Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Huta w katowickich Szopienicach dawała pracę, była żywicielką dzielnicy. Ale też truła mieszkańców. Nasze bohaterki w latach 70. przebadały 5 tys. dzieci. Sprawiły, że wysyłano je do sanatoriów, a rodzinom mieszkającym w pobliżu zakładu znaleziono nowe mieszkania. Władze nie chciały, by ktoś się dowiedział, że zakład truje. Jolanta Król zapłaciła za to swoją karierą.

O kulisach tych zdarzeń porozmawiamy na spotkaniu 17 kwietnia o godz. 18. w Teatrze Korez na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Wstęp wolny.

* * *

Nieznani bohaterowie naszej niepodległości

Historia Polski to nie tylko dzieje wielkich bitew i przelanej krwi. To również codzienny wysiłek zwykłych ludzi, którzy mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, a także dzisiaj – zawsze byli wolni.
Napiszcie o nich. Tak stworzymy pierwszą wielką prywatną historię ostatnich stu lat Polski. Opowieści zamiast pomników.

Regulamin akcji jest dostępny na stronie internetowej wyborcza.pl/akademiaopowiesci. Na opowieści o bohaterach naszej niepodległości o objętości nie większej niż 8 tys. znaków (ze spacjami) czekamy do 15 sierpnia 2018 r. Nadesłane wspomnienia wezmą udział w konkursie, w którym jury wyłoni trzech zwycięzców oraz 80 osób wyróżnionych rocznymi prenumeratami Wyborcza.pl. Laureatów ogłosimy 5 listopada 2018 r.

Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody pieniężne: za pierwsze miejsce w wysokości 5556 zł brutto, za drugie miejsce w wysokości 3333 zł brutto, za trzecie miejsce w wysokości 2000 zł brutto.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.