W ostatnich dniach do Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich trafiło już kilku rannych w wypadkach z fajerwerkami. Odpalali je pijani. Stracili część palców. Policja jak co roku przypomina o zasadach ostrożności. I sprawdza, czy fajerwerki nie są sprzedawane nieletnim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Strata palców to jeszcze nie najgorsze. Policja przypomina, że w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z fajerwerkami można doznać o wiele dotkliwszych obrażeń, a nawet stracić życie.

Dlatego przed użyciem materiałów pirotechnicznych należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi.

  •  Zakupione petardy powinny mieć polski atest.
  •  Nie powinniśmy kupować petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi.
  • Nie powinniśmy odpalać petard nietrzeźwi oraz w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby.
  • Nie wolno podchodzić i dotykać petard, które nie wybuchły.
  • Dzieci podczas odpalania fajerwerków powinny być pod czujną opieką dorosłych.

Policja kontroluje stoiska na targowiskach

Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania. Sprzedaż wyrobów bez oznakowania, lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców policjanci w całym województwie prowadzą kontrole stoisk, w których sprzedawane są fajerwerki. Mundurowi sprawdzają głównie legalność dostępnych w sprzedaży środków pirotechnicznych oraz pełnoletność osób kupujących towar.

Policja przypomina też, że sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Bardzo lubię porady policji, a najbardziej: "Proszę Państwa, nóżka z gazu".
już oceniałe(a)ś
0
0