Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do protestów zachęcają stowarzyszenia sędziów Iustitia i Themis, stowarzyszenie adwokatów Defensor Iuris, stowarzyszenie prokuratorów Lex Super Omnia, Inicjatywa Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

„PiS wypowiada otwartą wojnę niezależnemu sądownictwu! Planuje represje wobec sędziów i prokuratorów włącznie z wydaleniem z zawodu! Otwarcie nakazuje zaniechanie stosowania prawa europejskiego! To koniec trójpodziału władzy oraz krok w kierunku wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej! Wzywamy wszystkich do protestu! 18 grudnia wyjdźmy na ulice w całej Polsce - solidarni z sędziami! Dziś Sędziowie - jutro Ty!" - czytamy w odezwie wydanej przez te organizacje. 

Protesty przed sądami w cały regionie 

Z tego powodu w środę o godz. 18 odbędą się protesty przed sądami okręgowymi w Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej, a także sądami rejonowymi w: Pszczynie, Tychach, Sosnowcu, Raciborzu, Żorach, Dąbrowie Górniczej, Żywcu.  

Ludzie będą protestowali przeciwko złożonemu w nocy z 12 na 13 grudnia 2019 r.  projektowi ustawy kagańcowej zakazującej sędziom stosowania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że wybór Krajowej Rady Sądownictwa nie gwarantuje niezależności wymiaru sprawiedliwości i jest sprzeczny z prawem unijnym. 

Projekt PiS przewiduje kary – od pieniężnych po wydalenie z zawodu – za orzekanie zgodnie z konstytucją oraz wyrokiem TSUE. - To próba zamknięcia sędziom ust - uważają prawnicy. 

W środę na ulicach wielu polskich miejscowości odbędą się protesty przeciw nowym przepisom, które próbuje przeforsować PiS. Komisja Europejska zapowiada, że zajmie się projektem ustawy dyscyplinującej sędziów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.