W piątek o godz. 18 przed Sądem Okręgowym w Katowicach odbędzie się protest przeciwko prezydenckiej ustawie o SN i KRS. - Nie chcieli nas tu, ale weźmiemy całą ulicę - zapowiadają organizatorzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Protest organizuje Komitet Obrony Demokracji. Chodzi o sprzeciw wobec popieranych przez PiS prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Prace na ustawami toczą się już w Senacie. PiS chce jak najszybciej rozpocząć czystkę w Sądzie Najwyższym. Ustawa przerywa kadencję członków KRS, prezes SN Małgorzaty Gersdorf i przenosi w stan spoczynku kilkudziesięciu sędziów, którzy skończyli 65 lat. Ich miejsce zajmą już nominaci PiS.

Protest w obronie sądów na ul. Francuskiej w Katowicach

W Katowicach do tej pory protesty odbywały się przed Sądem Okręgowym w Katowicach i na jego schodach. Nowe kierownictwo sądu jednak nie godzi się na to. – Sąd nie wyraził zgody na spotkanie na schodach swojej siedziby. Musielibyśmy stać na chodniku, poza linią wyznaczoną przez kamienne donice – mówili działacze KOD. Dlatego ostatnio protest przeniesiony był na plac Wolności przed Sąd Rejonowy.

W piątek KOD wraca jednak na ul. Francuską. Demonstracja rozpocznie się o godz. 18. – Nie chcieli nam dać placu pod Sądem Okręgowym, to bierzemy całą ulicę! Teraz nie ma nic ważniejszego! Zróbmy wielki hałas! – apelują organizatorzy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Durnie. Protest w rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek...
  już oceniałe(a)ś
  0
  1