Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Orkan Ksawery, który w nocy przeszedł nad województwem, pozbawił ludzi prądu, opóźnił pociągi, spowodował też wiele zniszczeń.
Tylko wieczorem straż pożarna w związku z silnym wiatrem interweniowała prawie 300 razy. Strażacy na bieżąco usuwają powalone drzewa i konary, zabezpieczają dachy.

Tysiące osób bez prądu

Jak informuje Tauron, po przejściu orkanu Ksawery, zwłaszcza w zachodniej części Tauron Dystrybucja, zniszczonych zostało wiele linii energetycznych. Spowodowane jest to przede wszystkim przewracającymi się drzewami i gałęziami, które uszkadzają sieć energetyczną.

Jak podają służby Taurona, bez prądu w województwie śląskim pozostaje ponad 100 tys. odbiorców. Awarie są lokalizowane na bieżąco i usuwane. Ekipy próbnie łączą linie energetyczne i odłączają uszkodzone odcinki sieci.

W szczycie awarii, czyli w godzinach nocnych było ponad 104 tys. odbiorców bez prądu. Nad ranem sytuacja się poprawiła. Obecnie uszkodzonych jest 711 linii energetycznych, odbiorców bez dostaw energii elektrycznej pozostaje wciąż 39 533.

Niebezpiecznie w miastach

Powalone drzewo na ulicy Dąbrowskiego w Chorzowie uszkodziło dwa samochody osobowe. Na ul. Wileńskiej 12 wyrwana klapa z dachu uszkodziła samochód osobowy.

Ranne zostały trzy osoby. W Gliwicach na kobietę przechodzącą chodnikiem spadł konar drzewa. W Cieszynie konar drzewa spadł na samochód, w którym były dwie osoby. One też zostały ranne.

Do godziny 6 w związku z silnymi wiatrami Państwowa Straż Pożarna na terenie województwa śląskiego interweniowała 952 razy. Uszkodzone zostały 42 budynki mieszkalne oraz 15 budynków gospodarczych. Odnotowano pięć zerwanych dachów oraz 41 uszkodzonych dachów. W sumie zerwane zostały 74 linie energetyczne. Przez orkan dwie osoby zostały ranne w Cieszynie i jedna w Gliwicach. A w Kobiórze 28 osób trzeba było nocą ewakuować z unieruchomionego pociągu.

Nie ma informacji o nieprzejezdnych drogach.

Autobusy zastąpiły pociągi

Jak informuje PKP SA, nawałnica w nocy zatrzymała 102 pociągi w całym kraju. Przywrócono ruch m.in. na trasach: Zwardoń - Sól. Podróżni mogą uzyskać informację o zmianach pod numerem infolinii 703 200 200.
Jak informują Koleje Śląskie, wskutek powalonych na sieć trakcyjną drzew w piątek w godzinach wczesnoporannych niektóre pociągi zostały zastąpione przez komunikację autobusową. Utrudnienia te występują na odcinkach: Cieszyn - Kaczyce, Pszczyna - Rybnik, Wisła Głębce - Goleszów.

- W związku z powyższym zachęcamy wszystkich pasażerów, aby śledzili komunikaty dotyczące utrudnień w ruchu pociągów na specjalnej stronie internetowej - przekazują kolejarze.
Ruch kolejowy na odcinkach Pszczyna - Tychy, Węgierska Górka - Żywiec, Rybnik - Leszczyny, Lubliniec - Kalety został wznowiony.

Nie kursują też pociągi Kolei Śląskich na trasie Mysłowice - Oświęcim.

Ogółem do godziny 5 odnotowano na terenie województwa śląskiego 43 opóźnienia pociągów związane z silnym wiatrem. Zatrzymanych jest 91 pociągów towarowych.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.