Przemysław Fabjański to nie tylko nauczyciel z powołania, ale podróżnik, który od trzech dekad zaraża młodzież pasją do odkrywania świata i obcych kultur.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przemysław Fabjański to jeden z sześciu finalistów plebiscytu Cegła z „Gazety” – Nagroda im. Janoscha. Wyróżnienie przyznawane jest głosami Czytelników „Wyborczej” osobie, która w ostatnim czasie zrobiła najwięcej dla budowania śląskiej tożsamości.

Przemysław Fabjański: nauczyciel i dyrektor "Słowaka" w Chorzowie

Dyrektor Fabjański niewątpliwie do takich osób należy. Od ponad trzech dekad zaraża młodych ludzi pasją do podróży, odkrywania świata i obcych kultur, poprzez co lepiej poznają także samych siebie, ucząc się być równocześnie Ślązakami i obywatelami świata.

Przemysław Fabjański jest nauczycielem geografii i dyrektorem chorzowskiego „Słowaka”, szkoły wcześniej funkcjonującej pod nazwą I Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego, a obecnie – Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących. To jedna z najlepszych szkół na Śląsku. Jej wychowankowie odnoszą sukcesy na olimpiadach geograficznych, co roku świetnie wypadają na maturze i dostają się na dobre studia. Wśród absolwentów „Słowaka” jest wielu podróżników i autorów przewodników turystycznych po różnych zakątkach świata, którzy bakcylem wędrówki zarazili się od dyrektora Fabjańskiego.

Fabjański jest Organizatorem Turystyki PTTK, Strażnikiem Ochrony Przyrody, członkiem Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi, The Royal Geographical Society i National Geographic Society oraz wiceprezydentem Indyjsko-Polskiego Towarzystwa na rzecz Rozwoju Kultury. Od 1989 roku organizuje górski Rajd Słowaka, liczne wycieczki, warsztaty terenowe i obozy naukowe w kraju i za granicą. Z jego inicjatywy od 30 lat odbywa się Chorzowski Tydzień Podróży, podczas którego można obejrzeć zdjęcia i filmy z odległych zakątków świata, posmakować egzotycznych przysmaków, porozmawiać z podróżnikami i zapoznać się z zagraniczną sztuką.

Dyrektor Fabjański organizuje wyprawy geograficzne

Największym przedsięwzięciem Fabjańskiego są jednak organizowane od 1991 r. wyprawy geograficzne dla uczniów i nauczycieli. Dotąd odbyło się ich już siedemnaście, a ich uczestnicy odwiedzili m.in. Indie, Nepal, Pakistan, Bangladesz, Sri Lankę, Indonezję, Malezję, Singapur, Brunei, Mjanmę, Laos, Kambodżę, Tajlandię i Etiopię. Fabjański organizuje także wyjazdy absolwenckie na subkontynent indyjski, do południowo-wschodniej Azji, północnej Afryki, Europy i na Bliski Wschód.

Pieniądze na wyprawy uczniowie zarabiają sami, a podczas nich nie tylko podziwiają piękne krajobrazy i zabytki, ale przede wszystkim poznają ludzi odmiennych kultur, starają się ich zrozumieć i nawiązać z nimi relacje.

Dyrektor Fabjański, który w ukochanych Indiach dla wygody posługuje się pseudonimem Kumar, stara się uwrażliwić młodzież na panujące w świecie nierówności. Sam jest wolontariuszem i koordynatorem akcji charytatywnych, w tym pomocy chorym, cierpiącym oraz ofiarom katastrof naturalnych i prześladowań m.in. w Polsce, na Sri Lance, w Nepalu, Indiach czy Indonezji. Wraz z uczniami własnoręcznie pomagał m.in. w odbudowie szkoły na Sri Lance, zniszczonej w 2004 r. przez tsunami. Stara się zwrócić uwagę młodzieży, że warto być bezinteresownym. Taką lekcją było m.in. spotkanie w Dźamnagarze z księżną Herśad Kumari. Jej ojciec Jam sahib Digvijaysinhji, zwany dobrym maharadżą, udzielił podczas II wojny światowej schronienia 1200 polskim dzieciom. Z własnych pieniędzy wybudował dla nich domy, opłacił wyżywienie, opiekę lekarską i naukę. Fabjański często opowiada tę historię podczas organizowanych na Śląsku prelekcji, podkreślając, że Polacy też byli kiedyś uchodźcami i otrzymali pomocną dłoń, dlatego teraz są ją winni potrzebującym.

Za swoją działalność Fabjański był wielokrotnie wyróżniany licznymi nagrodami. Jedną z najważniejszych jest przyznane mu w październiku wyróżnienie specjalne im. Ireny Sendlerowej „za wytrwałe naprawianie świata”.

Czy nasi Czytelnicy przyznają dyrektorowi Fabjańskiemu także Cegłę z „Gazety”? Przekonamy się wkrótce.

* Rozpoczęliśmy kolejny etap plebiscytu Cegła z „Gazety” – Nagroda im. Janoscha.

Nasi Czytelnicy zgłosili nazwiska osób, które najbardziej – ich zdaniem – w ostatnim czasie przyczyniły się do rozsławiania naszego regionu. Spośród kandydatów przez nich zgłoszonych członkowie kapituły wybrali sześciu finalistów. Cegłę otrzyma tylko jeden z nich. Kto to będzie, zależy od Waszych głosów. A głosować możecie do 13 stycznia za pomocą e-maili [plebiscyt@katowice.agora.pl] lub kuponów, które drukujemy w katowickiej „Wyborczej”. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie: wyborcza.pl/katowice. Wyniki 13. edycji Cegły z „Gazety” ogłosimy 18 stycznia podczas uroczystej gali. Patronem plebiscytu jest Libero.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jeżeli czegoś nam potrzeba, to nauczycieli z powołania.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1