Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Z tej okazji w szpitalnej Sali z Sercem odbyło się przyjęcie z tortem i zabawami prowadzonymi przez wolontariuszy Fundacji „Dr Clown”. Nie zabrakło konkursu wiedzy o misiach i życzeń składanych przez dzieci Zdrowusiowi.

Tych pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli pojawić się na przyjęciu, Zdrowuś odwiedził osobiście w salach.

Pluszak pełni służbę w GCZD od roku i codziennie ma pełne łapy roboty. – Uczestniczy we wszystkich wydarzeniach i imprezach organizowanych w szpitalu. Pojawia się na materiałach promocyjnych, jego wizerunek znalazł się nawet na szpitalnym identyfikatorze noszonym przez każdego pracownika GCZD. Jeszcze ważniejszą rolę wypełnia na szpitalnych oddziałach i przy łóżkach chorych. Zdrowuś często odwiedza małych pacjentów, wręczając im drobne upominki czy po prostu wspierając w trudniejszych momentach. Dzieci go ubóstwiają – mówi Bartosz Krawczyński, który wymyślił Zdrowusia i wciąż się nim opiekuje. Dr n. hum. Justyna Dubiel, psycholog kliniczny z GCZD, podkreśla, że szpitalne maskotki mogą mieć do odegrania ważną rolę w terapii dziecka. – Mały pacjent trafiając do szpitala, znajduje się w nieznanej sobie przestrzeni, w otoczeniu obcych osób. Nie każde dziecko jest przygotowane na takie spotkanie. Dlatego tak ważne są pomysły, które przybliżają nową rzeczywistość. Do dzieci trzeba przemawiać, odwołując się do ich najmocniejszej strony, czyli do wyobraźni. Szpitalna maskotka znakomicie wpisuje się w rolę przyjaznego gospodarza szpitala i życzliwego przyjaciela małych pacjentów – mówi dr Dubiel.

Prace nad maskotką GCZD rozpoczęły się w 2014 roku od konkursu na projekt postaci. Mali pacjenci przygotowali wtedy kilkanaście prac. Finalny projekt, który powstał w pracowni krawieckiej Teatru Rozrywki w Chorzowie, został oparty na ich rysunkach.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.