Najważniejsze, aby zajęcia odpowiadały zainteresowaniom dzieci. Starsze warto po prostu zapytać, w jakim kierunku chciałyby się rozwijać. Dzieciom młodszym lub tym o niesprecyzowanych jeszcze zainteresowaniach decyzję ułatwić może udział w zajęciach próbnych, które oferuje za darmo większość instytucji organizujących czas wolny. Warto pójść w więcej niż jedno miejsce, by przedstawić dziecku różne opcje do wyboru. A jeśli po kilku tygodniach maluch zmieni zdanie? Nic się nie stanie. Dzieciństwo to przecież czas poszukiwań.
Rozwój przez sztukę
Jednymi z najpopularniejszych są zajęcia artystyczne. Oferują je zarówno miejskie domy kultury, jak i prywatne pracownie. I choć rysować i malować dzieci mogą w domu, warsztaty pod okiem wykształconego plastyka dadzą im więcej. Podczas zajęć w Galerii Szarej w Katowicach najmłodsze dzieci mogą np. spróbować sił w takich kierunkach jak konceptualizm, street art, environment, performance czy sztuka krytyczna. Młodsze nastolatki nauczą się podstaw rysunku i malarstwa, a starsza młodzież i dorośli poznają techniki multimedialne i przygotują się do egzaminów na studia artystyczne.
Z kolei w Pracowni Działań Twórczych „Luna-Art.” w Chorzowie podczas zajęć z cyklu Rękodzieci najmłodsi poznają najmodniejsze obecnie techniki rękodzieła, jak decoupage, filcowanie, scrapbooking, wykonają gipsowe odlewy i pomalują koszulki.
Angielski ze śląskim misiem
Drugie z najchętniej wybieranych zajęć dodatkowych to zajęcia językowe. W placówkach Helen Doron z bajkami i piosenkami w języku angielskim osłuchują się już trzymiesięczne niemowlęta, a starsze dzieci i nastolatki aż do 19. roku życia przyswajają podczas kursów obce słówka i zwroty, najpierw dzięki zabawom i kreskówkom, a później, gdy już z nich wyrastają, posiłkują się anglojęzycznymi audycjami w internetowym radiu czy teledyskami na szkolnym kanale YouTube. Pierwsze w Polsce centrum kształcące opracowaną przez Doron metodą założyła 18 lat temu w Tychach Joanna Cesarz-Zbroszczyk. Obecnie w województwie śląskim szkoły tej sieci działają już w 19 miastach.
Rodzimą odpowiedzią na metodę Helen Doron jest wymyślona przez trzy Ślązaczki metoda Teddy Eddie, adresowana do dzieci od lat dwóch do siedmiu. Stworzyły ją Magdalena Duchnik, Aleksandra Komada i Diana Kubica, które przez długi czas nie potrafiły znaleźć na rynku odpowiedniej metody nauczania dla swoich dzieci. Angielskiego metodą Teddy Eddie dzieci uczą się w 20 lokalizacjach w województwie śląskim, a w Polsce – w ponad 200. Dwa lata temu twórczynie metody Teddy Eddie poszerzyły ofertę o metodę Savvy Ed, umożliwiającą dzieciom w wieku od lat 7 do 10 kontynuowanie nauki ze znanym im, choć już nieco doroślejszym misiem.
Zamiast grać w gry, można je tworzyć
Doświadczenia języków obcych stały się również podstawą metody wspomagającej naukę matematyki. Zajęcia MathRiders by Helen Doron, w których królową nauk zgłębiają nawet dwulatki, prowadzone są w 20 lokalizacjach w województwie śląskim. Podczas zajęć MathRiders Starter najmłodsze dzieci poprzez zabawę, ruch i grę na perkusji uczą się rozumienia liczb, algebry, geometrii, pojęć długości, szerokości, temperatury, objętości, czasu i wartości pieniądza, a także analizowania danych z użyciem wykresów, tabel i grafów. Juniorzy, od 4. do 11. roku życia, z pomocą muzyki i ruchu ćwiczą myślenie abstrakcyjne i kreatywne, słuchają również opowiadań o historii matematyki i życiorysów uczonych. Starszym uczniom, od 11. do 19. roku życia, poświęcony jest program Advanced, dopasowywany do indywidualnych potrzeb, zależnie od tego, czy nastolatek chce uzupełnić luki w matematycznej wiedzy, czy też jest wybitnie uzdolniony i pragnie dodatkowo rozwijać swój potencjał.
A może tak nadać nowy wymiar zamiłowaniu do gier komputerowych? Szkoła Giganci Programowania, która ma siedziby w Katowicach i Sosnowcu, dla uczniów z klas I-III przygotowała zajęcia „Programy i gry komputerowe”. Ich uczestnicy najpierw opanują podstawy programowania w języku Scratch, którego obsługa przypomina układanie puzzli. Następnie poznają inne języki i platformy, takie jak m.in. KODU do tworzenia gier 3D czy Makey Makey, czyli programowanie z wykorzystaniem płytek elektronicznych. Dla uczniów klas IV-VI, którzy ukończyli pierwszy kurs, adresowane są zajęcia „Python z Minecraftem”. Uczestnicy poznają profesjonalny język programowania poprzez tworzenie nowych elementów w wirtualnym świecie zbudowanym z kolorowych kostek.
A może zostać sportowcem?
Absolwenci tego kursu mogą wziąć udział w kolejnym, podczas którego nauczą się tworzyć strony internetowe, poznając m.in. języki HTML i JavaScript. Kolejnym etapem kształcenia jest kurs tworzenia trójwymiarowych gier w środowisku Alice 3D. Z kolei dla uczniów klas VII-VIII, gimnazjalistów i licealistów adresowany jest kurs wprowadzający do programowania ze specjalnościami z tworzenia gier komputerowych i aplikacji mobilnych.
Rodzice szukający dodatkowych zajęć dla dzieci powinni wziąć pod uwagę fakt, że młodzi mnóstwo czasu spędzają w bezruchu: w szkolnych ławkach, przed telewizorem albo komputerem. Może warto zatem zapisać syna czy córkę na zajęcia sportowe?
Taniec rozwija osobowość
Dla dzieci, które wolą łączyć ruch z artystyczną ekspresją, odpowiednie okażą się zajęcia taneczne. Takie kursy dla dzieci już od trzeciego roku życia oferuje Egurrola Dance Studio w Katowicach. Zajęcia prowadzone są tutaj według autorskiego programu przygotowanego przez specjalistów z zakresu psychologii, pedagogiki oraz tańca. Nauka w tym systemie ma wpływać pozytywnie nie tylko na kondycję, prawidłową postawę i koordynację ruchową dzieci, ale także na ich osobowość, wyobraźnię, śmiałość w wyrażaniu emocji i kontaktach z rówieśnikami. Dla starszych dzieci w Egurrola Dance Studiu przygotowano zajęcia z akrobatyki, hip-hopu, jazzu i tańca nowoczesnego. Szkoła mieści się w centrum handlowym Silesia City Center, dlatego w czasie gdy dzieci uczestniczą w zajęciach, rodzice mogą swobodnie zrobić zakupy, zjeść obiad, wypić kawę czy wybrać się do kina.
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.