Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego wydało w czwartek ostrzeżenie o ryzyku wysokiego stężeniu ozonu w powietrzu. Niektóre osoby mogą skarżyć się na ucisk w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek wieczorem stężenie ozonu na terenie całego województwa śląskiego może przekroczyć wartość progową, czyli 180 mikrogramów na metr sześcienny. Przyczynami są duże nasłonecznienie i wysokie temperatury.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego ostrzega, że wysokie stężenie ozonu może spowodować niekorzystne objawy. – Osoby podatne mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów trzeba się skontaktować z lekarzem – radzą przedstawiciele wojewody.

Najbardziej narażone na drażniące działanie ozonu są osoby cierpiące na astmę, przewlekłe zapalanie oskrzeli i rozedmę płuc, dzieci i osoby starsze. Specjaliści radzą, aby unikały przebywania na świeżym powietrzu i wzmożonego wysiłku fizycznego poza domem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem