Muzyka, tańce, targi rzemiosł, turnieje rycerskie, korowody - takie atrakcje czekają na turystów podczas tradycyjnych, wrześniowych imprez w Czechach, winobrań.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie bez powodu Czechy nazywane są „małą środkowoeuropejską Francją”. Miłośnicy wina cenią sobie np. aromatyczny cabernet Moravia. Wino to ma bardzo ładny, ciemnorubinowy kolor i jest jednym z najlepszych morawskich win. Miłośnicy dobrego wina koniecznie powinni wybrać się do Czech we wrześniu. To miesiąc, kiedy odbywają się tam tradycyjne winobrania.

Winobranie w Czechach
Winobranie w Czechach  Milan Sekanina

Słynne miasteczko winiarskie Mikulov na południowych Morawach zaprasza od 7 do 9 września na Palavskie Winobranie z muzyką, tańcami i wystawami. W sobotę do Mikulova przybędzie historyczny orszak z królem Wacławem IV na czele. Przypomni ważne wydarzenie z dziejów tego miasta, wyzwolenie króla Wacława IV z więzienia wiedeńskiego w 1403 roku przez drużynę Jana z Lichtensteinu. W programie są także inne atrakcje, takie jak pochód winiarzy, średniowieczne targi rzemiosł w ogrodzie zamkowym czy koncerty w amfiteatrze.

W tym samym czasie, od 7 do 9 września, na Święto Wina i Dni Otwartych Zabytków zaprasza region Slovacko na Morawach Wschodnich. Do stolicy regionu, Uherskiego Hradista, warto wybrać się po to, by wziąć udział w takich wydarzeniach jak barwny korowód w strojach regionalnych czy rejs łodzią po kanale Baty. Oczywiście nie zabraknie degustacji wina. Na gości czekać będą także m.in. pokazy szermierki, jarmark rzemiosł i inne atrakcje. Swe podwoje otworzą piwniczki winne w Maraticach, gdzie będzie można posiedzieć przy kieliszku dobrego wina i oryginalnych dźwiękach muzyki cymbałkowej.

Inne winiarskie miasto, graniczne Znojmo, będzie świętować winobranie od 14 do 16 września. Impreza, która po raz pierwszy odbyła się tu w roku 1966, upamiętnia wizytę czeskiego króla Jana Luksemburskiego. Uczestnicy przeniosą się w czasie do 1327 roku, kiedy to król zawitał do miasta ze swym imponującym orszakiem. Będzie klimatycznie. Kowale i szklarze zaprezentują swoje wyroby na jarmarku, a na terenie klasztoru Louka odbędzie się turniej rycerski. Tutejsze liczne karczmy zaproszą na pyszne wina.

Tradycyjne winobranie odbędzie się też w Litomierzycach (północno-zachodnie Czechy) 14 i 15 września. To wielkie święto nie tylko wina, ale także tradycyjnej kuchni, rzemiosł i dobrej muzyki. W sobotę miasto przemierzy wielki orszak historyczny, który przywita króla Karola IV. W czasie winobrania zaprezentują się także najlepsi muzykanci z Litomierzyc i okolicy.

29 i 30 września na winobranie zaprasza zamek Karlsztejn. Oprócz wybornych karlsztejnskich win spróbować będzie można także burczaku, słodkich napojów z fermentującego wina, oraz specjałów czeskiej kuchni. W programie są także m.in. koncerty muzyki dawnej, folkowej i ludowej, przegląd dawnych strojów, pokazy szermierki, występy fakirów, średniowieczny jarmark, nauka historycznych tańców i wiele innych atrakcji. Najważniejszym punktem programu będzie pochód historyczny z cesarzem Karolem IV na czele.

Jeśli ktoś po wrześniowych festiwalach nie będzie miał dość wina, może odwiedzić Podziemia Valtickie, tam niemal w każdą sobotę października organizowane będą wieczory przy burczaku i muzyce.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem