Już po raz siódmy Uniwersytet Śląski wspólnie z "Gazetą Wyborczą" przyzna tytuł "Absolwenta z Pasją". Otrzyma go osoba aktywna społecznie, osiągająca sukcesy w dziedzinie kultury, nauki lub sportu, z pełnym zaangażowaniem oddająca się swoim zainteresowaniom. O tytuł w 2019 roku ubiega się aż 15 osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poprzez Plebiscyt „Absolwent z Pasją” Uniwersytet Śląski promuje osiągnięcia i pasje swoich absolwentów, niezależnie od roku, w którym ukończyli studia. Kandydaci do tegorocznej edycji konkursu zgłaszali się od 1 do 30 listopada 2019 r. Chwalili się sukcesami i opisywali swoje zainteresowania. Teraz wszystko w rękach czytelników „Wyborczej”, którzy wybiorą zwycięzcę w głosowaniu internetowym. Na swojego faworyta można głosować do 10 grudnia 2019 r. do godz. 23.55. Na podstawie oddanych głosów komisja plebiscytowa wyróżni jednego z kandydatów tytułem „Absolwenta z Pasją 2019”.

Plebiscyt „Absolwent z Pasją” organizowany jest od 2013 roku, a jego pierwszą laureatką została Magdalena Knapik, absolwentka Wydziału Filologicznego, a obecnie pracownik Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Drugą edycję wygrał Grzegorz Gawlik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf oraz prawnik. Cztery lata temu zwyciężył Paweł Bajtlik, absolwent pedagogiki i animacji społeczno-kulturalnej, organizator imprez sportowych i promotor aktywności. W 2016 r. laureatką tytułu została Gabriela Bazan, absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym, pasjonatka fotografii i filmu. W 2017 roku laureatem został dr Rafał Warchulski, pracownik Uniwersytetu Śląskiego oraz fotografik. Tytuł Absolwenta z Pasją 2018 otrzymała Natalia M. Ruman, doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. 

Nazwisko tegorocznego Absolwenta z Pasją poznamy 11 grudnia podczas uroczystości wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom UŚ.

Zwycięzca plebiscytu otrzyma wyjątkową nagrodę – możliwość odbycia lotu balonem badawczym Uniwersytetu Śląskiego. Szczegółowe informacje o plebiscycie można znaleźć na stronie absolwent.us.edu.pl .

Poniżej prezentujemy sylwetki kandydatów do tytułu „Absolwenta z Pasją” Uniwersytetu Śląskiego w 2019 r.

ALEKSANDRA E. ADAMCZYK

Aleksandra E. Adamczyk
Aleksandra E. Adamczyk  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego i Informatyki na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Kobieta wielu pasji. Jest infobrokerem (specjalistą informacji naukowej), pracuje jako kustosz w CINiB-ie, pomaga studentom i pracownikom naukowym w odnajdowaniu fachowych źródeł, szkoli i publikuje, współtworzy bazę dorobku naukowego UŚ oraz moduł informacyjny w serwisie internetowym w ramach Sekcji Obsługi Nauki. Jako informatyk i grafik realizuje projekty własne i zlecone (zawodowo i społecznie). Interesują ją także działania na rzecz inkluzji społecznej, dlatego podejmuje się ich realizacji samodzielnie lub zespołowo, we współpracy ze stowarzyszeniami lub fundacjami. Od czasu do czasu muzykuje.

Ma na swoim koncie przygotowanie 18 publikacji, w tym artykuły w czasopismach recenzowanych. Uczestniczyła w 27 konferencjach krajowych (w 2 o charakterze międzynarodowym), a w 8 wystąpiła z referatami. Aktywnie uczestniczyła w Śląskiej Nocy Naukowców (2012) i Śląskim Festiwalu Nauki (2017), prezentując CINiB-ę i jej zespół jako ludzi z pasją. Brała udział w programie telewizji regionalnej na temat nowoczesnych technologii. Współuczestniczyła w panelu dyskusyjnym zorganizowanym z okazji „Gali e-booków 2013”.

Zajmuje się projektowaniem oraz tworzeniem grafiki na potrzeby promocji wydarzeń naukowych, kulturalnych, społecznych w CINiB-ie - na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Przygotowuje także fotorelacje z CINiB-owych wydarzeń. 

Jest autorką logotypu największego repozytorium regionalnego: Śląskiej Biblioteki Cyfrowej; opracowania graficznego dla Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Śląskiego; współautorką Elektronicznego Systemu Rejestracji Bibliografii Dorobku Pracowników Uniwersytetu Śląskiego; promocyjnych projektów graficznych towarzyszących wydarzeniom organizowanym przez Uniwersytet Śląski w CINiB-ie (w tym grafiki kojarzonej przez studentów z akcją "CINiBA nocą naładuje mocą" w czasie sesji egzaminacyjnych) i poza Centrum, dla organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie w konkursie na logotyp 50-lecia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ze wszystkimi pracami można zapoznać się na jej blogu: www.alexa-w2s.blogspot.com oraz fanpage'u Alexa W2S (@alexawebsitestory).

Działa na rzecz inkluzji społecznej. Zajęła III miejsce w konkursie „Siemianowickie Barwy Wolontariatu 2015” oraz wyróżnienie za podejmowane działania wolontariackie w konkursie regionalnym „Barwy Wolontariatu 2015”. Jej kolejną wielką pasją jest muzyka. Miała okazję supportować muzycznie lokalne wydarzenia artystyczno-kulturalne. Stworzyła dżingiel promujący akcję Coffee-Tea-Crossing w CINiBA, wsparty własnym utworem i głosem, nagranym w uniwersyteckim studiu radiowym.

NATALIA CZORNYJ

Ukończyła filozofię oraz filologię angielską na Uniwersytecie Śląskim, w czasie studiów brała udział w programach Work America i Work and Travel. Wzięła także urlop dziekański, po to, by przez rok pracować w administracji szpitala Musgrave Park Hospital w Belfaście, w Irlandii Północnej. Po powrocie do Polski została nauczycielką. Jej pasją jest język angielski i poprawna brytyjska wymowa oraz umiejętności społeczne, które pozwalają na egzystencję w otaczającym nas świecie. W pracy nauczycielki języka angielskiego łączy dwa ukończone kierunki studiów: filozofię i filologię angielską. Kierunki na pozór przeciwstawne, a jednak pokrewne. Bez odpowiedniego podejścia nie ma szans na zainteresowanie ucznia językiem obcym, inną kulturą i odmiennymi obyczajami

Uczy angielskiego, mieszkała przez dwa lata w Wielkiej Brytanii i kilka miesięcy w USA, uczy swoich uczniów poprawnej wymowy brytyjskiej, przybliża kraj, który był dla niej kiedyś niedostępny. Ukończyła także filozofię i wie, że podstawa to bycie człowiekiem wszechstronnym. Swoich uczniów przygotowuje do Turnieju Wiedzy Pożarniczej (II miejsce w roku 2017), prowadzi Szkolny Klub Europejski ( I miejsce w Miejskim Konkursie o Wiedzy o Unii Europejskiej w 2018 roku), jest także opiekunem Samorządu Uczniowskiego. 

Przygotowuje uczniów do egzaminu maturalnego z języka angielskiego i do egzaminów FCE (100 proc. zdawalności).

Dzięki filozofii każdego ucznia widzi jako tajemnicę, szansę, która czeka na odkrycie. Niby nic, a jednak wiele.

ŁUKASZ DAWIDOWSKI

Łukasz Dawidowski
Łukasz Dawidowski  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Po zakończonych w roku 2008 studiach magisterskich rozpoczął studia doktoranckie z matematyki. Od 2011 roku pracuje w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (najpierw na stanowisku asystenta, a później adiunkta). Również od 2001 roku pracuje jako nauczyciel matematyki w VIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Od najmłodszych lat pasjonował się naukami ścisłymi, a zwłaszcza matematyką. Już w trakcie studiów lubił opowiadać o niej innym.

Swoją pasję do popularyzowania matematyki, opowiadania o niej, stara się realizować na różne sposoby: Prowadzi wykłady i warsztaty o charakterze popularyzatorskim. Od wielu lat regularnie uczestniczy w Święcie Liczby Pi, które odbywa się w byłym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ, Śląskim Festiwalu Nauki, Śląskiej Nocy Naukowców. Dzięki pracy na Uniwersytecie ma też możliwość prowadzenia zajęć dla szkół z całego województwa śląskiego.

Jednym ze sposobów poszerzania wiedzy matematycznej wśród uczniów i studentów jest organizacja konkursów. Dzięki pełnionym funkcjom w Oddziale Górnośląskim Polskiego Towarzystwa Matematycznego od kilku lat czynnie uczestniczy w organizacji Śląskiego Konkursu Matematycznego przeznaczonego dla uczniów szkół woj. śląskiego, a od tego roku jest jego przewodniczącym. Dodatkowo pracuje też w jury Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach oraz jest członkiem jury międzynarodowego konkursu drużynowego z matematyki dla studentów (ISTCiM), który odbywa się od tego roku na Uniwersytecie Śląskim.

Od wielu lat, przede wszystkim w szkole, stara się pracować w oparciu o metodę projektu.

Ponad dwa lata temu, dzięki programom organizowanym przez UŚ, miał okazję zapoznać się z pracą z wykorzystaniem tutoringu. Od tego czasu stara się jej elementy wykorzystywać podczas prowadzonych przez niego zajęć ze studentami, jak i z uczniami. Dzięki programowi „Uniwersytet Najlepszych” pracuje jako tutor. Od ponad roku, dzięki współpracy z grupą EQURS, jest współtwórcą kursów z matematyki opartych na zasadzie micro-learning, które działają na zasadzie repetytoriów wideo. Jest to innowacyjna metoda na polskim rynku, która za pomocą krótkich filmików podaje wiedzę, która jest potem sprawdzana dzięki testom i zadaniom.

JOANNA GADACZ

Joanna Gadacz
Joanna Gadacz  Fot. MATERIAŁY UŚ

Jest absolwentką Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. W trakcie studiów dwukrotnie brała udział w programie Erasmus+, dzięki któremu część studiów odbyła we Włoszech, a po obronie magistra spędziła pół roku na praktykach, prowadząc lektorat z języka polskiego na Uniwersytecie w Bari. Ukończyła również Blok Kształcenia Nauczycielskiego, przygotowujący do zawodu nauczyciela. W tym roku rozpoczęła szkołę doktorską oraz Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. Od III roku studiów licencjackich pracuje w szkołach językowych. Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę na Uniwersytecie. Obecnie prowadzi również kursy firmowe z języka włoskiego. Jej olbrzymią pasją jest język włoski, a przede wszystkim jego nauczanie. Od III roku studiów licencjackich udzielała korepetycji z języka włoskiego oraz pracowała w szkołach językowych. 

Na zajęciach stara się wykorzystywać różnorodne metody i techniki oraz nowoczesne technologie, np. quizy na smartfonach, aplikacje. Oprócz tego stawia na pracę w grupach, tworzenie map myśli i odwoływanie się do memów. Najbardziej dumna jest z zajęć przeprowadzonych metodą gamifikacji, podczas których studenci podzieleni byli na domy ze świata Harry'ego Pottera i walczyli o Puchar Domów, rozwiązując zadania z gramatyki.  Najważniejsze dla niej jest stworzenie takiej atmosfery, by studenci dobrze się czuli na zajęciach i nie bali się mówić ani pytać. W wyniku jej współpracy ze studentami zostało założone Koło Naukowe Miłośników Kultury Włoskiej UŚ " Dolce far tutto".

Nieustannie doskonali swoje umiejętności. Uczestniczyła w wielu warsztatach metodycznych organizowanych m.in. przez Uniwersytet Otwarty, wydawnictwo Nowela, wydawnictwo Loesher, Włoski Instytut Kultury, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach; sympozjach, konferencjach naukowych, webinariach - praktycznie we wszystkim, co pomogłoby jej lepiej uczyć. Podnosiła również swoje kompetencje językowe poprzez udział w programie Erasmus. 

Pasja dla niej to nie liczba konferencji, na których była, ale fakt, że studenci chcą przychodzić na jej zajęcia. Największym wyróżnieniem dla niej był fakt, że na jej zajęciach była zawsze wysoka frekwencja, bez względu na to, czy odbywały się one o godzinie 8 czy o 18.

AGNIESZKA HEBA

Agnieszka Heba
Agnieszka Heba  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii kierunku Matematyka oraz Podyplomowych Studiów Pedagogicznych na Uniwersytecie Śląskim. Pracę doktorską zrealizowała w języku czeskim na temat rozwoju matematycznych kompetencji z użyciem e-learningu na Wydziale Pedagogicznym Ostrawskiego Uniwersytetu w Ostrawie. 

Obecnie starszy asystent  w Katedrze Technologii Informacyjnych Mediów na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także konsultant ds. matematyki w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli "WOM" Bielsko-Biała, akredytowany trener szkoleń z zakresu: pakietu Microsoft Office, e-learningu i ICT, programowania i robotyki w edukacji, na studiach podyplomowych wielu polskich uczelni. Członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego, Komitetu Organizacyjnego i Jury Międzynarodowego Konkursu Umiejętności Statystycznych (The International Statistical Literacy Project) 2018. Autorka licznych publikacji w języku polskim, angielskim, czeskim i innych.  Za swoje dokonania dydaktyczne otrzymywała nagrody m.in. Prezydenta Miasta Katowic Piotra Uszoka., a także Nagrodę Rektora  III stopnia Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. 

Jej motto życiowe „żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi”. Twierdzi, że pasje kształtują naszą osobowość, sposób myślenia, a także nastawienie do innych ludzi.

Uwielbia góry, jest członkiem Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich, zdobyła 16 z 28 polskich szczytów, w tym Rysy, a także ma za sobą nocne wejście na Synaj w Egipcie. Góry to dla niej fantastyczny sposób na ładowanie baterii, odreagowanie stresów codziennych, podczas zachwytów górską przyrodą. Kocha również podróże; jej ulubione kierunki to Izrael, Jordania, a także Grecja. 

Kocha przebywać z ludźmi – przez dwa lata była wolontariuszem Światowych Dni Młodzieży 2016, gdzie współpracowała jako lektor języka czeskiego w ramach inicjatywy Centrum Młodzieży i Ewangelizacji Archidiecezji Katowickiej, Fundacji Młodzi dla Młodych dotyczącej uczenia się języków obcych, oraz wolontariuszem sekcji informacyjnej podczas trwania Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016. Przebywanie z młodymi ludźmi pełnymi pozytywnej energii sprawia jej mnóstwo radości, co przekłada się później na jej energię do pracy trenera i wykładowcy akademickiego. 

Prywatnie pasjonuje ją również popularyzowanie nauki - matematyki, informatyki, programowania i robotyki w edukacji podczas różnych eventów naukowych typu Śląski Festiwal Nauki, śląskich regionalnych konferencji metodyczno-praktycznych czy wykładów otwartych lub warsztatów dla młodzieży w szkołach.  W tym zakresie współpracuje również z UNIBOT Uniwersytet Śląski.

Cechuje ją mnóstwo pozytywnej energii, ekspercka wiedza i wysoka jakość we wszystkim, co robi, zarówno zawodowo, jak i prywatnie.

PAWEŁ KOZA

Paweł Koza
Paweł Koza  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwent Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Od 4 lat jest nauczycielem. Oprócz tego jest miłośnikiem szachów. Organizuje zawody szachowe o charakterze charytatywnym, a także jest ich instruktorem. Zagrał w tym roku w ponad 100 turniejach, rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając wiele medali i pucharów, reprezentując barwy Sparty Lubliniec. Matematyka i szachy stanowią część jego życia. To dzięki nim zmienia na lepsze swoje życie, usprawniając między innymi kontrolę i planowanie czasu.

ALICJA LIZUREJ

Alicja Lizurej
Alicja Lizurej  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Jej zamiłowanie do bycia wśród i dla ludzi przełożyło się na konkretne wybory: ukończyła psychologię, socjologię reklamy i komunikację społecznej na UŚ, a oprócz tego została instruktorką studia tanecznego. Jest laureatką konkursu Studencki Nobel - 2008, została zwyciężczynią województwa śląskiego w prestiżowym konkursie Primus Inter Pares – Student Roku.

Koordynowała kilkanaście projektów naukowo-badawczych, np. na Uniwersytecie Euroazjatyckim w Astanie, w Kazachstanie, czy na Uniwersytecie w Danang w Wietnamie oraz na Filipinach. Jest również współautorką książki na temat Innowacyjnej Przedsiębiorczości, kilkunastu artykułów naukowych. Brała udział w ponad 20 konferencjach międzynarodowych i ponad 50 ogólnopolskich. Za swoje osiągnięcia dostała listy gratulacyjne od marszałka Sejmu, marszałka woj. śląskiego oraz prezydenta miasta Katowice, a także otrzymała stypendium rektora UŚ za wybitne osiągnięcia twórcze oraz Wyróżnienie JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dra hab. Wiesława Banysia.

Jest trzykrotną stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendium im. Kazimierza Pułaskiego dla liderów społecznych. Pełniła rolę przewodniczącej dwóch kół naukowych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego: Lallatio i Socjoterapii, dzięki którym udało jej się poznać praktyczne aspekty pracy z ludźmi wymagającymi pomocy. Jako trener i psycholog prowadzi liczne warsztaty w kraju i za granicą, zachęcając innych do aktywności. Wygrane w konkursach z zakresu przemawiania publicznego spowodowały, że jest inicjatorką wielu akcji mających na celu naukę praktycznych umiejętności społecznych. Współpracowała także z organizacjami dla osób niepełnosprawnych, np. w projektach Polskiego Związku Głuchoniewidomych, Polskiego Związku Głuchych, a także w Wolontariacie Dr Clown, aby dotrzeć do tych, którzy mają różne trudności.

MACIEJ MALIK

Maciej Malik
Maciej Malik  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych/Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Od początku studiów w 2011 roku pracował w trzecim sektorze, głównie w Stowarzyszeniu Klub Jagielloński, w którym inicjował i koordynował projekty edukacyjne skierowane do młodzieży, a także wymiany międzynarodowe. Przez dwa lata był członkiem zarządu tej organizacji oraz koordynatorem oddziału Śląskiego, którym wciąż kieruje. W tym czasie wraz z współpracownikami zorganizował m.in. wymiany międzynarodowe, w których wzięła udział młodzież z kilkunastu krajów Europy, oraz projekty ukierunkowane na dialog pomiędzy młodymi a osobami odpowiedzialnymi za politykę, a także różnego rodzaju szkolenia i konkursy.

Od początku 2019 roku prowadzi również własną firmę szkoleniowo-usługową, w ramach której pracuje jako trener realizujący szkolenia dla wszystkich grup wiekowych, od młodzieży po seniorów.

Jego pasją jest działalność społeczna i praca w organizacjach pozarządowych. Wymyślanie różnych przedsięwzięć, pozyskiwanie funduszy i wcielanie własnych pomysłów w życie.

MACIEJ MARMOLA

Maciej Marmola
Maciej Marmola  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. W zasadzie od początku kariery zawodowej jest związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, najpierw jako asystent, a od niedawna, po obronie pracy doktorskiej, jako adiunkt. Naukowo zajmuje się partiami i systemami partyjnymi oraz zachowaniami politycznymi. Oprócz tego stale współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami publicznymi, realizując projekty edukacyjne i popularyzatorskie.

Od zawsze pasjonował się historią najnowszą, później doszedł do tego film. Od kilku lat tworzy scenariusze i reżyseruje filmy oraz serie dokumentalne emitowane na antenach ogólnopolskiej telewizji. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, gdy wraz z przyjacielem z czasów liceum wpadli na pomysł ukazania dziejów Powstań Śląskich w formie historii mówionej, prezentowanej przez potomków walk z lat 1919-21. Tak narodziła się Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, którą z powodzeniem (za nimi 31 odcinków) realizują do dziś.

Z czasem przyszły też nagrody, m.in. tytuł Wydarzenie Historyczne Roku 2016 w kategorii Edukacja i multimedia, Wyróżnienie w XXXVII edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 czy Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2017. Przy tym wszystkim nie zapomnieli o edukacji, seria trafiła do wszystkich szkół w woj. śląskim i jest wykorzystywana w trakcie lekcji historii. Od tego roku wystartowali z nową serią – Wielcy Polacy - nieznani wynalazcy, w której chcą przybliżyć zapomniane postacie ze świata chemii, matematyki, medycyny i architektury, bez których niemożliwy byłby tak naturalny dla nas postęp technologiczny. Oprócz tego pracował przy kilku krótkometrażowych filmach dokumentalnych. Dwa razy udało mu się uzyskać nominacje za reżyserię na jednym z najważniejszych polskich festiwali filmów historycznych – Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią”.

ILONA PTAK

Ilona Ptak
Ilona Ptak  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Od zawsze chciała być dziennikarzem. W czasie studiów pisała artykuły, redagowała i była korektorem magazynów studenckich: "Nowy Gwóźdź Programu" oraz "Suplement".  Od 2012 r. do 2016 r. była związana zawodowo z komunikacją społeczną i medialną, pracując w Public Relations w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym. W pracy działała też na rzecz inicjatyw społecznych, organizując m.in. wydarzenia proekologiczne czy kulturalne. 

Obecnie pracuje jako dziennikarz reportażysta w TVP3 Katowice. Jej celem jest pomoc innym i otwieranie oczu na sprawy społecznie ważne. Rozpoczynała w 2016 roku od redakcji „Aktualności”, później w programie "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...", gdzie odpowiadała za kontakt z widzami w studiu oraz realizację reportaży o zaginionych i felietonów o służbach poszukiwawczych. Od maja 2018 roku pracuje jako reporter w programie „Kopalnia Reportaży”, a od października 2019 r. została też jego wydawcą. Obecnie tworzy reportaże społeczne i interwencyjno-śledcze, które można oglądać na antenach ogólnopolskich, m.in. Magazyn Ekspresu Reporterów (TVP2), Alarm (TVP1), Głębia Ostrości (TVP1/TVP Info), Telekurier (TVP3). 

Jej dotychczasowe nagrody i nominacje to m.in. dwukrotna nominacja reportażu do Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi (2018, 2019), nominacja do Festiwalu Filmów Optymistycznych "Happy End" w Rzeszowie (2019), wyróżnienie w konkursie Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka w Krakowie kategorii „Debiut Publicystyczny Roku” (2018), wyróżnienie specjalne w konkursie „Silesia Press” za „profesjonalne, odważne, dociekliwe i pełne zaangażowania podejmowanie interwencji dziennikarskich ważnych dla mieszkańców regionu” (2019), dwukrotna nagroda Rady Programowej TVP3 Katowice dla Młodych Dziennikarzy (2018, 2019), II miejsce na I Festiwalu Reportażu Sportowego "Patyk" w Opolu.

Najbardziej lubi podejmować interwencję w imieniu starszych, słabszych i oszukanych. W swoim dorobku ma reportaże, w których zdemaskowała nieuczciwą praktykę paralekarską, po czym placówka zniknęła z mapy Katowic; innym razem odzyskała ponad 8 tys. zł dla starszej oszukanej kobiety, a także dzięki niej ruszyło śledztwo w prokuraturze, po tym jak złapała oszusta poszukiwanego przez rok za wyłudzenia.

KINGA RABĘDA

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Aktualnie pracuje w kancelarii prawno-podatkowej w Katowicach. Na początku planowała związać swoją przyszłość z szeroko pojętym prawem handlowym, jednak po roku zainteresowała się kwestiami podatkowymi i na dzień dzisiejszy z nimi wiąże przyszłość. W styczniu 2020 r. rozpoczyna aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach.

Oprócz pracy nad karierą prawnika przez całe studia oddawała się pasji, którą jest podróżowanie. Doskonale udawało jej się połączyć oba zamiłowania. W ciągu 5 lat udało jej się przejechać całą Europę. W roku akademickim 2017/2018 wzięła urlop dziekański i w 2018 roku przeszła piechotą od Meksyku do Kanady szlak Pacific Crest Trail (około 4200 km przez góry). Prowadzi bloga "Once upon a hike" na Facebooku, gdzie opisuje swoje podróże. Obecnie zbiera fundusze na kolejny szlak - Continental Divide Trail, który planuje przejść w 2022/2023. Dodatkowo w czasie wędrówki wspierała akcję organizowaną przez hospicjum w Tychach - "Milion kroków dla hospicjum", dzięki której udało się zakupić pompę morfinową dla podopiecznych.

ALEKSANDER ROJ

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych. Sport, a w szczególności piłka nożna, był jego pasją od najmłodszych lat. Już jako dziecko chciał zajmować się sportem. Najpierw działał w Studenckim Studiu Radiowym „Egida”, potem wielokrotnie pełnił funkcję spikera na zawodach dla dzieci i młodzieży, a zdobyte doświadczenie pomogło mu w rozpoczęciu praktyki zawodowej w redakcji TVP Sport, której jest członkiem od roku 2014 – w tym czasie miał okazję komentować m.in. piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji w 2018 roku. Udało mu się uczynić pasję pracą zawodową. Pracując na swoje marzenia, zawsze pokazywał swój upór, konsekwencję, nigdy się nie poddawał, pomimo wielokrotnej konieczności zaciskania zębów.

KATARZYNA WYSZYŃSKA

Katarzyna Wyszyńska
Katarzyna Wyszyńska  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego: jest absolwentką filologii polskiej i filologii rosyjskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Ukończyła też Międzynarodowe Studia Coachingu w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Zabrzu. Jej zainteresowania koncentrują się wokół poezji współczesnej, sztuki interpretacji, korespondencji sztuk, w tym zagadnień książki artystycznej. Opublikowała rozprawę Sukcesorzy Pana Cogito (2016 r.), kilkanaście szkiców na temat liryki polskiej XX i XXI wieku (m.in. J. Lechonia, Z. Herberta, S. Barańczaka, E. Lipskiej), działalności artystycznej Franciszki i Stefana Themersonów, zagadnień związanych ze współczesnymi bibliotekami. Themersonom poświęciła również, jako współautorka, dwie wystawy – Gabrebocchus Press. Niezgoda na konformizm (2016) oraz Oblicza Franciszki Themerson (2019) prezentowane m.in. podczas Festiwalu Themersonów SCARPA w Płocku. Prowadziła zajęcia i wykłady na uniwersytetach i w placówkach oświatowych w Polsce i za granicą (m.in. w ramach współpracy ze Szkołą Języka i Kultury Polskiej), przez wiele lat współpracowała także z obcokrajowcami przebywającymi w Polsce w ramach projektu Nasz Głos w Europie (program: „Młodzież w działaniu”), prowadząc zajęcia z języka polskiego jako obcego. Od 2012 r. uczestniczy w programie Staff Mobility for Training (Erasmus i Erasmus +). Aktualnie pracuje w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej na stanowisku asystenta Dyrektora Centrum i koordynatora zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń. 

Jej największą pasją jest niesienie pomocy i ciągłe podejmowanie prób zmieniania świata na lepsze. Stara się tę ideę pielęgnować w sobie i zaszczepiać wśród innych. Motywuje ją głębokie przekonanie, że jeśli każdy z nas wykona choćby najmniejszy gest z myślą o drugiej istocie, świat faktycznie i namacalnie stanie się lepszy. Chętnie włącza się w różnego rodzaju akcje charytatywne, jest inicjatorką i współorganizatorką wielu inicjatyw mających na celu niesienie pomocy tak na gruncie prywatnym, jak i zawodowym.

NATALIA ZGODA

Natalia Zgoda
Natalia Zgoda  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwentka wydziału Pedagogicznego. Jeszcze w trakcie studiów licencjackich na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza podjęła wolontariat w poradni psychologiczno-pedagogicznej jako logopeda. Dodatkowo jej pasją w tym czasie była dogoterapia i w taki sposób od 2016 roku łączy pracę logopedy i dogoterapeuty. Pracuje w przedszkolach, prowadząc terapię logopedyczną, która niejednokrotnie wspierana jest poprzez udział psa w zajęciach.

Jej pasja to zarazem praca. Pasjonuje się interakcją dziecko - pies. Jej dwie prace dyplomowe (zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich) opierały się na badaniach dotyczących relacji dzieci ze zwierzętami, roli dogoterapii w terapii dziecka. Fascynuje ją niesamowity wpływ psów na efekty terapii oraz rehabilitacji - zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W przyszłości planuje stworzenie Śląskiego Centrum Dogoterapii.

Jej pasja przynosi dużo dobrego najmłodszym. Dzięki swoim zainteresowaniom pomogła już wielu dzieciom, wspomagając ich terapię bądź wyprowadzając z kynofobii (lęku przed psami). Łączy pracę z czymś, co kocha - ma poczucie dużej ważności dla swoich podopiecznych, które manifestuje się za każdym razem, gdy widzi ich radość, kiedy jej pies Kira wraz z nią wchodzi do sali przedszkolnej. Dzięki ukończonym studiom na Uniwersytecie Śląskim, pasję realizuje zawodowo.

MAGDALENA ZIMNA

Magdalena Zimna
Magdalena Zimna  Fot. MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Filologicznego. Prowadzi bloga „Czytamy bo kochamy" od ponad 5 lat i ma ponad 500 tys. wyświetleń. Promuje zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Przeprowadza wywiady, uczęszcza na spotkania autorskie, a jej logo widnieje na wielu książkach.

Uwielbia czytać książki i pisać recenzje na temat przeczytanych powieści – mówić o nich, polecać innym, angażować się w promowanie literatury.

Ta pasja ją zmieniła i otworzyła na ludzi. Pobudziła wyobraźnię i poszerzyła słownictwo, dzięki czemu pojawiła się na wymarzonych studiach, które później pozwolą jej pracować zarówno w bibliotece, jak i wydawnictwie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto powinien zostać Absolwentem z Pasją w 2019 roku?

Aleksandra E. Adamczyk
2%
Natalia Czornyj
0%
Łukasz Dawidowski
7%
Joanna Gadacz
2%
Agnieszka Heba
17%
Paweł Koza
3%
Alicja Lizurej
20%
Maciej Malik
0%
Maciej Marmola
4%
Ilona Ptak
0%
Kinga Rabęda
3%
Aleksander Roj
2%
Katarzyna Wyszyńska
5%
Natalia Zgoda
9%
Magdalena Zimna
26%
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem