Barbara Szmatloch, Marcin Melon, Grażyna Bułka, Mateusz Znaniecki i Rafał Kolano. To kolejni zgłoszeni przez Was do 19 grudnia kandydaci do Cegły z Gazety. Na dalsze propozycje czekamy jeszcze tylko w środę! W czwartek lista wszystkich zgłoszonych osób trafi w ręce kapituły nagrody.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Sylwetki Barbary Szmatloch stałym Czytelnikom „Gazety Wyborczej” przedstawiać nie trzeba. Co tydzień mają okazję czytać jej felietony na łamach Magazynu Katowice w cieszącym się powodzeniem cyklu „Pogodomy se po ślonsku”.

Barbara Szmatloch jest także autorką artykułów na temat powstań śląskich, Górnego Śląska w międzywojniu, życia i działalności Wojciecha Korfantego oraz biogramów powstańców śląskich. Zajmuje się badaniami nad stanem gwary śląskiej. Sama biegle się nią posługuje, o czym możemy się przekonać na filmikach z jej udziałem, udostępnianych na stronach internetowych. Ostatnio nakładem Agory ukazała się książka Barbary Szmatloch „Wihajster do godki. Lekcje śląskiego”.

Kolejny ze zgłoszonych, Marcin Melon, również powinien być znany naszym Czytelnikom. Jest kilkukrotnym laureatem konkursu na jednoaktówkę po śląsku, autorem czterech kryminałów o Komisorzu Hanusiku w gwarze, a także organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie Silesia Incognita. Wcześniej był redaktorem naczelnym Jaskółki Śląskiej. Obecnie jest działaczem społecznym, założycielem i przewodniczącym Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej „Silesia schola”. I znawcą godki śląskiej, historii regionu i entuzjastą śląskiej kultury.

Grażyna Bułka jest aktorką. Można ją oglądać na deskach Teatru Śląskiego, gdzie jest zatrudniona od 2014 roku, a także w Teatrze Korez. Wcześniej była aktorką Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Występowała także na dużym ekranie, m.in. w filmie „Drzazgi” i „Barbórka” Macieja Pieprzycy czy „Ewa” Adama Sikory i Ingmara Villqista i w niemieckiej produkcji „Heimat ist kein Ort”. Pracuje też jako aktorka dubbingowa. Widzom znana jest przede wszystkim ze swoich śląskich ról, ponieważ świetnie potrafi mówić gwarą. Gra w „Cholonku”, „Piątej stronie świata”, spektaklu „Wujek. 81. Czarna ballada” i monodramie „Mianujom mie Hanka”. Na swoim koncie ma 3 Złote Maski za kreacje aktorskie, m.in. za rolę w „Utarczkach”.

Mateusz Znaniecki także jest aktorem, i również możemy oglądać go od kilku lat w Teatrze Śląskim. Wcześniej występował w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Zasłynął rolą „Amadeusza” w Teatrze Polskim, za którą otrzymał Złotą Maskę. Aktor próbuje również swoich sił w reżyserowaniu (spektakli i filmów) i pisaniu scenariuszy. W 2011 roku otrzymał nominację do nagrody głównej na Konkursie Filmów Amatorskich i Niezależnych za swój debiut „Popatrz”. W 2013 zrealizował obraz „Magdalena”. Kilka dni temu otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „dla młodych twórców”. Można oglądać go m.in. w spektaklach: „Korfanty.”, „Psubracia”, „Cinema”, „W 80 dni dookoła świata. Tam i z powrotem”.

Piąty z nowych, proponowanych przez Czytelników kandydatów to Rafał Kolano – radca prawny z ponad 15-letnim stażem. Jest przewodniczącym rady nadzorczej w spółce Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA. Spełnia się również jako członek organów fundacji. Ukończył z wyróżnieniem rektora studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Następnie odbył aplikację radcowską oraz ukończył studia doktoranckie i podyplomowe na kierunku „Zarządzanie finansami przedsiębiorstw” na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest wykładowcą w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej.

Przypomnijmy, że Czytelnicy zgłosili do tej pory, prócz wymienionej trójki, jeszcze kilkunastu kandydatów. Są to: Irma Kozina, Leszek Jodliński, Franciszek Kokot, Grzegorz Chudy, Dariusz Walerjański, Jacek Rykała, Grzegorz Layer, Henryk Grzonka, Jacek Bożek, Zbigniew Pawlak, Mirosław Syniawa, Kazimierz Szołtysek, Adam Borowicz, Zbigniew Kadłubek, Alojzy Lysko, a także zespół muzyków – Kwartet Śląski.

Jeśli chcecie zaproponować jeszcze inne osoby, które Waszym zdaniem zasługują na Cegłę, przyślijcie ich nazwisko e-mailem na adres: listy@katowice.agora.pl lub tradycyjną pocztą: „Gazeta Wyborcza”, ul. Słowackiego 13, 40-094 Katowice, z dopiskiem „Cegła 2017”. W liście zawrzyjcie krótkie uzasadnienie swojej propozycji. Czekamy na listy tylko w środę do północy.

Spośród zgłoszonych przez Czytelników kandydatur kapituła wybierze jeszcze w tym tygodniu sześć osób najbardziej zasłużonych – jej zdaniem – dla budowania śląskiej tożsamości. Ostateczną listę sześciu nominowanych przedstawimy w „Gazecie Wyborczej” po świętach, ale przed sylwestrem – w piątek, 29 grudnia. Wówczas Czytelnicy, tak jak do tej pory, na specjalnych kuponach oraz e-mailowo będą mogli głosować na swojego faworyta. Wyniki plebiscytu ogłosimy 19 stycznia podczas uroczystej gali.

W kapitule nagrody zasiadają: prof. Marek Szczepański, dramaturg Ingmar Villqist i rektor Uniwersytetu Śląskiego, a także wszyscy poprzedni laureaci Cegły: muzycy – Irek Dudek, Artur Rojek, Józef Skrzek i raper Miuosh, biografka Janoscha Angela Bajorek, architekci Tomasz Konior i Robert Konieczny, reżyser Kazimierz Kutz, kardiochirurg Marian Zembala, malarz Erwin Sówka oraz aktor i reżyser Robert Talarczyk.

Partnerem plebiscytu Cegła z Gazety jest Silesia City Center.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem