Mirosław Neinert gra i szefuje w Korezie, czyli teatrze dla ludzi, który bawi, a nie nudzi. Aktor został nominowany do Cegły z "Gazety".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Aktor, który występuje niemal we wszystkich wystawianych tam spektaklach. Reżyser kameralnych sztuk. Pomysłodawca i współorganizator dwóch najpopularniejszych festiwali teatralnych w Katowicach. Błyskotliwy, pełen humoru i niezawodny konferansjer.

Na Górny Śląsk przyjechał w dzieciństwie z Dolnego i szybko nauczył się godać, bo inaczej w Chorzowie Starym, gdzie zamieszkał z rodzicami, pewnie by przepadł.

Od małego lubił występować na scenie, brał udział w szkolnych akademiach i konkursach recytatorskich, więc postanowił zostać aktorem.

Jego nazwisko niczym magnes przyciąga żądnych teatralnej rozrywki.

Jest dziś jedną z najpopularniejszych i jedną z najbardziej lubianych osobowości związanych z teatrem na Śląsku. Najczęściej można spotkać go w Teatrze Korez. To dobry adres dla wszystkich, którzy gustują w kameralnych spektaklach, raczej komediowych, rzadziej poważnych, czasem muzycznych.

Mirosław Neinert
Mirosław Neinert  BARTLOMIEJ BARCZYK Agencja Wyborcza.pl

Jest dyrektorem Korezu, ale to nie on założył tę jedną z pierwszych w Polsce scen prywatnych. Zrobił to w 1990 r. Grzegorz Wolniak. Towarzyszyli mu Bogdan Kalus i Piotr Bryś. Wystawiali z powodzeniem zbitkę sztuk Bogusława Schaeffera. Ale niedługo wytrzymali w takim składzie. Bryś dostał się do krakowskiej PWST i nie był w stanie jednocześnie studiować oraz grać. Pozostałym dwóm aktorom brakowało trzeciego do zagrania zaplanowanych wcześniej spektakli. Wtedy w historii Korezu pojawił się właśnie Mirosław Neinert. I zawładnął tym teatrem na dobre. Występowali ze „Scenariuszem” Schaeffera, gdzie popadło: w domach kultury, knajpach i świetlicach. I w szkołach. Młodzież szalała. Pokazali, że teatr to nie tylko nudne lektury, że w teatrze można się śmiać. Potem byli: „Emigranci” Mrożka, „Lekcja” Ionesco, „Kwartet” Schaeffera, jednoaktówki Czechowa. Była też „Sztuka” Rezy i „Homlet” napisany dla zespołu przez Andrzeja Celińskiego. Z teatrem zaczęli współpracować m.in. Piotr Warszawski, Dariusz Stach, Dariusz Niebudek, Artur Święs, Cezary Kruszyna, Elżbieta Okupska, Robert Talarczyk, Grażyna Bułka, Barbara Lubos czy Izabella Malik.

Zaskoczył publiczność

Następnie Korez zaskoczył publiczność, gdy jako pierwszy teatr na Śląsku wydał płytę z własnymi aranżacjami piosenek Nicka Cave’a. Płyta jest efektem spektaklu „Ballady morderców i kochanków”, który do dziś jest na afiszu. W 2004 r. wystawił sztukę na podstawie „Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny” Janoscha. Neinert wyreżyserował go razem z Robertem Talarczykiem. Tym samym panowie zapoczątkowali nurt „śląskich spektakli”, które potem zaczęły produkować inne śląskie sceny. A sam Janosch został Ślązakom przypomniany, ponieważ wcześniej mało kto go czytał.

Jerzy Becela nadaje ostateczny kształt cegłom z domu Janoscha
Jerzy Becela nadaje ostateczny kształt cegłom z domu Janoscha  GRZEGORZ CELEJEWSKI

Od kilku lat w Korezie głównie powstają komedie, ale zawsze są to spektakle na poziomie. Takie, które widza bawią, ale i skłaniają do refleksji. Do współpracowników dołączyli młodsi aktorzy: Hubert Bronicki, Ewa Kubiak oraz Daria i Piotr Bułkowie. W większości spektakli gra sam dyrektor, który – co tu dużo mówić – jest również największą gwiazdą tego teatru. W ostatnich latach Neinert wrócił w roli reżysera z kolejną „śląską propozycją” – wzruszającym monodramem „Mianujom mie Hanka” z Grażyną Bułką w roli głównej, na podstawie tekstu Alojzego Lyski.

Warto przypomnieć także, iż to Mirosław Neinert udowodnił, że Katowice – stolica woj. śląskiego – nie muszą być latem kulturalną pustynią. Zainicjował ponad dwie dekady temu Letni Ogród Teatralny (w 1998 r.) – fenomenalny plenerowy festiwal, w programie którego znajdują się komedie, recitale, koncerty, a wstęp na nie kosztuje grosze. Za jego przykładem poszli inni dyrektorzy kulturalnych instytucji i dziś nie musimy się obawiać, że w wakacje miasto nie ma nic ciekawego do zaoferowania.

Kilka lat później Neinert zaproponował władzom Katowic, żeby podobny przegląd teatralny – tzn. taki, który ma w ofercie przede wszystkim komedie – zorganizować zimą. Pomysł chwycił – Katowicki Karnawał Komedii to dziś już tradycja. Kolejny, dwunasty KKK już od 25 stycznia.

Obydwa festiwale gromadzą tłumy, bilety na wydarzenia w ich ramach rozchodzą się właściwie na pniu. Na spektakle Letniego Ogrodu Teatralnego ustawia się zwykle co weekend kolejka ciągnąca się przez cały pl. Sejmu Śląskiego. Niektórzy przynoszą własne krzesełka turystyczne lub koce. Z kolei niedzielne przedstawienia dla dzieci gromadzą tłumy młodych widzów. Dla wielu z nich, pochodzących z biedniejszych rodzin, to jedyna okazja do obcowania ze sztuką teatru.

Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez w Katowicach
Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez w Katowicach  DAWID CHALIMONIUK

Mirosław Neinert to także rozchwytywany konferansjer, mistrz anegdoty i dusza towarzystwa. Jego szeroki uśmiech to najlepsza wizytówka Korezu, do którego chadza już kolejne pokolenie widzów. Już od 8 lutego będzie można oglądać go na deskach… Teatru Śląskiego! Wystąpi tam w sztuce „Inteligenci” w reż. Roberta Talarczyka, która jest koprodukcją Korezu i Śląskiego z okazji KKK.

Czytelnicy zdecydują, kto dostanie Cegłę z „Gazety”

Rozpoczęliśmy kolejny etap plebiscytu Cegła z „Gazety” – Nagroda im. Janoscha. Wcześniej nasi Czytelnicy zgłosili nazwiska osób, które najbardziej – ich zdaniem – w ostatnim czasie przyczyniły się do rozsławiania naszego regionu. Spośród kandydatów przez nich zgłoszonych członkowie kapituły wybrali sześcioro finalistów. Cegłę otrzyma tylko jeden z nich. Kto to będzie, zależy od Waszych głosów. A głosować możecie do 13 stycznia za pomocą e-maili [plebiscyt@katowice.agora.pl] lub kuponów, które drukujemy w katowickiej „Wyborczej”. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie wyborcza.pl/katowice. Wyniki trzynastej edycji Cegły z „Gazety” ogłosimy 18 stycznia podczas uroczystej gali. Patronem plebiscytu jest Libero.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Mirek rządzi!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Trzymam kciuki!!! :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0