Ponad 900 prelegentów ze świata biznesu, polityki i nauki od 14 do 16 maja będzie dyskutować w Katowicach o najistotniejszych kwestiach związanych z wyzwaniami europejskiej gospodarki.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących. W różnych sesjach tematycznych co roku bierze udział kilkuset panelistów, a wśród nich m.in. komisarze unijni, premierzy i i przedstawiciele rządów państw europejskich, samorządowcy, prezesi największych firm, naukowcy i przedsiębiorcy. W formie otwartej debaty publicznej prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. W poniedziałek, na konferencji prasowej zapowiadającej X edycję EKG, o szczegółach imprezy opowiedzieli: Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizatora imprezy, Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący rady programowej Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego.

W Katowicach odbędzie się 150 sesji 

Wojciech Kuśpik podkreślił, że 10. edycja EKG pod wieloma względami będzie rekordowa. - W minionym roku w imprezie wzięło udział 9 tys. gości, a 2,5 tys. osób odwiedziło towarzyszące jej European Start-up Days. Zakładamy, że w tym roku pobijemy te wyniki. Możliwe, że nawet o 20 proc. Odbędzie się ponad 150 sesji, z udziałem ponad 900 prelegentów. Naszym celem od początku było umiędzynarodowienie kongresu i coraz bardziej nam się to udaje. Staramy się, żeby tematy, które proponujemy w agendzie EKG kongresu były jak najbardziej aktualne, a nawet wybiegały w przyszłość. Stąd też w tegorocznej agendzie wiele zagadnień związanych z rewolucją technologiczną. Coraz więcej osób przyznaje, że dzięki wizycie na EKG udało się im zainicjować nowe projekty biznesowe - przyznał Wojciech Kuśpik.

- Gdy 9 lat temu zaczynaliśmy przygodę z EKG, nie mieliśmy pojęcia, czy to  przedsięwzięcie się uda. Obecny kształt imprezy przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. Dzisiaj to wydarzenie na skalę europejską - dodał Jerzy Buzek.

Kongres napędza biznes w Katowicach

Marcin Krupa na konferencji przyznał, że EKG jest jedną z flagowych imprez w Katowicach i zarazem motorem napędowym lokalnej gospodarki - Wraz z rozwojem Kongresu rozwijało się miasto. Bez EKG być może nie było Międzynarodowego Centrum Kongresowego. To wydarzenie napędza mały i średni biznes w Katowicach - m.in. branżę gastronomiczną i hotelową - podkreślił prezydent Katowic.
Uczestnicy jubileuszowej 10. edycji EKG będą dyskutować m.in. o przyszłości strefy Euro, rewolucji technologicznej, ochronie klimatu, ekologii, bezpieczeństwie energetycznym, przemyśle, wolnym handlu, wyzwaniach stojących przed samorządami i metropoliami. 

Marcin Krupa, prezydent Katowic
Marcin Krupa, prezydent Katowic  DAWID CHALIMONIUK


Udział w tegorocznym Kongresie zapowiedzieli już m.in. Miguel Arias Canete, komisarz Unii Europejskiej ds. polityki klimatycznej i energetycznej, Cecilia Malmström, komisarz UE ds. handlu, Herman Van Rompuy, były przewodniczący Rady Europejskiej, Jorgos Papandreu, premier Grecji w latach 2009-2011 czy Alexander Stubb, były premier Finlandii i obecny minister finansów tego kraju, Iveta Radicova, premier Słowacji w latach 2010-2012 czy Justin Yifu Lin, znany na całym świecie chiński ekonomista (były wiceprezes Banku Światowego).

Przedstawiciele rządu na Europejski Kongres Gospodarczy

W najważniejszych debatach EKG polski rząd będą reprezentowali: Jarosław Gowin, wiceprezes rady ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Henryk Kowalczyk, minister środowiska oraz Krzysztof Tchórzewski, minister energii. Na Kongresie pojawią się też: Michał Kurtyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii; Marek Magierowski, podsekretarz stanu ds. dyplomacji ekonomicznej, polityki amerykańskiej, azjatyckiej, afrykańskiej i bliskowschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych czy Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii, a jednocześnie pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.
Impreza potrwa od 14 do 16 maja w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Już po raz trzeci Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach towarzyszyć będą European Start-up Days. Autorzy ciekawych pomysłów na biznes będą mieli szansę przedstawić swój start-up przed uczestnikami EKG, biorąc udział w konkursie Start-up Challenge.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziwne, że na kongresie wybrzmią wielkie mondrości ekonomiczne, a nobla z ekonomii nie będzie. Świat znowu nie rozpozna tych diamentów intelektu!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Panowie sobie rączki uścisną, poklepią się po plackach i uhonorują w jakimś szemranym plebiscycie organizatora tego, który wypłacił sobie najwyższą premię, a następnie wszyscy sponsorzy udadzą się do vipstrefy, w której skonsumują ośmiorniczki opłacone przez budżety marketingowe ich firm. Szkoda tylko, że jest tyle paplania, ucierania interesów, a jedyne co odczuwa przeciętny mieszkaniec czy też użytkownik Katowic to korki i dezorganizacja życia miasta. Tam nic epokowego się nie wydarzy, nie padną żadne przełomowe obietnice bo przecież ten kongres kupują jego uczestnicy, wystarczy spojrzeć na stopkę sponsorów. Jedyne co usłyszymy, to że nasz kraj i region jest "atrakcyjny inwestycyjnie" bo ma wysoko relatywnie wykształconą kadrę, która będzie pracować za miskę ryżu w porównaniu z tą samą pracą Niemca, Francuza, czy Holendra. Taka jest ta nasza "atrakcyjność", i dlatego tak nas klepią po plecach. Po prostu cud.
  A swoją drogą może jacyś antyglobaliści by się zjawili? :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0