Po 13 latach przygotowań rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania DK81 oraz DK86 w Katowicach. Kierowcy muszą się przygotować na objazdy
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prace związane z przygotowaniem do budowy nowego węzła w katowickim Giszowcu trwają już od dłuższego czasu. Ale dopiero teraz inwestycja rozpoczyna się na dobre. Na przełomie kwietnia i maja ul. Pszczyńska (DK86) na wysokości Giszowca zostanie zwężona do jednego pasa. Dotyczy to zarówno pasa w stronę Tychów, jak i w stronę centrum Katowic i Sosnowca. Nadal będzie można zjechać z Pszczyńskiej w ul. 73. Pułku Piechoty i Kolistą, ale kierowcy powinni się spodziewać korków. Jednocześnie zamknięty zostanie pas prowadzący z autostrady A4 w stronę Tychów.

Dzięki tym zmianom robotnicy będą mogli zbudować m.in. nowe odcinki ul. Pszczyńskiej, rozpoczną też budowę wiaduktów nad linią kolejową oraz ulicą Kolistą i budowę nowych zjazdów (i wjazdów) z ul. Pszczyńskiej na ul. 73. Pułku Piechoty.

– Prosimy katowiczan i mieszkańców metropolii o wyrozumiałość i cierpliwość w tej sprawie – mówi o spodziewanych utrudnieniach Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego urzędu.

Podkreśla, że przebudowa węzła DK81 z DK86 jest największą inwestycją drogową w Katowicach od czasu budowy tunelu pod katowickim rondem.

Inwestycja składa się z dwóch części. – Pierwsza z nich to budowa nowego bezkolizyjnego węzła dwóch dróg krajowych oraz rozbudowa ulicy Pszczyńskiej (DK86) od autostrady A4 do ul. Górniczego Stanu. Druga część obejmuje rozbudowę węzła drogowego ulicy Pszczyńskiej (DK86) z ulicą 73. Pułku Piechoty, Karolinki, Kolistą, obsługującego ruch lokalny – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu w Katowicach.

Prace będą kosztować 247,5 mln zł, ale aż 210 mln zł to unijna dotacja. Przebudowa potrwa do połowy 2021 roku. Utrudnienia dla kierowców znacząco zmniejszą się w pierwszej połowie 2020 roku, kiedy zostaną oddane pierwsze nowe połączenia DK86 z DK81.

Sugerowane objazdy w Katowicach

Przebudowa DK81 i DK86 w Katowicach. Mapa objazdów
Przebudowa DK81 i DK86 w Katowicach. Mapa objazdów  fot. UM Katowice

Urząd miasta przygotował rekomendowane kierowcom warianty objazdów dla różnych kierunków.

Wrocław/Gliwice -> Giszowiec

Aby dojechać do Giszowca jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) – będzie zmienione pierwszeństwo, następnie ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.

Ze względu na spodziewane spiętrzenia w ruchu na objeździe możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez dalszą jazdę na wprost autostradą A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

Wrocław/Gliwice -> Murcki

Aby dojechać do Murcek jadąc autostradą A4 (1) od strony Wrocławia, należy zjechać w kierunku Sosnowca – na ul. Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) i w lewo w kierunku ul. Porcelanowej – będzie zmienione pierwszeństwo, następnie pod wiaduktem i w lewo (3) na ulicę Murckowską i dalej ulicą Pszczyńską.

Kraków -> Giszowiec

Zaleca się zjazd w prawo z autostrady A4 na ulicę Murckowską DK86, następnie zjechać w prawo na ul. Gospodarczą (2) – będzie zmienione pierwszeństwo, dalej ul. Górniczego Dorobku dojechać do skrzyżowania z ul. Szopienicką (4) i skręcić w prawo.

Możliwy będzie również dojazd do Giszowca poprzez wcześniejszy zjazd z autostrady A4 do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią w Mysłowicach, następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do ul. Mikołowskiej i dalej Mysłowicką w Katowicach.

Centrum -> Giszowiec

Aby dojechać z Centrum – wylot z katowickiego tunelu – do Giszowca, zaleca się jazdę na wprost ulicą Bagienną DK79, następnie w prawo na ulicę Magazynową i dalej z ulicy Magazynowej na prawo na ul. Szopienicką.

Sosnowiec S86 -> Giszowiec

Aby dojechać do Giszowca jadąc od strony Sosnowca, zaleca się zjechać z DK86 na ul. Bagienną (6), następnie skręcić w prawo na ul. Magazynową, dalej z ulicy Magazynowej w prawo na ul. Szopienicką (5), którą będzie można bezpośrednio dojechać do dzielnicy.

Giszowiec – Centrum

Aby dojechać do centrum, zaleca się jazdę ulicą Szopienicką w kierunku węzła z ul. Bagienną (5) i dalej Bagienną bezpośrednio do centrum.

Giszowiec – Kraków A4

Aby dojechać do autostrady A4 w kierunku Krakowa, zaleca się jazdę ulicami Mysłowicką i Mikołowską w Mysłowicach do węzła z ul. Obrzeżną Zachodnią, a następnie ulicą Obrzeżną Zachodnią do autostrady A4.

Objazdy dla samochodów przejeżdżających przez Katowice

Objazdy z powodu przebudowy skrzyżowania DK81 z DK86 w Katowicach
Objazdy z powodu przebudowy skrzyżowania DK81 z DK86 w Katowicach  fot. UM Katowice

Objazd dla relacji (od/do) Wrocław/Gliwice -> Tychy/Bielsko-Biała

Ze względu na zamknięcie zjazdu z autostrady A4 w Katowicach (jadąc od strony Gliwic) w kierunku Tychów objazd do Tychów zostanie poprowadzony na wprost autostradą A4 – do Mysłowic – do węzła Brzęczkowice, a następnie w prawo – drogą ekspresową S1.

Zalecany objazd dla relacji (od/do) Tychy/Bielsko-Biała <-> Częstochowa

W tym celu oznakowany zostanie zalecany objazd DK 86 z Tychów drogą ekspresową S1 w kierunku węzła autostradowego Brzęczkowice w Mysłowicach i dalej w kierunku węzła Podwarpie (skrzyżowanie drogi ekspresowej S1 z DK86). Analogicznie, jadąc od strony Częstochowy w kierunku Tychów/Bielska-Białej – na węźle Podwarpie z kierunku Siewierza pokazany zostanie zalecany objazd drogą ekspresową S1 poprzez węzeł autostradowy Brzęczkowice do Tychów.

Dodatkowe oznaczenia (dla kierunku Wrocław -> Tychy/Bielsko)

Na autostradzie A4, jadąc od strony Wrocławia, przed węzłem Sośnica zamieszczona zostanie informacja o prowadzonych pracach w Katowicach i możliwości wyboru alternatywnych tras, np. DK 44 przez Mikołów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Największy bubel tej przebudowy to pozostawienie bez zmian skrzyżowania z ul.Górniczego Stanu. Korki z jednego miejsca przeniosą się w drugie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  I całe miasto stanie... zwłaszcza że nadal w przebudowie jest węzeł Kościuszki z Armii Krajowej oraz 3 Maja w Mysłowicach... Nikiszowiec i Giszowiec nie mają szans przejąć ruchu z A4/DK 86... będzie się działo...
  już oceniałe(a)ś
  7
  0
  BRAK ZJAZDU Z GÓRNOŚLASKIEJ NA GISZOWIEC I DALEJ NA TYCHY CZY BIELSKO TP PEWNE KORKI NA CAŁEJ A4 od STRONY GLIWIC !!!
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  No i po co ten węzeł skoro po przebudowie wszystko stania na Kolejowej/Kościuszki ?
  Dlaczego UM zarzucił pomysł wykonania Nowo Brynowskiej i połączenia bez kolizyjnego Kościuszki/Rolnej/ Nowo Brynowskiej? Dlaczego w miejscu gdzie miał być węzeł stoi Aldi i McDonald?
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Czemu przed budową nowego węzła nie zrobiono porządnie ulicy Górniczego Dorobku? jedna kraksa i tam wszystko stanie...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ciekawe jak będą teraz jeździły autobusy na Giszowiec i z Giszowca do centrum.
  @LWojciech
  Powoli będą jeździły...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0