Od 41 lat przybliżają muzykę poważną. Zdaniem wielu Kwartet Śląski to najlepszy polski zespół kameralny. Zdobyli już wiele prestiżowych nagród. W tym roku mają szansę na Cegłę z "Gazety" - Nagrodę im. Janoscha.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kwartet Śląski powstał w 1978 roku na Akademii Muzycznej w Katowicach, a już rok później zdobył nagrodę na festiwalu zespołów kameralnych w Krakowie, pierwszą z wielu w bogatym dorobku.

Od 19 lat grają w niezmienionym składzie. Najdłuższym stażem w zespole – od 1979 roku – może poszczycić się skrzypek Arkadiusz Kubica. W 1986 roku dołączyli altowiolista Łukasz Syrnicki i wiolonczelista Piotr Janosik. W 2000 roku odszedł związany z zespołem od początku skrzypek Marek Moś, którego w roli prymariusza zastąpiła najpierw Anna Rechlewicz, a ostatecznie Szymon Krzeszowiec. Sekret długiego i pełnego sukcesów trwania? Chęć grania i praca, a więc mnóstwo prób. Takie podejście przynosi efekty. Kwartet Śląski jest uznawany za jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych, ale ma również renomę za granicą. W 2017 roku za płytę „Bacewicz: Complete String Quartets” otrzymał Gramophone Classical Music Award. W świecie muzyki klasycznej nie ma ważniejszej nagrody, to odpowiednik filmowego Oscara.

Nagrody dla Kwartetu Śląskiego

Kwartet Śląski jest również laureatem kilku Fryderyków, zdobył Orfeusza za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień, a także nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. W zeszłym roku zdobył Fryderyka za płytę „Mieczysław Wajnberg – String Quartets nos. 8, 9 & 10” w kategoriach Album Roku-Muzyka Kameralna.

Muzycy występowali już w wielu ważnych salach koncertowych, jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Wiosną muzycy nagrali kolejną płytę z dziełami Grażyny Bacewicz – „Silesian Quartet and Friends”, która znalazła się w gronie 10 najlepszych płyt muzyki klasycznej 2018 w podsumowaniu „Gazety Wyborczej”. Jesienią, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, gościli w Tokio, gdzie w Muzeum Sumida Hokusai wykonali wybitne dzieła polskiej kameralistyki. Grali też m.in. w Nowym Jorku, Chicago i Budapeszcie. Regularnie koncertują w NOSPR. Przez wiele lat organizowali festiwal „Kwartet Śląski i jego goście”.

Swoje 40-lecie postanowili uczcić cyklem 10 koncertów w 10 polskich muzeach. W ramach tego projektu, który potrwa do maja, można ich będzie posłuchać również w Katowicach. Koncert w Muzeum Śląskim zaplanowano na 19 lutego.

Cegła z "Gazety" - o nagrodzie decydują czytelnicy

Przypomnijmy, że w plebiscycie Cegła z „Gazety” – Nagroda im. Janoscha nasi Czytelnicy zgłosili nazwiska osób, które najbardziej w ostatnim czasie przyczyniły się do rozsławiania naszego regionu. Spośród kandydatów członkowie kapituły wybrali sześciu finalistów. Cegłę otrzyma tylko jeden z nich. Kto to będzie, zależy od Waszych głosów. A głosować możecie do 13 stycznia za pomocą e-maili {plebiscyt@katowice.agora.pl] lub kuponów, które drukujemy w katowickiej „Wyborczej”. Wyniki 13. edycji Cegły z „Gazety” ogłosimy 18 stycznia podczas uroczystej gali. Patronem plebiscytu jest Libero.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem