Jutronauci to przedsięwzięcie "Gazety Wyborczej", promujące pasjonatów i wizjonerów, którzy swoimi pomysłami zmieniają świat. Jaki jest ich przepis na sukces? O swoich doświadczeniach i projektach jutronauci opowiedzą 6 października w Katowicach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jutronauci to pasjonaci i wizjonerzy, wyjątkowi ludzie, którzy na co dzień małymi albo większymi krokami zmieniają świat. To właściwie może być każdy: projektant, przedsiębiorca, naukowiec, biznesmen, architekt albo działacz społeczny i filantrop.

Co w takim razie łączy jutronautów? Wizja, którą potrafią przekuć w działanie. Niezależnie od tego, na jakim etapie drogi są, czy to studenci, którzy dopiero zaczynają, czy doświadczeni mentorzy, którzy na swoim koncie mają tytuły i sukcesy. Ważne, że inspirują innych do działania.

Co powoduje, że tylko nielicznym udaje się wykroczyć poza horyzont teraźniejszości i urzeczywistnić swoje marzenia? Dlaczego to właśnie oni zaszli tak daleko? Czy istnieje jakiś przepis na sukces?

Na te pytania jutronauci odpowiedzą podczas spotkania, które odbędzie się w piątek, 6 października, o godz. 15.30 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 11b.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba się zarejestrować na stronie: jutronaucikatowice.evenea.pl

Jutronauci - logo akcji
Jutronauci - logo akcji  materiały organizatora

Może uda się znaleźć gen wizjonera i innowatora

Nie chodzi nam jedynie o to, żeby dowiedzieć się, co robią, ale dopytać, po co to robią, co ich napędza i motywuje, jak wygląda ich codzienne życie. Mamy nadzieję, że dzięki ich opowieściom uda się znaleźć gen wizjonera i innowatora. Jak się pewnie okaże, nie zawsze będą to jedynie pozytywne doświadczenia, nieraz usłyszymy o inspirujących porażkach, które zmieniły ich życie.

Podczas spotkania z jutronautami w Katowicach o swoich doświadczeniach i pomysłach opowiedzą m.in. Mateusz Frankowski i Paweł Lipiński, studenci architektury na Politechnice Śląskiej, którzy zaprojektowali mobilny wieżowiec Mashambas, pełniący funkcję targu i zarazem centrum edukacji dla lokalnych rolników w państwach Afryki Subsaharyjskiej. Ich projekt zwyciężył w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu „eVolo” na wieżowiec najlepiej odpowiadający wyzwaniom XXI w. Praca Mateusza i Pawła zdystansowała 443 inne koncepcje architektów z całego świata.

- Większość projektów, które w poprzednich latach były nagradzane w ramach konkursu „eVolo” to przedsięwzięcia zupełnie utopijne. Nam zależało, żeby zahaczyć o jakiś realny problem społeczny. Natknęliśmy się na bardzo ciekawą statystyką - okazuje się, że ponad 50 proc. ubogich ludzi na świecie to rolnicy. Najbardziej dotyka to Afryki. Ten kontynent nie jest jednak biedny, ponieważ nie ma żyznych ziem, ale dlatego, że ominęła go w zasadzie rewolucja agrarna. Nasz wieżowiec w jakimś stopniu pomógłby nadrobić te braki - mówią Mateusz i Paweł.

6 października w Katowicach będzie można posłuchać także dyskusji z:

Agnieszką Sadowską – prezeską fundacji Sarigato, współtwórczynią projektu Szkoła 3.0, który ma przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu dzieci, np. dzięki nauce programowania,

Martą Pajek – reżyserką filmów animowanych, graficzką, malarką, zajmującą się również sztuką wideo,

Igorem Kaczmarczykiem – 20-letnim naukowcem, który na bazie bursztynu opracował lek zwalczający gronkowca złocistego. Został on laureatem konkursu dla młodych naukowców E(x)plory. Jest też stażystą w prestiżowym ośrodku badawczym w Izraelu – Instytucie Naukowym Weizmanna,

Moniką Mikowską – blogerką, autorką bloga jestem.mobi, szefową agencji marketingu mobilnego Mobee Dick.

Patronem przedsięwzięcia jest Kulczyk Investments, a patronat medialny nad cyklem Jutronauci sprawuje Radio TOK FM. Spotkanie w Katowicach poprowadzi Mariusz Kania, dziennikarz „Gazety Wyborczej”.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale wcześniej trzeba się zarejestrować na stronie: jutronaucikatowice.evenea.pl

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem