Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najważniejsze, aby zajęcia odpowiadały zainteresowaniom dzieci. Starsze warto po prostu zapytać, w jakim kierunku chciałyby się rozwijać. Dzieciom młodszym lub tym o niesprecyzowanych jeszcze zainteresowaniach decyzję ułatwić może udział w zajęciach próbnych, które oferuje za darmo większość instytucji organizujących czas wolny. Warto pójść w więcej niż jedno miejsce, by przedstawić dziecku różne opcje do wyboru. A jeśli po kilku tygodniach maluch zmieni zdanie? Nic się nie stanie. Dzieciństwo to przecież czas poszukiwań.

Rozwój przez sztukę

Jednymi z najpopularniejszych są zajęcia artystyczne. Oferują je zarówno miejskie domy kultury, jak i prywatne pracownie. I choć rysować i malować dzieci mogą w domu, warsztaty pod okiem wykształconego plastyka dadzą im więcej. Podczas zajęć w Galerii Szarej w Katowicach najmłodsze dzieci mogą np. spróbować sił w takich kierunkach jak konceptualizm, street art, environment, performance czy sztuka krytyczna. Młodsze nastolatki nauczą się podstaw rysunku i malarstwa, a starsza młodzież i dorośli poznają techniki multimedialne i przygotują się do egzaminów na studia artystyczne.

Z kolei w Pracowni Działań Twórczych „Luna-Art.” w Chorzowie podczas zajęć z cyklu Rękodzieci najmłodsi poznają najmodniejsze obecnie techniki rękodzieła, jak decoupage, filcowanie, scrapbooking, wykonają gipsowe odlewy i pomalują koszulki.

Angielski ze śląskim misiem

Drugie z najchętniej wybieranych zajęć dodatkowych to zajęcia językowe. W placówkach Helen Doron z bajkami i piosenkami w języku angielskim osłuchują się już trzymiesięczne niemowlęta, a starsze dzieci i nastolatki aż do 19. roku życia przyswajają podczas kursów obce słówka i zwroty, najpierw dzięki zabawom i kreskówkom, a później, gdy już z nich wyrastają, posiłkują się anglojęzycznymi audycjami w internetowym radiu czy teledyskami na szkolnym kanale YouTube. Pierwsze w Polsce centrum kształcące opracowaną przez Doron metodą założyła 18 lat temu w Tychach Joanna Cesarz-Zbroszczyk. Obecnie w województwie śląskim szkoły tej sieci działają już w 19 miastach.

Rodzimą odpowiedzią na metodę Helen Doron jest wymyślona przez trzy Ślązaczki metoda Teddy Eddie, adresowana do dzieci od lat dwóch do siedmiu. Stworzyły ją Magdalena Duchnik, Aleksandra Komada i Diana Kubica, które przez długi czas nie potrafiły znaleźć na rynku odpowiedniej metody nauczania dla swoich dzieci. Angielskiego metodą Teddy Eddie dzieci uczą się w 20 lokalizacjach w województwie śląskim, a w Polsce – w ponad 200. Dwa lata temu twórczynie metody Teddy Eddie poszerzyły ofertę o metodę Savvy Ed, umożliwiającą dzieciom w wieku od lat 7 do 10 kontynuowanie nauki ze znanym im, choć już nieco doroślejszym misiem.

Zamiast grać w gry, można je tworzyć

Doświadczenia języków obcych stały się również podstawą metody wspomagającej naukę matematyki. Zajęcia MathRiders by Helen Doron, w których królową nauk zgłębiają nawet dwulatki, prowadzone są w 20 lokalizacjach w województwie śląskim. Podczas zajęć MathRiders Starter najmłodsze dzieci poprzez zabawę, ruch i grę na perkusji uczą się rozumienia liczb, algebry, geometrii, pojęć długości, szerokości, temperatury, objętości, czasu i wartości pieniądza, a także analizowania danych z użyciem wykresów, tabel i grafów. Juniorzy, od 4. do 11. roku życia, z pomocą muzyki i ruchu ćwiczą myślenie abstrakcyjne i kreatywne, słuchają również opowiadań o historii matematyki i życiorysów uczonych. Starszym uczniom, od 11. do 19. roku życia, poświęcony jest program Advanced, dopasowywany do indywidualnych potrzeb, zależnie od tego, czy nastolatek chce uzupełnić luki w matematycznej wiedzy, czy też jest wybitnie uzdolniony i pragnie dodatkowo rozwijać swój potencjał.

A może tak nadać nowy wymiar zamiłowaniu do gier komputerowych? Szkoła Giganci Programowania, która ma siedziby w Katowicach i Sosnowcu, dla uczniów z klas I-III przygotowała zajęcia „Programy i gry komputerowe”. Ich uczestnicy najpierw opanują podstawy programowania w języku Scratch, którego obsługa przypomina układanie puzzli. Następnie poznają inne języki i platformy, takie jak m.in. KODU do tworzenia gier 3D czy Makey Makey, czyli programowanie z wykorzystaniem płytek elektronicznych. Dla uczniów klas IV-VI, którzy ukończyli pierwszy kurs, adresowane są zajęcia „Python z Minecraftem”. Uczestnicy poznają profesjonalny język programowania poprzez tworzenie nowych elementów w wirtualnym świecie zbudowanym z kolorowych kostek.

A może zostać sportowcem?

Absolwenci tego kursu mogą wziąć udział w kolejnym, podczas którego nauczą się tworzyć strony internetowe, poznając m.in. języki HTML i JavaScript. Kolejnym etapem kształcenia jest kurs tworzenia trójwymiarowych gier w środowisku Alice 3D. Z kolei dla uczniów klas VII-VIII, gimnazjalistów i licealistów adresowany jest kurs wprowadzający do programowania ze specjalnościami z tworzenia gier komputerowych i aplikacji mobilnych.

Rodzice szukający dodatkowych zajęć dla dzieci powinni wziąć pod uwagę fakt, że młodzi mnóstwo czasu spędzają w bezruchu: w szkolnych ławkach, przed telewizorem albo komputerem. Może warto zatem zapisać syna czy córkę na zajęcia sportowe?

Taniec rozwija osobowość

Dla dzieci, które wolą łączyć ruch z artystyczną ekspresją, odpowiednie okażą się zajęcia taneczne. Takie kursy dla dzieci już od trzeciego roku życia oferuje Egurrola Dance Studio w Katowicach. Zajęcia prowadzone są tutaj według autorskiego programu przygotowanego przez specjalistów z zakresu psychologii, pedagogiki oraz tańca. Nauka w tym systemie ma wpływać pozytywnie nie tylko na kondycję, prawidłową postawę i koordynację ruchową dzieci, ale także na ich osobowość, wyobraźnię, śmiałość w wyrażaniu emocji i kontaktach z rówieśnikami. Dla starszych dzieci w Egurrola Dance Studiu przygotowano zajęcia z akrobatyki, hip-hopu, jazzu i tańca nowoczesnego. Szkoła mieści się w centrum handlowym Silesia City Center, dlatego w czasie gdy dzieci uczestniczą w zajęciach, rodzice mogą swobodnie zrobić zakupy, zjeść obiad, wypić kawę czy wybrać się do kina.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.