Już po raz piąty Uniwersytet Śląski wspólnie z "Gazetą Wyborczą" przyzna tytuł "Absolwenta z Pasją". Otrzyma go osoba aktywna społecznie, osiągająca sukcesy w dziedzinie kultury, nauki lub sportu, z pełnym zaangażowaniem oddająca się swoim zainteresowaniom. O tytuł ubiega się w tym roku aż 26 osób.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Przez plebiscyt „Absolwent z Pasją" UŚ chce promować osiągnięcia i pasje swoich absolwentów, niezależnie od roku, w którym ukończyli studia – mówi Martyna Fołta, zastępca kierownika Działu Promocji UŚ.

Kandydaci do tegorocznej edycji konkursu zgłaszali się od września do października. Chwalili się sukcesami i opisywali swoje zainteresowania. Teraz wszystko w rękach czytelników „Wyborczej", którzy wybiorą zwycięzcę w głosowaniu internetowym. Na swojego faworyta można głosować do 19 listopada do godz. 23.55. Na podstawie oddanych głosów komisja plebiscytowa wyróżni jednego z kandydatów tytułem „Absolwenta z Pasją 2017".

Plebiscyt „Absolwent z Pasją" organizowany jest od 2013 roku, a jego pierwszą laureatką została Magdalena Knapik, absolwentka Wydziału Filologicznego, a obecnie pracownik Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Drugą edycję wygrał Grzegorz Gawlik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf oraz prawnik. Dwa lata temu zwyciężył Paweł Bajtlik, absolwent pedagogiki i animacji społeczno-kulturalnej, organizator imprez sportowych i promotor aktywności. Zeszłoroczną laureatką tytułu została Gabriela Bazan, absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym, pasjonatka fotografii i filmu.

Nazwisko tegorocznego Absolwenta z Pasją poznamy 20 listopada podczas uroczystości wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom UŚ, wydarzenia wpisującego się w obchody jubileuszu 50-lecia istnienia UŚ.

Nagrodę główną w plebiscycie ufundowała firma Future Processing. Nagrody przekaże również Tauron Polska Energia.

Kandydatki i kandydaci to tytułu „Absolwenta z Pasją" w 2017 roku:

EWELINA BACHUL

Ewelina Bachul
Ewelina Bachul  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego. Jej pasją jest muzyka, w szczególności wykonawstwo literatury organowej późnoromantycznej i współczesnej, zarówno solo, jak i kameralnie. Drugą pasją są góry. Absolwentka prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Wśród osiągnięć Eweliny Bachul warto wymienić nagrody na konkursach organowych i kameralnych w: Sankt-Petersburgu, Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Mielcu, Krasnobrodzie, Bielsku-Białej i Olsztynie. Koncertowała za granicą: w Rosji, na Litwie, w Czechach oraz w kraju: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, we Wrocławiu, w Białymstoku, Świętej Lipce, Częstochowie (w Bazylice Jasnogórskiej) oraz niemal we wszystkich miastach Górnego Śląska. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoim dorobku ma prawykonania utworów solowych i kameralnych.

W 2017 roku rozpoczęła działalność pedagogiczną w Ognisku Muzycznym im. J. Drozda w Wiśle; w placówce prowadzi klasę organów. Obecnie jest studentką ostatniego roku instrumentalistyki w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest przewodniczącą Koła Naukowego Organistów, które postawiło sobie za cel organizację IX Śląskiego Festiwalu Bachowskiego. Ten zainaugurowany w 2000 roku Festiwal przez 17 lat organizował Zygmunt Antonik, zmarły pół roku temu wieloletni pracownik Wydziału Artystycznego UŚ. Ewelina Bachul, jako jego wieloletnia studentka (na UŚ, Akademii Muzycznej) oraz przewodnicząca Koła Naukowego Organistów, podjęła się w 2017 roku zadania organizacji edycji Festiwalu poświęconej pamięci tego wybitnego muzyka. Festiwal obejmuje sześć koncertów w kościołach Katowic, Mikołowa i Tychów oraz w katowickiej uczelni muzycznej; zrzesza instrumentalistów oraz wokalistów i jest kontynuacją dzieła rozpowszechniania na Śląsku muzyki Jana Sebastiana Bacha.

MARTA BARCIK

Marta Barcik
Marta Barcik  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, kierunek pedagogika, zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i edukacja informatyczna. Na ostatnim roku studiów podjęła pracę jako księgowa, niebawem będzie obchodzić dziesięciolecie swojej pracy zawodowej. Laureatka stypendium Rektora UŚ dla najlepszych studentów podczas całego toku studiów. Już na studiach angażowała się w wiele wolontariatów, szczególnie dotyczących pracy z dziećmi z ubogich rodzin. Jest członkinią Sosnowieckiej Rady Działalności Pożytku Społecznego oraz założycielką Stowarzyszenia Aktywni Rodzice (2017) działającego na terenie Sosnowca. Stowarzyszenie zrealizowało projekt „Aktywna Rodzina", którego celem było wspieranie więzi rodzinnych lokalnej społeczności, odbiorcami były rodziny mieszkające w Sosnowcu; w ramach projektu rodziny korzystały z bezpłatnych warsztatów sportowych, muzycznych, plastycznych i kulturalnych na terenie Sosnowca.

Marta Barcik jest również koordynatorką projektu „Milion dla Zagórza". Dzięki jej zaangażowaniu w zjednoczenie lokalnej społeczności oraz złożeniu wspólnego projektu udało się pozyskać ponad 1,3 mln zł na realizację zaproponowanych inwestycji. Absolwentka mówi o sobie: „Staram się spełniać swoje marzenia. Z jednej strony jestem księgową, czyli wykonuję pracę, o której zawsze marzyłam, z drugiej strony mam duszę pedagoga, nauczyciela. Jest jeszcze dom rodzinny, jestem mamą czteroletniej córeczki, która jest moim impulsem do podejmowania działań w zakresie organizowania wspólnych form spędzania czasu w rodzinnym gronie".

MIROSŁAW CICHY

Mirosław Cichy
Mirosław Cichy  MATERIAŁY UŚ

Absolwent kierunku politologia, specjalność: dziennikarstwo na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Dziennikarz zajmujący się tematyką polityczną, sprawozdawca parlamentarny w Sejmie i Senacie, publicysta. Swoją karierę zawodową rozpoczął w Polskim Radiu „Katowice", współpracował z prasą, pisząc artykuły o tematyce motoryzacyjnej. Ścieżka zawodowa Mirosława Cichego zaprowadziła go do centrali Telewizji Polskiej w Warszawie – TVP Info i „Panoramy" w TVP2 oraz Telewizji Polonia.

Nagrodzony tytułem i statuetką Hanys Roku 2016 za „rzetelne, niezależne dziennikarstwo" – wyróżnieniem zasłużonych dla Śląska osób i instytucji promujących ten region. Laureat nagrody Ostre Pióro przyznawanej przez Business Centre Club w Warszawie (2005) oraz nagrody Złote Pióro – przyznawanej przez Regionalne Centrum Biznesu w Katowicach (2002). Zdobywca tytułu II Wicemistrza Polski Dziennikarzy w Samochodowych Mistrzostwach Polski Dziennikarzy – klasa Cinquecento 700, rocznik 1996. Bierze również udział w akcjach charytatywnych, m.in. działa na rzecz WOŚP.

Obok dziennikarstwa drugą wielką pasją Mirosława Cichego jest tworzenie industrialnych i loftowych lamp oraz użytkowych mebli. O swoich wytworach mówi: „Indywidualne, nietypowe, jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, bo tworzone z sercem i pasją, a nie z chęci zarobku. Lampy powstają z różnych elementów: zabytkowych, motoryzacyjnych (z motocykli i samochodów), instrumentów muzycznych". Absolwentowi udało się połączyć obie pasje: wytwarzanie przedmiotów i dziennikarstwo, tworząc program telewizyjny na temat tego, jak własnoręcznie wykonać generalny remont i przebudowę mieszkania. Gdy remontowane w programie mieszkanie było już gotowe, oddano je chłopakowi z domu dziecka, w ten sposób połączono misję TVP z rozrywką.

AGNIESZKA CHUDZIK

Agnieszka Chudzik
Agnieszka Chudzik  MATERIAŁY UŚ

Studia magisterskie ukończyła na kierunku praca socjalna i opiekuńczo-wychowawcza na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Pracę magisterską poświęciła roli programów profilaktycznych w rozwiązywaniu problemów młodzieży. Od 2008 roku współpracuje z kwartalnikiem „Antidotum – Profilaktyka, Wychowanie, Zdrowie". Jest także autorką „Modlitwy wieczornej", wiersza miesiąca opublikowanego na stronie Wydawnictwa św. Macieja Apostoła oraz wiersza zamieszczonego w publikacji „Mój Anioł Stróż" pod redakcją Pawła Bitki Zapendowskiego. Agnieszka Chudzik angażuje się również w działalność plastyczną, m.in. tworzy szopki bożonarodzeniowe nagradzane w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach.

Bierze także udział w projektach i programach, wystawach i konkursach zogniskowanych wokół tematyki pracy z dziećmi oraz zdrowia fizycznego, psychicznego oraz działalności ekologicznej, o zasięgu krajowym oraz międzynarodowym. Zajmuje się również organizacją podobnych wydarzeń. Prowadzi szkolenia oraz warsztaty z zakresu komunikacji i technik pracy z dziećmi, a także z rękodzieła. Pracowała kilkukrotnie jako wolontariuszka oraz opiekunka na obozach dla dzieci i młodzieży; była zatrudniona w charakterze nauczyciela w szkołach i przedszkolach. Obecnie realizuje się w zawodzie nauczyciela przedszkolnego. Jak sama o sobie mówi, jest osobą, która działa i rozwija się, a nie wegetuje. Do pasji Agnieszki Chudzik należy rękodzieło, do zainteresowań: socjoterapia, psychoterapia, duchowość ignacjańska.

ŁUKASZ DRĄŻEK

Łukasz Drążek
Łukasz Drążek  MATERIAŁY UŚ

Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, kierunku języki stosowane: język angielski z językiem francuskim z programem tłumaczeniowym. Wśród swoich pasji wymienia: taniec, tworzenie filmów, fotografię, copywriting oraz pisanie – już od lat dziecięcych pisze książki i wiersze. Największą pasję Łukasza Drążka stanowi pisanie, dlatego też wymarzoną pracą jest dlań stanowisko copywritera w agencji reklamowej, które pozwoliłoby mu na połączenie wszystkich jego zainteresowań. Pytany, jak znajduje czas na wszystkie swoje zainteresowania, Łukasz Drążek odpowiada, że kluczem do sukcesu jest „organizacja czasu i życiowa pasja, którą wykonujemy z uśmiechem nawet wtedy, kiedy nic nam się nie chce".

Łukasz Drążek jest finalistą ogólnopolskiego konkursu Studencki Nobel w kategorii dziennikarstwo i literatura (2017), laureatem I miejsca w konkursie literackim na Przeglądzie Pracy Artystycznej (2010). Opublikował następujące dzieła: „Wszystko przemija", tomik poezji „Legendy o człowieku doskonałym", „Droga do Światła", „Morderstwo wierszem napisane", „Poradnik tworzenia wszechświatów". Był redaktorem działu „Artysta" w Studenckim Serwisie Rozwoju „Więc jestem!" (2015–2016).

MARTYNA GWÓŹDŹ

Martyna Gwóźdź
Martyna Gwóźdź  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Tytuł licencjata uzyskała na politologii, a magistra na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, broniąc w 2017 roku pracę „Misyjność telewizji publicznej w odbiorze społecznym". Od 2014 roku jest reporterem, operatorem i montażystą w Telewizji Internetowej Uniwersytetu Śląskiego „UŚ TV". Od lipca do sierpnia 2015 roku pełniła obowiązki redaktora naczelnego „UŚ TV". W latach 2015-2016 była zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Suplement", a na początku 2016 roku została redaktorem naczelnym pisma. W 2017 roku prowadziła warsztaty na Obozie Dziennikarskim w Cieszynie. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Centrum Obsługi Studentów UŚ, gdzie zajmuje się przede wszystkim organizacją i promocją wydarzeń na UŚ, współtworzy filmy promujące uczelnię i prowadzi wywiady ze znanymi osobami związanymi ze Śląskiem i śląską społecznością. Jej autorski program „Uniwersytet czyta", w którym udział wzięli prof. Ryszard Koziołek oraz dr hab. Tomasz Pietrzykowski, miał na celu promocję czytelnictwa wśród młodych osób.

Pasją absolwentki jest dziennikarstwo, dzięki któremu może być coraz bliżej ludzi, przede wszystkim poznawać ich, ale też pogłębiać wiedzę odbiorców na wybrane tematy. Martyna Gwóźdź interesuje się mediami społecznościowymi oraz blogowaniem. W wolnych chwilach czyta książki oraz uprawia sport. Dzięki dziennikarstwu jest zaangażowana społecznie i może propagować naukę wśród młodych osób.

SŁAWOMIR KACZOR

Sławomir Kaczor z Katowic tworzy z brystolu makiety pałaców i kościołów
Sławomir Kaczor z Katowic tworzy z brystolu makiety pałaców i kościołów   DAWID CHALIMONIUK

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Tytuł magistra historii (specjalność archiwalna) uzyskał za pracę „Kultura w służbie napoleońskiej Francji – wybrane aspekty". Na swoim koncie ma kilka publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych lub wydawnictwach zbiorowych, w których porusza tematykę nie tylko historyczną, lecz także filozoficzną; nad kilkoma kolejnymi publikacjami pracuje. Sławomir Kaczor bierze czynny udział w życiu naukowym: wygłasza referaty podczas konferencji naukowych, a także prowadzi wykłady naukowe. Prace Sławomira Kaczora, makiety obiektów sakralnych i użyteczności publicznej, zaprezentowano podczas czterech autorskich wystaw oraz cyklu wystaw pod wspólnym tytułem „W rytmie światła".

Do pasji Sławomira Kaczora należą filozofia, poezja (którą sam tworzy), a przede wszystkim architektura. Owocem zainteresowania architekturą są autorskie projekty tworzone z brystolu. Ich autor sam mówi o swoim zajęciu: „Każdy element wystroju wnętrza jest szczegółowo zaprojektowany i wycięty. Każdy detal misternie wyprofilowany i nałożony, stanowiąc z kolejnym integralną i niezwykle przejmującą opowieść. Gmachy zdają się muzycznym odzwierciedleniem marzeń artysty, poszukiwaniem piękna w sobie i jego wydobywaniem z przestrzeni otaczającego nas świata. Poprzez swoją twórczość staram się przenieść odbiorcę w odległe czasy gotyckich katedr i królewskich pałaców".

MARTYNA KAWKA (z domu Czekała)

Martyna Kawka
Martyna Kawka  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka kulturoznawstwa, specjalność filmoznawcza, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W 2009 roku podjęła pracę jako prezenterka prognozy pogody w opolskim oddziale Telewizji Polskiej. Ta współpraca trwa do dzisiaj; jej zakres jest coraz szerszy. Martyna Kawka odpowiada za przygotowanie prognozy pogody, pracuje również przy codziennym programie śniadaniowym TVP3 Opole zatytułowanym „O!polskie o poranku" – początkowo była reporterką realizującą wejścia „na żywo" z terenu, obecnie pracuje jako współprowadząca ten program. Posiada prezenterską kartę ekranową przyznaną przez Akademię Telewizyjną TVP.

Jednocześnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, gdzie zajmuje się udostępnianiem multimediów, organizacją wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, takich jak spotkania z artystami, wystawy i projekcje filmów. Dzięki temu zajęciu Martyna Kawka ma między innymi możliwość popularyzacji amerykańskiego kina klasycznego, które jest jej szczególnie bliskie. Prowadzi warsztaty z historii filmu dla dzieci i młodzieży. Miała też okazję prowadzić konwersacje z języka polskiego dla Ukraińców mieszkających w Opolu. Swoje działania często opisuje w prasie branżowej. Jako jedną ze swoich największych pasji wymienia polszczyznę, w której rozwijaniu bardzo pomaga jej praca zarówno w telewizji, jak i w bibliotece. W telewizji jako prezenterka musi szczególnie dbać o poprawne wysławianie się, a w bibliotece w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych" Narodowego Centrum Kultury udało jej się zrealizować już dwie edycje przedsięwzięcia „Mów po polsku" popularyzującego poprawną polszczyznę, zachęcającego do namysłu nad językiem i tłumaczącego lingwistyczne zawiłości mieszkańcom Opola. Podczas trwania tej akcji przeprowadziła wraz z koleżanką kilka happeningów, quiz językowy, zorganizowała spotkania z wybitnymi językoznawcami oraz tzw. pogotowie językowe, czyli zlokalizowany w centrum miasta punkt informacyjny, w którym tłumaczyła zasady języka polskiego.

Swoją działalnością Martyna Kawka uwrażliwia społeczność na język ojczysty, ale i sama poszerza swoją wiedzę. Namysł nad polszczyzną jest ciągle obecny w życiu absolwentki. Jako swoją drugą ogromną pasję Martyna Kawka wskazuje kino; to z powodu tej pasji swoją pracę w bibliotece postanowiła ukierunkować przede wszystkim na media. Czerpie ogromną przyjemność z możliwości dzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi ludźmi, opowiadania o swoich pasjach. Aby to robić, przygotowała scenariusze warsztatów dla młodzieży: jeden o tym, jak powstaje film i jak bardzo zmienia się technika filmowa na przestrzeni lat, drugi przedstawiający historię filmu polskiego. W ramach programu „Ameryka w Twojej Bibliotece" pokazuje opolanom klasykę kina amerykańskiego. Każdą projekcję poprzedza krótkim wykładem.

AGATA KOŁODZIEJCZYK

Agata Kołodziejczyk
Agata Kołodziejczyk  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka kierunku wychowanie techniczne, specjalność: technika i informatyka na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego. Od 1998 roku związana z Wydziałem Informatyki i Nauki o Materiałach (wcześniej: Wydział Techniki), gdzie rozpoczęła pracę jako pracownik inżynieryjno-techniczny, by zaraz po studiach objąć stanowisko asystenta w Zakładzie Komputerowych Systemów Biomedycznych. W krótkim czasie Agata Kołodziejczyk została powołana na kierownika dziekanatu – okazało się, że bliżej jej do pracy administracyjnej. Stanowisko to zajmuje do dziś. Ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Studia Podyplomowe z Ochrony Informacji Niejawnej i Administracji Bezpieczeństwa Informacji. Udziela się także w pracy administracji; jest między innymi współtwórcą polityki bezpieczeństwa UŚ.

Wielką pasję Agaty Kołodziejczyk stanowi jazda na motocyklu. Podróżuje w roli „motoplecaczka", czyli osoby siedzącej za kierowcą, co – jak mówi – służy snuciu rozważań na temat życia. Z tej pasji narodził się prowadzony blog, na którym Agata Kołodziejczyk zapisuje swoje przemyślenia i rozważania, a także zachęca do poznawania szlaków motocyklowych w Polsce i sąsiednich krajach. Mówi: „Staram się pokazać, że nie wszyscy motocykliści to dawcy i wariaci, często to po prostu pasjonaci. Daję innym zaproszenia do przygody. Uczestniczymy w MotoSercu, MotoKropli, MotoMikołajach, dając innym odrobinę szczęścia". Podróżom Agaty Kołodziejczyk towarzyszy jej druga pasja – fotografia. Efekty połączenia obu można podziwiać na blogu.

MONIKA KOSIŃSKA

Monika Kosińska
Monika Kosińska  MATERIAŁY UŚ

Ukończyła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego na kierunku filologia polska, specjalność: komunikacja społeczna. Jako swoją pasję wymienia sprzedaż. „Dobra, mądra, odpowiedzialna sprzedaż wartościowych i jakościowo najlepszych towarów i usług. Drugą moją pasją jest... chęć pomocy innym firmom, tym bardziej na rynku lokalnych dostawców usług telekomunikacyjnych. Te dwie pasje są dość mocno powiązane, bo jako entuzjasta dobrej sprzedaży i nowoczesnych form zatrudnienia i zarządzania, mogę wykorzystać swoje umiejętności i kompetencje do pomocy innym".

Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas pracy w trakcie studiów, m.in. w firmie Kolnet, zajmującej się świadczeniem usług internetowych, w której dwa lata temu została prezesem zarządu oraz specyficznemu spojrzeniu filologa, Monice Kosińskiej udało się znaleźć sposób na realizację pasji poprzez prowadzenie szkoleń dla branży, która, według niej, obecnie potrzebuje najwięcej wsparcia i wiary we własne siły. Jak sama mówi: „Ja daję im tę wiarę, zaszczepiam w nich dobre wzorce, które kiełkują w postaci dobrej sprzedaży i pozwalają utrzymać stabilną pozycję na rynku. Moja pasja, choć nietypowa, daje mi wielką satysfakcję i radość z sukcesów każdej z firm, której pomagam".

Monika Kosińska działa również w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego e-Południe.

MICHAŁ KURKA

Michał Kurka
Michał Kurka  MATERIAŁY UŚ

Absolwent dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, gdzie obronił pracę „Obecność mediów akademickich w mediach społecznościowych". Od drugiego roku studiów związał się na stałe z Uniwersytetem Śląskim, na którym pracuje do dzisiaj. Jest odpowiedzialny za przygotowywanie materiałów promujących uczelnię. Zajmuję się także pracą ze studentami w ramach mediów akademickich, a oprócz tego jest rzecznikiem prasowym AZS UŚ Katowice Futsal Team, drużyny futsalowej, występującej w najwyższej lidze rozgrywkowej futsalu w Polsce. Dodatkowo zajmuje się promowaniem działalności kilku firm z terenu Śląska w mediach społecznościowych. Na co dzień pracuje w mediach lokalnych. Przygotowuje materiały o wydarzeniach w śląskich miastach oraz montuje materiały promocyjne.

Pasją Michała Kurki są media. Absolwent codziennie stara się rozwijać w tym kierunku, uwzględniając niebywały postęp, który następuje w tej dziedzinie. Mówi: „Gdy dzisiaj mówimy, że coś wydarzyło się tydzień temu, to w mediach to zamierzchła przeszłość... i to jest wspaniałe". W przyszłości chciałby wykorzystać swoją pasję do promocji Śląska.

ALEKSANDRA KWIATKOWSKA

Aleksandra Kwiatkowska
Aleksandra Kwiatkowska  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, kierunku doradztwo filozoficzne i coaching. Podczas studiów uzyskała stypendium rektora Uniwersytetu Śląskiego dla najlepszych studentów w roku akademickim 2015/2016.

Karierę zawodową rozpoczęła w agencji reklamowej, a kontynuuje w Dziale Promocji UŚ, łącząc studia nie tylko z pracą, lecz także z działalnością kulturalną i społeczną. Tę ostatnią realizuje jako członek Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice". Bierze udział w licznych koncertach oraz pomaga w ich organizacji, a także uczestniczy w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. W ich trakcie promuje polski folklor oraz UŚ na scenach w kraju i za granicą. Jest współzałożycielką i wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Folkloru „Obereczek", działającego na rzecz promocji i kultywowania polskiej kultury i tradycji. Stowarzyszenie wspiera głównie działalność SZPiT „Katowice", pomaga w organizacji i rozliczaniu koncertów, wydarzeń, wyjazdów krajowych i zagranicznych oraz projektów podejmowanych przez Zespół.

Zarówno praca zawodowa, jak i pasja absolwentki są ściśle związane z UŚ. Mówi: „Działalność organizacyjna, praca z ludźmi, folklor, wykorzystywanie każdego dnia do cna, podejmowanie nowych wyzwań, pokonywanie własnych słabości, uczenie się nowych rzeczy, robienie czegoś, co kiedyś wydawało się nieosiągalne, otwartość, komunikacja, pasja – wszystko to da się znaleźć w jednym miejscu – na Uniwersytecie Śląskim, gdzie studiuję, pracuję i rozwijam moje zainteresowania".

MONIKA MACIASZEK

Monika Maciaszek
Monika Maciaszek  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, kierunku pedagogika resocjalizacyjna i rewalidacyjna. W latach 2008–2011 brała udział w praktykach i zajęciach w wielu placówkach opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych, w świetlicach socjoterapeutycznych (Ruda Śląska, Bytom) i szkolnych (Bytom), w Domu Dziecka,,Stanica" (Katowice), w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym (Bytom); od 2011 roku jest wychowawcą w Klubie Młodzieżowym Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza w Rudzie Śląskiej. Jej pasją jest pedagogika, w zakresie której się rozwija poprzez uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach, konferencjach i dzięki studiowaniu literatury popularnonaukowej. Wśród odbytych przez absolwentkę warsztatów należy wymienić: warsztaty związane z rozwijaniem słownictwa u dzieci, III Regionalną Konferencję „Słuchajmy rodziców" poświęconą tematyce autyzmu i zespołu Aspergera oraz Wojewódzką Konferencję pt. „Myśli suicydalne, próby samobójcze".

W 2016 roku ukończyła Szkołę Teatru dla Nauczycieli; edukację w tej szkole wieńczył występ na małej scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie. Na przełomie lat 2013/2014 odbyła roczny wolontariat na warsztatach terapii zajęciowej w ośrodku dla osób niepełnosprawnych Caritas w Rudzie Śląskiej, a później została zatrudniona jako arteterapeuta w warsztacie terapii zajęciowej w Śląskim Stowarzyszeniu Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent". Od ponad sześciu lat wraz z młodzieżą organizuje wszelakie konkursy artystyczne dla dzieci, młodzieży, a nawet dorosłych. Realizuje projekty społeczne w Rudzie Śląskiej. Dużą popularnością cieszy się rozpoczęty przez nią projekt: „Pozytywny Rudzki Przekaz" – koncert talentów i pasji.

Monika Maciaszek jest pasjonatką sportu i turystyki, zwłaszcza dogtrekkingu. W Światowy Dzień Autyzmu w 2016 roku zdobyła drugie miejsce w Niebieskim Dogtrekkingu w Zabrzu. Uczestniczy też w imprezach biegowych. Zajęła II miejsce w Rogoźnickim Biegu Leśnym, ponadto bierze udział w corocznych biegach papieskich (w 2015 roku zajęła pierwsze miejsce).

ALICJA MAINUSCH

Alicja Mainusch
Alicja Mainusch  MATERIAŁY UŚ

Absolwenta nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Tytuł magistra otrzymała za pracę, w której poruszała kwestie związane z problemami mniejszości niemieckiej w latach 1989–1991 na tle stosunków polsko-niemieckich. Wiedzę na ten temat pogłębiała, uczestnicząc w pracach i projektach badawczych Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej w Opolu. Aktualnie jest doktorantką Uniwersytetu Opolskiego. Jeszcze w czasie studiów pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej.

Od 1993 roku prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której organizuje kursy językowe oraz przygotowuje tłumaczenia dla klientów indywidualnych i firm, a także organizuje warsztaty metodyczne dla nauczycieli, szkolenia z obszaru kreowania wizerunku, promocji materiałów edukacyjnych oraz zarządzania projektami. Autorka licznych publikacji, referatów i publikacji badawczych. Od wielu lat współpracuje ze szkołami i z organizacjami pozarządowymi w swoim mieście i powiecie – koordynuje różnego rodzaju przedsięwzięcia, przygotowuje materiały szkoleniowe i promocyjne, angażuje się w projekty edukacyjne i kulturalne skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych. W swych działaniach stara się popularyzować znajomość języków obcych i śląskiej godki, a także upowszechniać wiedzę o Śląsku i jego wielokulturowości. Z upodobaniem prowadzi warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci, szkolenia z zakresu wystąpień publicznych dla młodzieży i wykłady popularyzujące wiedzę o kulturze i historii regionu dla dorosłych słuchaczy.

Pasją Alicji Mainusch jest zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności po to, by móc dzielić się tym z innymi. Zadowolenie i radość daje absolwentce także przygotowywanie i redagowanie własnych materiałów edukacyjnych oraz stosowanie innowacyjnych metod szkoleniowych. Jak sama mówi, „swoją aktywnością i zaangażowaniem stara się udowodnić, że bez względu na miejsce i moment życia, w którym człowiek się znajduje, warto mieć pasję, która motywuje do działania, trzeba także mieć marzenia i dążyć do ich realizacji".

ANETA MLAŚ

Aneta Mlaś
Aneta Mlaś  MATERIAŁY UŚ

Ukończyła kierunek geografia na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, jej pasję stanowi jednak od wielu lat rysunek, projektowanie graficzne, ilustracja. Swoje prace, wykonywane tuszem, cienkopisami, akwarelami, autorka sygnuje pseudonimem Touanda. Sama mówi o swojej twórczości: „moje rysunki to efekt wielogodzinnej pracy, podczas której powstają dopracowane elementy, tworzące spójną całość – odrębną historię, w której staram się uchwycić to wszystko, co werbalnie ciężko przekazać. Fascynuje mnie człowiek i wszystko, co go otacza". W swoich pracach nawiązuje do relacji międzyludzkich, jak i do wszelkich procesów zachodzących wewnątrz nas. Każdy rysunek jest przemyślaną koncepcją, począwszy od tytułu, po efekt kompozycyjny".

Aneta Mlaś jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody i wyróżnienia w Międzydyscyplinarnym Konkursie „Muza" za pracę rysunkową Intuicja (Art Imperium, Centrum Sztuki Kartonovnia, Warszawa 2014). Brała udział w kilkunastu wystawach, a jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach zarówno w kraju, jak i za granicą.

ANNA RETORUK-SOWA

Anna Retoruk-Sowa
Anna Retoruk-Sowa  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, kierunku filologia polska (specjalność: komunikacja społeczna). Studia stanowiły dla niej poszerzenie i kontynuację jej pasji, którą jest teatr. Po zdobyciu magisterium na Uniwersytecie Śląskim podjęła studia na warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku na kierunku reżyseria, który w tym roku ukończyła z tytułem zawodowym reżysera teatralnego. Karierę zawodową rozpoczęła już na III roku studiów reżyserskich. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród za działalność artystyczną, bierze udział w licznych przeglądach oraz pokazach. W 2016 roku została laureatką Stypendium im. prof. Jana Wilkowskiego, przyznawanego przez rektora Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, a w 2017 roku – laureatką XIV edycji Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska" w kategorii teatr – za realizację spektaklu dla dzieci „Teraz tu jest nasz dom" na podstawie książki Barbary Gawryluk.

O wyborze życia zgodnego z pasją mówi: „w imię swojej pasji, jaką jest teatr, podjęłam niełatwą decyzję o ciekawym, aczkolwiek pełnym trudów życiu, często na walizkach, z dala od najbliższych, ale w szczęściu i spełnieniu. Teatr jest moją pasją, a tym samym ogromną częścią mojego życia".

JAKUB SANITERNIK

Jakub Saniternik
Jakub Saniternik  MATERIAŁY UŚ

Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, kierunku filologia: język rosyjski, specjalność: program tłumaczeniowy. W 2014 roku uzyskał tytułu finalisty III Międzynarodowej Olimpiady Języka, Literatury i Kultury Rosyjskiej na Uniwersytecie im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie. Opublikował artykuł w zbiorze „Prace naukowe młodych filologów" (Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego 2016) oraz uczestniczył w międzynarodowym projekcie „Festiwal Języków" w rosyjskim Iżewsku. Łączy zamiłowanie do języka rosyjskiego z działalnością na polu artystycznym: zajął III miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Recytacji Poezji Rosyjskiej, a także zdobył I nagrodę na festiwalu „Róża świata 2016". Na swoim koncie może zapisać III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej Żory 2016, I miejsce w XXVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żory 2017 oraz tytuł finalisty Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w 2017 roku (Festiwal dla niepełnosprawnych wokalistów jest organizowany przez Fundację Anny Dymnej).

Dotychczasowa kariera zawodowa Jakuba Saniternika obraca się głównie wokół teatru. W 2002 roku absolwent zagrał rolę Mietusia Wyspiańskiego w spektaklu „Chryje z Polską" w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, w 2004 główną rolę w filmie dyplomowym Jacka Szarańskiego „Mali ludzie", a w 2008 wystąpił w spektaklu „Polterabend", również w Teatrze Śląskim. W 2017 roku wyjechał na dwa miesiące do USA, gdzie pracował jako kucharz na obozie dla dzieci.

Pierwszą i największą pasją Jakuba Saniternika jest muzyka. Śpiewa, odkąd pamięta, występuje wszędzie, gdzie się da, i zawsze, kiedy się da. Jako drugą pasję wskazuje podróże. Mieszkał przez rok w Rosji. Jest zapalonym kolarzem, na dwóch kółkach zjeździł sporą część Śląska i Opolszczyzny. Chociaż uważa, że jest człowiekiem morza, od czasu do czasu lubi też wybrać się ze znajomymi w góry. Poza tym wśród swoich hobby wymienia oglądanie filmów animowanych, szczególnie klasyki filmów Walta Disneya. W ostatnich latach szczególnie interesuje się kwestią dubbingu i tłumaczenia tekstów do filmów animowanych. Jako osoba niepełnosprawna przez całe życie musiał pokonywać różnorakie bariery. Nauczył się jednak, że jeżeli człowiek robi to, co kocha, to przestajesz myśleć o tym, co inni myślą o nim – po prostu ma z tego frajdę.

MICHAŁ SIMIŃSKI

Michał Simiński
Michał Simiński  MATERIAŁY UŚ

Ukończył informatykę na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Po obronie pracy magisterskiej rozpoczął pracę w jednej z katowickich szkół wyższych, gdzie prowadzi zajęcia z programowania na studiach inżynierskich i magisterskich. Działa jako wolontariusz w sosnowieckiej Fundacji „Podaruj Oddech", która wspiera osoby chore na mukowiscydozę. Pomaga jej w organizowaniu imprez charytatywnych, a także tworzy materiały wideo z tych wydarzeń. Sam o swojej pasji pisze następująco: „Na przestrzeni lat zdarzało mi się okazjonalnie tworzyć jakieś materiały wideo do różnych prywatnych potrzeb. Rok temu postanowiłem, że chcę zrobić w tym kierunku coś więcej i od tego czasu sam rozwijam się w zakresie montażu filmowego".

Michał Simiński prowadzi kanału na platformie YouTube, gdzie publikuje stworzone przez siebie materiały, np. zamieszcza vlogi oraz storytellingi, w których pokazuje, co dzieje się wokół niego. Na kanale YouTube Michała Simińskiego pojawiają się też filmy z podróży i imprez organizowanych przez Sosnowiec. Niektóre z materiałów publikowane były przez instytucje miejskie czy lokalne media, np. stronę internetową Radia Eska. Ostatnio Michał Simiński próbuje sił w tworzeniu filmów o testowaniu samochodów, w których inspiruje się pracą byłych prezenterów programu „Top Gear", a obecnie „Grand Tour". Absolwent stawia pierwsze kroki także w montażu teledysków. Teledysk zaplanowany, nagrany i zmontowany przez niego dla zespołu proAge został zaakceptowany do akcji T.Cover organizowanej przez zespół T.Love z okazji 35-lecia działalności i opublikowany m.in. na facebookowym profilu T.Love.

AGATA STRONCIWILK

Agata Stronciwilk
Agata Stronciwilk  MATERIAŁY UŚ

W ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim ukończyła trzy kierunki: kulturoznawstwo, historię sztuki i filozofię. Tytuł magistra otrzymała na podstawie pracy „Wstręt w estetyce i sztuce polskiej". W latach 2011–2012 była stypendystką Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Już w trakcie studiów mocno angażowała się w działalność naukową i kulturalną. Uczestniczyła w licznych zagranicznych konferencjach naukowych (między innymi we Francji, w Danii, we Włoszech). Autorka wielu publikacji z zakresu kultury i sztuki, a także współautorka monografii wieloautorskich.

Sztuką zajmuje się nie tylko naukowo, jest również kuratorem wystaw i członkiem jury konkursu Studencki Obraz Roku organizowanego przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Przez wiele lat prowadziła działalność wolontariacką, współpracując z wieloma instytucjami kultury (m.in. z Muzeum Śląskim w Katowicach, Kinoteatrem „Rialto", BWA w Katowicach, Galerią Sztuki Współczesnej BIBU w Katowicach czy galerią Rondo Sztuki). Jako wolontariusz wspomagała działalność Domu Aniołów Stróżów w Katowicach. Zawodowo związana z Działem Edukacji Muzeum Śląskiego. Wykłada także w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Śląskim.

Pytana o największą życiową pasję, odpowiada: sztuka, szczególnie sztuka pozawizualna i dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska. Oprócz wykonywania pracy zawodowej, rozwija karierę naukową – kończy na UŚ studia doktoranckie z kulturoznawstwa.

ŁUKASZ TUDZIERZ

Łukasz Tudzierz
Łukasz Tudzierz  MATERIAŁY UŚ

Absolwent kierunku zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim. Jego pasje to wspinaczka skałkowa i wysokogórska oraz Bliski Wschód, a także działalność społeczna znajdująca ujście w pisaniu. Łukasz Tudzierz jest autorem najstarszego oraz najbardziej opiniotwórczego bloga (tuudi.net) o śląskiej tematyce społecznej. Nieprzerwanie od 2006 roku opisuje i tłumaczy, czym dla niego jest śląska tożsamość. Zbiera w jednym miejscu prace dyplomowe i naukowe, których tematyka dotyczy historii, kultury, społeczeństwa i gospodarki Górnego Śląsk, oraz tworzy przestrzeń intelektualnej dyskusji o kondycji tego regionu.

Działalność Łukasza Tudzierza została wielokrotnie nagrodzona, m.in. statuetką Blog Roku 2010 w kategorii blog społecznopolityczny przez portal Onet.pl. W 2014 roku Łukasz Tudzierz został wyróżniony mianem „Mężczyzny z węgla" za działalność na rzecz śląskiej kultury i społeczeństwa. W 2015 roku, jako główny koordynator działań, przyczynił się do przetłumaczenia aplikacji Facebooka na język śląski. Jest pasjonatem wspinania, ukończył kurs wspinaczki skałkowej oraz kurs taternicki, oba potwierdzone certyfikatami. Zainteresowanie Bliskim Wschodem zgłębia podczas podróży. Do tej pory odwiedził: Izrael, Palestynę, Jordanię, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Oman. Podczas licznych podróży z plecakiem nie chodzi utartymi szlakami, raczej stara się poznać codzienne życie autochtonów. Jak sam mówi, jego życie opiera się na pasji.

RAFAŁ WARCHULSKI

Rafał Warchulski
Rafał Warchulski  MATERIAŁY UŚ

Absolwent geologii (specjalność: geochemia i mineralogia) na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Pasję do geologii rozwija na studiach doktoranckich na UŚ. Do jego największych osiągnięć naukowych należą następujące projekty: „Skład chemiczny, fazowy i perspektywy wykorzystania odpadów hutniczych Zn–Pb rejonu bytomsko-tarnogórskiego" – program stypendialny na rzecz innowacyjnego Śląska – DoktoRIS, finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz „Modelowanie przemian fazowych i segregacji pierwiastków w żużlach hutniczych o zróżnicowanym chemizmie w warunkach ciśnienia atmosferycznego i temperaturach z zakresu 800–1500 st. C" – grant Narodowego Centrum Nauki „Preludium".

Ma na swoim koncie 23 publikacje, w tym sześć artykułów w czasopismach międzynarodowych, dwanaście artykułów w publikacjach pokonferencyjnych, cztery ekspertyzy oraz jeden rozdział w monografii. Uczestniczył w trzech konferencjach międzynarodowych oraz sześciu krajowych o charakterze międzynarodowym, w trakcie których wygłosił sześć referatów oraz zaprezentował trzy postery.

Od 2013 roku członek Polskiego Towarzystwa Mineralogicznego, a od 2016 roku wiceprezes Polskiego Towarzystwa Lizymetrycznego. Laureat kilku nagród naukowych, w tym nagrody naukowej za rok 2015 „Incipere auso" za publikację w renomowanym czasopiśmie naukowym w zakresie nauk o Ziemi (nagrodę przyznaje Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący – Centrum Studiów Polarnych).

Drugą pasję Rafała Warchulskiego stanowi fotografia, o której mówi: „Zatrzymanie czasu, uczuć, wspomnień, do których można w dowolnej chwili powrócić, aby odkryć je na nowo, ma w sobie coś magicznego". Za swoje największe osiągnięcie w tej dziedzinie Rafał Warchulski uważa sesję zdjęciową w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie, dzięki której wielu spośród podopiecznych znalazło nowy dom. Efektem zamiłowania do fotografii jest prowadzona przez Rafała Warchulskiego firma Architekt Wspomnień. Absolwent dodatkowo podjął pracę na UŚ jako broker technologii, co pozwala mu na rozwijanie zainteresowania nauką i biznesem.

DORIAN ZAKRZEWSKI

Dorian Zakrzewski
Dorian Zakrzewski  MATERIAŁY UŚ

Absolwent biotechnologii środowiska na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Po obronie pracy magisterskiej podjął praktyki absolwenckie w Tyskich Browarach Książęcych. Po ukończeniu praktyk zrealizował szkolenie Naukowej Akademii Biznesu, a potem podjął pracę w angielskim laboratorium i2 Analytical Ltd. w Rudzie Śląskiej. Następnie odbył staż w Biurze Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Śląskiego. Z Biurem tym związany jest do dziś – kontynuuje pracę w obszarze komercjalizacji, transferu technologii i rozwoju potencjału naukowego uczelni, w tym WBiOŚ, którego doktorantem jest od 2014 roku. Bierze udział w organizacji wydarzeń uniwersyteckich, takich jak: Noc Biologów, Śląski Festiwal Nauki, Międzynarodowe Sympozjum Naukowe Neurodydaktyki. Wystąpił jako statysta Studia ABM Katowice m.in. w „Gwiazdach" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego i serialu „Pakt".

Pasją Doriana Zakrzewskiego jest sportowy taniec towarzyski, który turniejowo trenuje od 2011 roku, od początku w Klubie Tanecznym Forum w Zabrzu. Był finalistą XLI Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Wieczystego w klasie tanecznej D, półfinalistą Mistrzostw klas A, B i C Młodzieży i Par Dorosłych w klasie tanecznej C styl latynoamerykański oraz półfinalistą Pucharu Klas C, B, A w klasie tanecznej C styl latynoamerykański. Ponadto brał udział w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zabrze w latach 2016/2017. Posiada klasę taneczną C w stylu standardowym i klasę taneczną B w stylu latynoamerykańskim. Uczestniczy w ogólnopolskich turniejach tańca towarzyskiego. Jako wychowawca wyjeżdża na taneczne obozy młodzieżowe, które traktuje jako doskonałą okazję do przekazania swojej pasji i umiejętności młodszym kolegom i koleżankom.

MARTA ZDANOWSKA (z domu Piotrowska)

Marta Zdanowska
Marta Zdanowska  MATERIAŁY UŚ

Absolwentka filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Edukator oświaty. Egzaminator maturalny. Dyplomowany nauczyciel języka polskiego z dwudziestoletnim stażem w Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej. Autorka książki „Matura ustna – język polski" oraz zbioru e-booków „Ekspresowa powtórka problematyki i motywów kulturowych w lekturach szkolnych". Wielokrotna laureatka uczniowskich rankingów i konkursów: „Belfer Roku", „Najbardziej Życzliwy Nauczyciel", „Autorytet Roku", „Mistrz w przekazywaniu wiedzy". Założycielka i wieloletnia opiekunka szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego. Organizator Festiwalu Talentów „Ósmy Dzień Tworzenia". Pełni również funkcję rzecznika prasowego w VIII LO w Bielsku-Białej, odpowiada za kontakty z lokalnymi mediami, za organizację i oprawę medialną imprez szkolnych. Angażuje się w organizację i realizację wielu projektów edukacyjnych, również poza bielskim liceum. Związana ze Śląskim Uniwersytetem Maturzystów – prowadzi wykłady dla maturzystów w ramach „Zimowych powtórek maturalnych" i „Nocnych powtórek maturalnych".

Do pasji Marty Zdanowskiej należą: muzyka, gra na instrumentach muzycznych (gitara, pianino, akordeon, inne), literatura, psychologia, taniec, największą jest jednak nauczanie. Jak sama mówi: „Nauczyciel to zawód wyjątkowy. Nie można się go tak po prostu nauczyć. Z powodzeniem nawiązuję relacje z uczniami, buduję u nich autorytet i szacunek, jestem jednocześnie ich opiekunem, mentorem i przyjacielem. Dostrzegam ich potrzeby, ale i problemy, które pomagam rozwiązywać. Staram się przekazywać wartości: dobro, tolerancja, szacunek do drugiego człowieka i do siebie.

KRZYSZTOF ZEBRUCKI

Krzysztof Zebrucki
Krzysztof Zebrucki  MATERIAŁY UŚ

Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, na którym tytuł magistra uzyskał za pracę „Obraz sportu w tematycznych kanałach telewizyjnych w Polsce. Od 2007 roku pracuje w gliwickim zakładzie Opla, głównie w lakierni, a ponadto pełni rolę brygadzisty i jest odpowiedzialny za kontrolę oraz koordynację prac wykonywanych przez innych pracowników.

Jako swoją największą pasję wymienia sport, którym interesuje się od dzieciństwa. Kiedy stało się jasne, że nie uda mu się zrealizować marzenia o zostaniu profesjonalnym piłkarzem, Krzysztof Zebrucki zajął się historią sportu, szczególnie piłki nożnej, a później dziennikarstwem sportowym. Mimo iż Krzysztof Zebrucki późno zdecydował się na studia, jego pasja nie znikła. W trakcie studiów magisterskich ukończył internetowy kurs na dziennikarza sportowego prowadzony przez Pracasport.pl, a także zaczął prowadzić blog o tematyce sportowej. Kilkukrotnie próbował sił jako komentator meczów piłki nożnej. Dalej stara się rozwijać umiejętności oraz dokłada starań, by zostać dziennikarzem lub komentatorem sportowym. W czasie wolnym gra w piłkę nożną, koszykówkę oraz siatkówkę. Nie ogranicza się do śledzenia wydarzeń sportowych w telewizji, na stadionie lub w hali sportowej; regularnie ze znajomymi bierze udział w rozgrywkach amatorskich.

JAKUB ŻEMŁA

Jakub Żemła
Jakub Żemła  MATERIAŁY UŚ

Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego. Magisterium uzyskał na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalizacja: muzyka rozrywkowa. Za największą pasję i sposób na życie uważa tworzenie i wykonywanie muzyki. Jest kontrabasistą, basistą i wokalistą, autorem tekstów i muzyki. Na stałe udziela się w trzech formacjach: happyrockowej grupie Hertz Klekot, śląskiej kapeli folkloru miejskiego Trzy Ofiary Drogi do Europy oraz zespole ARS Band.

W czasie studiów był członkiem Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia" oraz Międzywydziałowego Zespołu Folkowego „FolkUŚ". Jako artysta solowy został finalistą Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka w 2017 roku, zdobył I miejsce podczas II Spotkań Teatrów Jednego Aktora i Piosenki Aktorskiej w Katowicach oraz II miejsce na XIV Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Myszkowie. W październiku 2017 roku ukończył półroczny staż w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach na stanowisku animator kultury.

Flagowy projekt muzyczny absolwenta stanowi założony przez niego i jego czterech kolegów ze studiów w 2013 roku zespół Hertz Klekot, w którym jest autorem muzyki i tekstów większości utworów, a także śpiewa i gra na gitarze basowej. Zespół zajął I miejsca na Przeglądzie Kapel Studenckich FAZA w Katowicach, na Przeglądzie Kapel Studenckich w Gliwicach oraz na Festiwalu Śląskich Kapel Studenckich w Katowicach. Grupa Hertz Klekot wydała niedawno debiutancki album. Oprócz tego Jakub Żemła wraz z zespołem stworzył show Projekt Karlik. Na widowisko składają się popularne śląskie pieśni, m.in. „Karlik", „Poszła Karolinka" czy „Starzyk", oraz autorskie utwory zespołu Hertz Klekot. Śląskie piosenki ludowe zespół zaaranżował w nowoczesny i typowy dla niego sposób – w różnych gatunkach muzycznych. Koncert przybliża publiczności elementy śląskiej kultury: gwarę, zwyczaje i obyczaje, ale przede wszystkim daje rozrywkę. Projekt Karlik narodził się z połączenia miłości do muzyki i do śląskiej kultury. Dzięki ojcu, który od ponad 30 lat w ramach działalności swojej kapeli podwórkowej Trzy Ofiary Drogi do Europy promuje śląski folklor, Jakub Żemła szybko dostrzegł bezcenną wartość kultury Śląska. Jako Ślązak i artysta czuje się zobowiązany, by poprzez swoją sztukę kultywować elementy kultury jego małej ojczyzny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto powinien zostać Absolwentem z pasją w 2017 roku?

Ewelina Bachul
5%
Marta Barcik
2%
Agnieszka Chudzik
2%
Mirosław Cichy
12%
Łukasz Drążek
0%
Martyna Gwóźdź
3%
Sławomir Kaczor
0%
Martyna Kawka
1%
Agata Kołodziejczyk
4%
Monika Kosińska
0%
Marcelina Kruż
0%
Michał Kurka
4%
Aleksandra Kwiatkowska
6%
Monika Maciaszek
1%
Alicja Mainusch
1%
Aneta Mlaś
4%
Anna Retoruk-Sowa
10%
Jakub Saniternik
0%
Michał Simiński
7%
Agata Stronciwilk
0%
Łukasz Tudzierz
8%
Dorian Zakrzewski
0%
Krzysztof Zebrucki
1%
Marta Zdanowska
4%
Jakub Żemła
5%
Rafał Warchulski
20%
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem