Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd Transportu Metropolitalnego będzie od 2019 roku odpowiadał za komunikację publiczną na terenie metropolii. Jego zadanie to scalenie systemu komunikacji publicznej i przejęcie zadań KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP w Tarnowskich Górach. Na szefa ZTM jest typowany Marek Kopel, obecny członek zarządu KZK GOP. Podczas środowego zgromadzenia metropolii samorządowcy dali też władzom metropolii zielone światło do kolejnych zmian.

W czwartek zarząd metropolii ma też przyjąć uchwałę w sprawie nowych cen na terenie metropolii. O szczegółach pisaliśmy już we wtorek. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem większość biletów stanieje. Nowe ceny biletów jednorazowych mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Projekt nowej taryfy dla metropoliiProjekt nowej taryfy dla metropolii 

Z kolei ceny biletów okresowych zmienią się od 1 kwietnia 2018 roku.

Projekt nowej taryfy dla metropoliiProjekt nowej taryfy dla metropolii 

Z kolei od 1 stycznia 2018 roku bezpłatnie autobusami, tramwajami i trolejbusami będą mogły jeździć dzieci i uczniowie do lat 16. Będzie to kosztowało budżet metropolii około 9 mln zł. 

– Istnieje stosunkowo niewielka grupa pasażerów korzystających z biletów okresowych, którzy będą musieli ponieść nieco większe koszty, zyskując możliwość podróżowania wszystkimi środkami transportu zbiorowego (autobusy, tramwaje i trolejbusy) po terenie całej metropolii. Przewidywany koszt tych zmian to 3,2 mln zł – wyjaśnia Rafał Kurowski, dyrektor departamentu komunikacji i promocji w metropolii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.