Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Olga Tokarczuk została w czwartek laureatką Nagrody Nobla za rok 2018.  Wyróżnienie, jak uzasadniali członkowie nagrody Akademii Szwedzkiej, dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Jak podkreślono, przełomowa okazała się powieść Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”, która „jest wyśmienitym przykładem polskiej literatury po 1989 r.”. Zdaniem komitetu pisarka „nigdy nie postrzega rzeczywistości jako czegoś stałego i danego raz na zawsze. Jej powieści zbudowane są na napięciu między kulturowymi sprzecznościami: natura kontra kultura, rozsądek kontra szaleństwo, mężczyzna kontra kobieta, dom kontra wyobcowanie”. – Komitet noblowski był pod wrażeniem jej wciąż nieopublikowanej po angielsku powieści „Księgi Jakubowe”, która prezentuje mało znany rozdział europejskiej historii – podkreślali przedstawiciele Akademii.

Olga TokarczukOlga Tokarczuk Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Olga Tokarczuk jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. Wydała wówczas „Podróż ludzi Księgi”.

Dużym sukcesem autorki okazała się wydana w 1996 r. powieść „Prawiek i inne czasy”, z którą w 1997 r. znalazła się w finale Nike i zdobyła Nike Czytelników, Paszport „Polityki” i Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

Nike Czytelników dostała jeszcze czterokrotnie, za „Dom dzienny, dom nocny”, „Grę na wielu bębenkach”, „Biegunów” i „Księgi Jakubowe”. Te dwie ostatnie powieści przyniosły jej także Nike przyznawaną przez jury.

Katowicka redakcja „Gazety Wyborczej” wspólnie z Teatrem Śląskim zapraszają na wspólne czytanie powieści noblistki. Olgę Tokarczuk będziemy czytać w niedzielę o godz. 12 w kawiarni Sceny w Malarni. Wstęp jest wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.