Nareszcie! - to pierwsze słowa wypowiadane najczęściej przez mieszkańców, którzy w niedzielę po raz pierwszy od ośmiu lat weszli na Stadion Śląski. - Remont trwał tyle czasu, że każdy jest ciekawy, co się zmieniło - mówili zwiedzający, którzy tłumnie stawili się na zmodernizowanym obiekcie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Emocje są duże. Wiedziałem, że ludzie przyjdą, bo widziałem potężne zainteresowanie w internecie na forach społecznościowych, a mimo to stres był – mówił Krzysztof Klimosz, prezes Stadionu Śląskiego.

Na Stadion Śląski zabrał mnie tata, teraz ja będę mógł tu zabierać syna

Punktualnie o godz. 10 bramy, przed którymi zgromadził się tłum, zostały otwarte. Na otwarcie stadionu, którego trybuny mogą pomieścić 54 tys. kibiców, przyszły całe rodziny, starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Wielu zaopatrzonych w aparaty fotograficzne i komórki. Każdy chciał uwiecznić, jak wygląda stadion po przebudowie.

Dzień otwarty Stadionu Śląskiego w Chorzowie
Dzień otwarty Stadionu Śląskiego w Chorzowie  DOMINIK GAJDA

Pierwsza dostrzegalna różnica to nowa kolorystyka. Niebieskie krzesełka rozdzielają żółte przejścia. Nie można mieć wątpliwości, że znajdujemy się na śląskim obiekcie. Murawę od trybun oddziela też szeroki pas: bieżnia z niebieskim tartanem.

– Przychodziłem tu z ojcem na żużel. I oczywiście na mecze reprezentacji w piłce nożnej. Do dziś pamiętam, jak tata zabrał mnie na mecz Polska – Belgia w 1985 roku – wspominał Artur Gawłowski, mieszkaniec osiedla Tysiąclecia, który na otwarcie przyszedł z 14-letnim synem. – Długo czekałem na ten moment. Cieszę się. Teraz ja będę mógł tu zabierać syna – mówił.

Adrian Kowalik z Sosnowca też na otwarcie zabrał syna, 8-letniego Alana. – Ostatni raz byłem tu na meczu Polska – Włochy w 1997 roku. Już marzą nam się wspaniałe mecze. Nie tylko reprezentacji, ale też naszych drużyn. Myślę, że trybuny byłyby pełne przy spotkaniu Ruch ChorzówGórnik Zabrze. Na taki mecz na pewno byśmy przyszli – mówił sosnowiczanin.

Stadion Śląski jest fantastyczny

– Co chciałabym tu zobaczyć? Na pewno koncert rockowy. Duży festiwal. Przez tyle lat na Śląsku nie było żadnej gwiazdy. Koncerty nas omijały. Mam nadzieję, że ten stracony czas zostanie nadrobiony. Wciąż pamiętam i czuję dreszcze na wspomnienie najlepszego koncertu, na jakim właśnie tu byłam. To była Metallica – mówiła Marta Chlebek z Siemianowic Śląskich.

Aneta i Stanisław Kulowie na stadion przyjechali z Zabrza. – To, co nasz stadion wyróżnia spośród innych w Polsce, to lekkoatletyczna bieżnia. Mamy nadzieję, że zagoszczą tu międzynarodowe zawody i będziemy na nich bywać – zapewniali.

Sabina Jędrzejewska z Katowic: – Już wyobrażam sobie jak trybuny wypełniają kibice albo fani jakiegoś zespołu muzycznego. To miejsce ma w sobie porywający ogrom. Podoba mi się też żółto-niebieska kolorystyka. Te barwy ładnie się komponują, nie gryzą się i nie rozpraszają – przyznaje.

Dzień otwarty Stadionu Śląskiego w Chorzowie
Dzień otwarty Stadionu Śląskiego w Chorzowie  DOMINIK GAJDA

Czy bieżnia oddzielająca murawę od trybun nie zaszkodzi widoczności w czasie meczu? – Fakt, że trybuny mają dość płaski spad i jak się będzie siedziało na dole, to może być problem. Ale to jedynie minimalny minus. Całość prezentuje się fantastycznie – zaznacza Kowalik.

– Przy płycie zamontowana jest siatka. Chodzi oczywiście o względy bezpieczeństwa. To jednak na niższych krzesełkach trochę ograniczy pole widzenia – zauważył z kolei Gawłowski.

– Jedynym minusem była długość przebudowy. Byłem na stadionach we Wrocławiu i w Gdańsku i nasz wizualnie prezentuje się dużo lepiej. Bywam też na moim rodzinnym stadionie w Zabrzu. Też go ładnie przebudowali, ale to jednak nie taka skala jak Śląski – mówi Stanisław Kula.

Prezes Stadionu Śląskiego: Do końca roku nie będziemy wprowadzać biletów

Zwiedzający mogli myszkować po całym stadionie z wyjątkiem strefy VIP. Ta była zarezerwowana tylko dla gości i części dziennikarzy. Przedstawiciele Stadionu Śląskiego wyjaśniali, że to dlatego, iż w czasie otwarcia odbywają się dwie imprezy sportowe.

– Mamy Silesia Marathon [wygrał 33-letni Damian Pieterczyk z Olsztyna – przyp. red.] i mecz oldboyów. W tej części są szatnie dla sportowców i sale sportowe – usłyszeliśmy wyjaśnienia.

Dzień otwarty Stadionu Śląskiego w Chorzowie
Dzień otwarty Stadionu Śląskiego w Chorzowie  GRZEGORZ CELEJEWSKI

Prezes Klimosz zapewniał, że do końca roku na obiekcie odbędzie się jeszcze kilka imprez. M.in. 7 i 10 października rozegrane zostaną spotkania piłkarskiego turnieju eliminacyjnego do ME U-19 Polska – Białoruś i Białoruś – Irlandia Północna.

– Do końca roku nie będziemy wprowadzać biletów. Chcemy, by ludzie przyszli, zobaczyli jak wygląda w czasie imprez przebudowany obiekt – zapowiedział prezes Stadionu Śląskiego.

Plany na przyszły rok? – Stadion jest wielofunkcyjny. Będą więc mecze, zawody lekkoatletyczne i koncerty. Za wcześnie jednak na konkrety. Mogę jedynie na razie powiedzieć, że wielkie gwiazdy muzyczne nas nie ominą – zapewnia Klimosz.

Stadion Śląski

Prawie osiem lat przyszło nam czekać na ponowne otwarcie bram chorzowskiego obiektu. W 2009 roku odbył się tutaj niezapomniany koncert irlandzkiej grupy U2, potem jeszcze reprezentacja Polski przegrała mecz eliminacji i mistrzostw świata ze Słowacją (0:1) i stadion przeszedł we władanie projektantów i budowlańców.

Remont się przedłużał. W 2011 stanął na dobre, gdy pękł jeden z elementów – tzw. krokodyl – odpowiedzialny za stabilną konstrukcję ważącego ponad 220 ton poszycia dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się w grudniu 2015, a przebudowa Śląskiego kosztowała w sumie blisko 650 mln zł.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Otwarcie bez pomysłu .ludzi dużo , informacji mało : choćby takiej czy można wejść/ zwiedzać Stadion Śląski po otwarciu. Dlaczego obiekt był otwarty tylko do 18.00? Oświetlenie nie działa? Nieodebrane? Oszczędności?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0