądem Okręgowym w Katowicach

Dodają, że ustawa kagańcowa jest forsowana mimo krytyki Komisji Weneckiej, przedstawicieli Kongresu USA, przedstawicieli zawodów prawniczych i środowisk akademickich z Polski i całej Europy. Do przestrzegania praworządności wezwała też Polskę niedawna rezolucja Parlamentu Europejskiego, a Komisja Europejska wystąpiła do TSUE o środek tymczasowy w postaci zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN.

- Przyjęcie ustawy kagańcowej jest kolejnym poważnym krokiem w stronę wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Wzywamy wszystkich, którym zależy na praworządnej, demokratycznej i europejskiej Polsce, do zamanifestowania naszej solidarności z broniącymi państwa prawa sędziami - zachęcają do przyjścia KOD-owcy. 

Pikieta w Katowicach odbędzie się w czwartek 23 stycznia o godz. 18 pod Sądem Okręgowym przy ul. Francuskiej.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem