Rozgrywany na przełomie lutego i marca w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym Intel Extreme Masters to największa impreza w Katowicach. Dzięki niej o mieście mówi się i pisze na całym świecie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Intel Extreme Masters po raz pierwszy zorganizowano w Katowicach w 2013 roku. Z każdą kolejną edycję impreza wyraźnie się rozrasta. Wydarzenie stało się wręcz impulsem do stworzenia Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które wraz ze Spodkiem jest największą przestrzenią kongresową w Polsce. IEM był zresztą pierwszym wydarzeniem, które odbyło się po otwarciu MCK.

Plac Honorowy przed Spodkiem w Katowicach. Kolejki podczas Intel Extreme Masters 2019
Plac Honorowy przed Spodkiem w Katowicach. Kolejki podczas Intel Extreme Masters 2019  Aleksander Chodura / Gazeta Wyborcza

Ubiegłoroczną edycję Intel Extreme Masters w dwa weekendy odwiedziło ponad 169 tys. uczestników. Transmitowano ją w 17 cyfrowych kanałach w 10 różnych językach. Relacje na żywo, materiały wideo i inne publikacje na Twitterze i Facebooku dotyczące IEM wyświetlano 187 mln razy. Stream z rozgrywek w internecie oglądano łącznie ponad dwa miliardy minut.

Zdaniem Marcina Krupy, prezydenta Katowic, te statystyki świadczą o tym, że miasto bez cienia przesady można nazwać dziś globalną stolicą e-sportu.

Czekolada, twórcy i cosplayerzy. Rozpoczął się drugi weekend Intel Extreme Masters

– Ta impreza nadała Katowicom nowy ton i rozgłos. Dzięki temu jesteśmy miastem, które jest kojarzone już nie tylko ze spuścizną poprzemysłową, ale także z nowoczesnym technologiami i e-sportem. Intel Extreme Masters w Katowicach to jedna z największych branżowych imprez na świecie. Jednym tchem jesteśmy wymieniani obok podobnych wydarzeń organizowanych w Szanghaju, Chicago i Sydney – podkreśla Marcin Krupa.

Przyjazd tysięcy gości do Katowic na przełomie lutego i marca tysięcy fanów gier komputerowych ma też duże znaczenie dla branży hotelarskiej, restauratorów, taksówkarzy czy lokalnych przedsiębiorców obsługujących wydarzenie. Z badań wynika, że goście przyjeżdżający do Katowic na różnego rodzaju wydarzenia zostawiają ponad 530 zł, jeśli zostają w mieście na noc i ponad 160 zł, jeśli przyjeżdżają tylko na jeden dzień.

IEM ma też bez wątpienia wpływ na globalna promocję Katowic. Przez kilka dni oczy całego świata zwrócone są w kierunku Katowic. O imprezie piszą media na różnych kontynentach.

W Azji gwiazdy Counter Strike czy League of Legends popularne jak Messi

– Sam rozpoznawalności miasta doświadczyłem niedawno w Norwegii, gdzie spotkałem młodych ludzi, którzy kojarzyli Katowice właśnie dzięki temu, że jesteśmy gospodarzem IEM. To wydarzenie ściąga do nas tysiące fanów e-sportu, ale i nowych technologii. Nie każdy też wie, że choć w Polsce e-sport dopiero nabiera rozpędu, to np. już w Azji gwiazdy takich gier, jak Counter Strike czy League of Legends cieszą się popularnością porównywalną z najlepszymi piłkarzami globu – Cristiano Ronaldo, Lionela Messiego czy Roberta Lewandowskiego – przyznaje Marcin Krupa.

Drugi weekend Intel Extreme Masters 2019 w Katowicach
Drugi weekend Intel Extreme Masters 2019 w Katowicach  GRZEGORZ CELEJEWSKI

Intel Extreme Masters to jednak nie tylko wielkie wydarzenie, które trwa dwa tygodnie. Ta impreza zaowocowała nowymi projektami w dziedzinie e-sportu i nowoczesnych technologii w Katowicach

– W naszym mieście działa Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, a w salach koncertowych NOSPR można posłuchać koncertów z muzyką z najpopularniejszych gier Video Games Live. Powstała także ESL Arena przy ulicy Żeliwnej, która jest miejscem wielu rozgrywek gamingowych, m.in. mistrzostw Polski, a także eliminacji finałów IEM. Warto też wspomnieć o sukcesach uczniów w dziedzinie robotyki i programowania – wylicza Marcin Krupa.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem