Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Magdalena Warchala: – W tym roku w sprawach polityki senioralnej działo się wiele. Aż pięć imprez pod szyldem Senioraliów, konferencje poświęcone sprawom seniorów, wydanie „Paszportu Zdrowia Seniora”. Ocenia pan ten rok jako udany?

Wojciech Saługa: – Zdecydowanie tak. Około 15 tys. uczestników spotkań w ramach projektu „Śląskie dla seniora”, ponad 13 tys. wydanych Paszportów do Zdrowia Seniora, przeszło 300 tys. wydanych Kopert Życia – to tylko niewielki wycinek naszych działań w ostatnich dwunastu miesiącach. Nikt nam nie może zarzucić bezczynności. Co więcej: otrzymujemy od samych seniorów czytelną i jednoznaczną informację zwrotną. Sprowadza się ona do prostego przekazu: „Chcemy więcej”. Bo seniorzy w naszym województwie wreszcie mogą być pewni, że o nich myślimy i dla nich działamy.

– Seniorzy tylko chwalą? A może czegoś im brakowało i trzeba to poprawić w przyszłym roku?

– W mojej ocenie mamy ze sobą doskonały kontakt i to nie tylko w ramach samych Senioraliów. Takie też zadanie – by informować o koniecznych działaniach i pojawiających się wyzwaniach – ma Śląska Rada do spraw Seniorów. Mimo że zdajemy sobie sprawę, że inicjatyw dla osób powyżej 60. roku życia w województwie śląskim absolutnie nie brakuje, to jednak nigdy nie jest tak, że nie mogłoby być lepiej. Taką podstawową potrzebą, która również wyraźnie wybrzmiała podczas ostatniego Forum Seniora, jest integracja międzypokoleniowa. Nie może być tak, że osobno jest świat młodzieży, osobno świat osób pracujących i wreszcie osobno świat seniorów. Musimy je połączyć. Nie ma powodu, by dłużej czekać.

– Do tej pory polityka senioralna województwa śląskiego skupiała się na bezpieczeństwie i zdrowiu seniorów. W przyszłym roku hasłem przewodnim będzie integracja międzypokoleniowa? Jak Urząd Marszałkowski chce ją wspierać?

– Podobnie, jak wspieraliśmy bezpieczeństwo i zdrowie, czyli na wszelkich możliwych polach. Będziemy korzystać z nowych mediów i mediów tradycyjnych. Postaramy się znowu dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Przede wszystkim jednak liczymy na efektywną współpracę dwóch powołanych gremiów, a więc z jednej strony Śląskiej Rady do spraw Seniorów, a z drugiej – Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego. Tutaj jest naprawdę spore pole do popisu. Te dwa podmioty mogą udowodnić wszystkim niedowiarkom, że współpraca międzypokoleniowa to nie pusty frazes, ale konkretne rozwiązania. Jestem przekonany, że tak będzie. Nie zapominajmy również o integracyjnej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

– Jakie są jeszcze plany na przyszły rok? Seniorzy już pytają, jaka będzie przyszłoroczna formuła Senioraliów.

Wojciech Saługa: – Przede wszystkim jak najbardziej otwarta. Staramy się wsłuchiwać w głosy samych seniorów. To oni wskazują nam, jakich działań i instrumentów jeszcze brakuje. Senioralia się sprawdziły i nie widzę powodu, by ich nie kontynuować. Stawiając na integrację międzypokoleniową, będziemy starać się jeszcze bardziej otwierać osoby starsze, jeszcze bardziej nakłaniać na interakcję z zewnętrzną rzeczywistością, która wcale nie musi być obca i niezrozumiała. Dokładny harmonogram naszych działań będziemy z wyprzedzeniem publikować na stronie seniorzy.slaskie.pl, do odwiedzania której już teraz zapraszam.

– Takiej właśnie otwartości na świat życzy pan na święta i nowy rok seniorom?

Wojciech Saługa: – Jak najbardziej. I nieustającej aktywności. Życzę, aby osób powyżej 60. roku życia, które siedzą same w domu i nie mają pomysłu na siebie i swój czas, było z roku na rok jak najmniej. Przecież dla wielu z nas życie tak naprawdę dopiero wtedy właśnie się zaczyna. Nie stoi nic na przeszkodzie, by poznawać to co nowe, uczyć się, poszukiwać zainteresowań, znajomości. Wierzę, że śląscy seniorzy, podparci naprawdę bardzo szerokim wachlarzem naszych działań, postawią właśnie na aktywność, czego też im, ale również reprezentantom innych pokoleń – szczerze życzę.

Program „Śląskie. Dla Seniora”

Zainaugurowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w październiku 2015 roku. W jego ramach powstała strona internetowa seniorzy.slaskie.pl oraz Śląska Karta Seniora gwarantująca osobom po 60. roku życia zniżki na oferty kulturalne, edukacyjne czy rekreacyjne.
Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się plenerowe imprezy pod szyldem Senioraliów,
których do tej pory odbyło się w różnych miastach regionu aż dziesięć. W województwie
odbyły się też konferencje, poświęcone sprawom polityki senioralnej. Prężnie działa złożona z osób dojrzałych Śląska Rada ds. Seniorów, doradzająca marszałkowi Wojciechowi Sałudze w kwestiach polityki senioralnej. W ramach akcji Urząd Marszałkowski wydał i kolportował Koperty Życia oraz Paszporty Zdrowia Seniora, które pomagają osobom starszym lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Celem programu na nadchodzący rok jest wspieranie integracji międzypokoleniowej

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.