Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Adam Małysz zwierzył się kiedyś w jednym z wywiadów, że gdy czynnie uprawiał skoki, niemal przez cały czas chodził głodny. Żeby nie przytyć, musiał liczyć każdą kalorię, a w hotelach na posiłki przychodził ze spożywczą wagą. Sama tylko dieta nie wystarczała, więc musiał także biegać. Sukces w każdej dyscyplinie sportu wiąże się z wyrzeczeniami. Na szczęście nam, zwykłym ludziom, utrzymywanie prawidłowej wagi przychodzi zwykle łatwiej.

Tłumy w klubach fitness

Stali bywalcy krytych basenów czy klubów fitness mówią, że styczeń i luty to dla nich najgorsze miesiące. Wtedy wszędzie są tłumy. Wszystko przez postanowienia noworoczne. Setki tysiące Polek i Polaków postanawiają, że w nowym roku zrzucą zbędne kilogramy i zaczną dbać o zdrowie i kondycję.

– O ile w ciągu roku raczej się nie zdarza, by wszystkie rowery stacjonarne i bieżnie były zajęte, to teraz do g. 20, a nawet do g. 21, to niestety dosyć często zjawisko – opowiada Andżelika Bielak, która regularnie ćwiczy od kilku lat w jednym z klubów fintess w Bielsku-Białej. – Radzę wszystkim, którzy chcą rozpocząć regularne treningi, by wstrzymali się przynajmniej do połowy lutego, wtedy ci najmniej wytrwali zaczynają się masowo wykruszać i robi się luźniej. To samo jest na krytych basenach. Teraz wieczorami na obu bielskich pływalniach na jednym torze tłoczy się nawet po sześć osób. Pływanie w takich warunkach to żadna przyjemność – dodaje.

Psychologowie radzą, że jeśli naprawdę chce się dotrzymać noworocznych postanowień o schudnięciu, to dobrze powiedzieć o nich znajomym i rodzinie. Trudniej jest się wycofać, jeśli już się powiedziało wszystkim wkoło, że chce się coś zmienić. Trzeba też wybierać cele realistyczne. Oczywiście, mogą być trudne, nawet bardzo, muszą być jednak możliwe do zrealizowania. Osoba mająca kilkadziesiąt kilogramów nadwagi nie zrzuci tego wszystkiego do wakacji. Nie ma nawet co stawiać sobie takiego celu.

Bielak, która sama zaczęła się ruszać po to, by schudnąć, mówi, że dobrze jest znaleźć sobie towarzystwo na wyjścia na basen czy siłownię. – Jeżeli człowiek już się z kimś umówi na wspólne ćwiczenia, nie jest już tak prosto zrezygnować z wyjścia, to do czegoś jednak zobowiązuje. Gdy zaczęłam do klubu chodzić z koleżanką, nawet jak bardzo mi się nie chciało wyjść wieczorem z domu, to się mobilizowałam, bo wiedziałam, że ona będzie na mnie czekać – tłumaczy pani Andżelika.

Jeśli prowadziliśmy dotąd siedzący tryb życia, dobrze jest przed rozpoczęciem regularnych treningów skonsultować się z lekarzem. Może zalecić wykonanie badań, by sprawdzić np. stan naszego układu krążenia. Walce o prawidłową wagę sprzyja także ruch na świeżym powietrzu, jeśli już nie bieganie, to chociaż szybkie spacery. Pamiętajmy jednak o tym, że lekarze zdecydowanie odradzają wysiłek na świeżym powietrzu w dniach, gdy dokucza nam smog.

Łatwiej chudnąć ze wsparciem

Będzie nam bardzo trudno schudnąć, jeśli nie zaczniemy stosować odpowiedniej diety. Przyczyną otyłości oczywiście nie zawsze jest przejadanie się. Może to być także np. efekt przyjmowania niektórych leków, zaburzeń czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego czy też uszkodzenia podwzgórza mózgu. Ale i tak najczęstszą przyczyną dodatkowych kilogramów jest zła dieta. Musimy zacząć liczyć kalorie i dbać o to, by nasze posiłki były zbilansowane w odpowiedni sposób. Pomocna może być wizyta u dietetyka.

Odchudzając się, warto skorzystać z pomocy specjalistów oferujących kompleksową opiekę. Konrad Gaca, znany ekspert do spraw leczenia otyłości, proponuje indywidualnie dobrany dla każdego pacjenta system diet i treningów dostosowanych do jego aktualnego stanu zdrowia i formy oraz bardzo ważne wsparcie motywacyjne i psychologiczne. Ten system to nie tylko możliwość pozbycia się zbędnych kilogramów, ale także szansa nauczenia się takiego stylu życia, który zredukuje w przyszłości ryzyko powrotu otyłości.

Konrad Gaca Specjalista Żywieniowy Certified Nutrition Specialist (CNS)Konrad Gaca Specjalista Żywieniowy Certified Nutrition Specialist (CNS) 

Dla Konrada Gacy bardzo ważne jest bezpieczeństwo pacjentów, współpracuje z wybitnymi specjalistami, lekarzami i psychologami. Efekty bywają spektakularne, niektórzy zrzucili po kilkadziesiąt kilogramów. Joanna Smolińska, księgowa z Człuchowa, w ciągu kilkunastu miesięcy schudła 65 kilogramów.

Jednym z ośrodków, w którym można zrealizować swoje noworoczne postanowienie o pozbyciu się zbędnych kilogramów, jest Gaca Centrum Katowice. Można także skutecznie i bezpiecznie odchudzać się przy pomocą tego systemu w domu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.