Polacy lubią jeździć do Pragi, to jedno z ulubionych miast naszych turystów. Nic dziwnego, w stolicy Czech godzinami można włóczyć się po uliczkach wokół staromiejskiego rynku, Hradczanach czy nad Wełtawą. Jednak w czasie pobytu w stolicy Czech warto zapuścić się także poza granice tego pięknego miasta.
Niewiele krajów w Europie może się pochwalić taką liczbą zamków, jak właśnie Czechy. Niektóre wyglądają jak żywcem przeniesione z rysunkowych bajek. W odległości zaledwie kilkudziesięciu minut jazdy pociągiem od Pragi stoi imponujący zamek Karlštejn. Tę XIV-wieczną gotycką budowlę ufundował Karol IV. Był to nietuzinkowy władca. Mówił biegle pięcioma językami, kochał piękną architekturę, mieszkał we Włoszech i we Francji, stawiał na wykształcenie. Żył w latach 1316-1378. Urodził się i umarł w Pradze, czeskie ziemie były jego ulubionymi. Swojego ukochanego władcę Czesi nazywają „ojcem ojczyzny” i bardzo wiele mu zawdzięczają. Karol IV np. założył Uniwersytet Praski, nazywany dzisiaj Uniwersytetem Karola. Imponujący Karlštejn jest jedną z licznych pamiątek po nim.
Choć tak naprawdę największe wrażenie robi z zewnątrz, to warto także zobaczyć kaplicę Świętego Krzyża w Wielkiej Wieży, której wystrój przypomina bizantyńskie wnętrza. Zdobi ją ponad 2 tys. szlifowanych kamieni oraz ponad setka obrazów nadwornego malarza Karola IV – mistrza Teodoryka.
Do zamku prowadzi pnąca się w górę uliczka. Warto zwrócić uwagę na barokową farę z połowy XVIII w., bo mieści się w niej bardzo ciekawe muzeum szopek. Najlepiej zajrzeć do środka, bo czeskie szopki bożonarodzeniowe są znane na całym świecie, tradycja ich budowania sięga jeszcze XIV wieku. W grudniu w muzeum zobaczyć będzie można szopki zbudowane ze świeżo upieczonego, piernikowego ciasta. Pięknie tam wtedy pachnie!
Nie mniej niż Karlštejn ciekawy jest zamek Krivoklát. Tam także tanio i szybko można dojechać z Pragi pociągiem. Zamek ten został wybudowany w XIII wieku jako siedziba panującego wtedy rodu Przemyślidów. To tutaj więziony był Edward Kelley, nadworny alchemik cesarza Rudolfa II, ten sam, który twierdził, że odkrył kamień filozoficzny umożliwiający przemianę metali nieszlachetnych w złoto. Kelley uważany był za osobę, która ma zdolności wzywania aniołów i duchów za pomocą kryształowej kuli. Do więzienia trafił jednak nie z powodu magii, ale za zabicie w nielegalnym pojedynku cesarskiego urzędnika.
Zamek Krivoklát stoi pomiędzy zalesionymi wzgórzami, w okolicy wytyczono kilka ścieżek spacerowych o różnej długości i różnym stopniu trudności. Z zamkowych murów rozciąga się przepiękny widok. Obecnie w murach zamku działa muzeum z interesującą galerią malarstwa oraz bogatą kolekcją trofeów myśliwskich w zamkowej wieży. Dla zwiedzających udostępnione są m.in. kaplica zamkowa, okazała sala królewska oraz biblioteka zamkowa.
65 kilometrów od Pragi jest Kutná Hora, liczące niewiele ponad 20 tys. mieszkańców miasto, w którym przez wieki wydobywano srebro. Działała tutaj jedyna mennica państwowa, w której bito srebrny praski grosz. W 1995 roku Stare Miasto z kościołem św. Barbary i kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w dzielnicy Sedlec zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kościół pw. św. Barbary uchodzi za jedną z najpiękniejszych gotyckich świątyń w Europie i naprawdę warto go zobaczyć. Świątynię wzniesiono ze składek górników, w środku można zobaczyć m.in. freski o tematyce związanej właśnie z górnictwem.
Ogromne wrażenie robi Kaplica Czaszek, czyli kościół cmentarny Wszystkich Świętych. Są tam szczątki kilkudziesięciu tysięcy ofiar epidemii dżumy z połowy XIV wieku, wojen husyckich w XV wieku, a także wojny trzydziestoletniej w XVII wieku. Kości zmarłych oraz ich czaszki tworzą dosyć przygnębiający wystrój tych wnętrz. Zbudowano z nich kapliczki, żyrandole czy ołtarze.
Ciekawe zabytki znajdziemy nie tylko w okolicach Pragi. W roku 2016 najchętniej odwiedzanym zamkiem w Czechach był zamek w Czeskim Krumlovie na południu kraju, zajrzało do niego aż 426 tysięcy turystów. Zamek znany jest m.in. z ciekawego muzeum z setkami eksponatów, między innymi przedmiotami codziennego użytku, jak na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe. Zwiedzać można także m.in. zbrojownię, mennicę, skarbiec z relikwiami św. Reparaty. Bardzo ciekawe są także zamkowe ogrody zajmujące powierzchnię aż 11 hektarów. Wschodnia część jest urządzona w stylu parku francuskiego, jedną z jej ozdób jest kaskadowa fontanna z posągami postaci mitologicznych. Pozostała część ogrodów jest urządzona w stylu angielskim. Jest w niej m.in. zbudowany na początku XVIII wieku Belweder, uważany za jedną z najcenniejszych budowli ogrodowych w Czechach.
Uwagi warty jest nie tylko zamek. Czeski Krumlov to doskonały wręcz przykład małego, średniowiecznego miasteczka Europy Środkowej. W 1992 roku zabytkowe centrum miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczyć warto m.in. XVI-wieczny ratusz powstały z połączenia dwóch gotyckich domów, gotycki kościół św. Wita, słup maryjny ze studnią wybudowany w 1715 roku jako wotum wdzięczności za ustąpienie zarazy, dawne Kolegium Jezuickie czy Bramę Budziejowicką.
Pałac Hluboka nad Wełtawą ze względu na swój urok jest ulubionym celem turystów, a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy obiekt do nagrywania filmów dla dzieci.
Zamek swój aktualny wygląda zawdzięcza rodowi Schwarzenbergów, którzy w XIX wieku przebudowali go w stylu neogotyckim. To także oni założyli tutaj rozległy park krajobrazowy. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. W zamku jest 140 sal i 11 wież, do wyboru jest kilka wariantów jego zwiedzania. Często mówi się o nim jako o najpiękniejszym czeskim zamku.
Więcej informacji o turystycznych atrakcjach Czech znajdziesz na stronie www.czechtourism.com
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze