GDDKiA w najbliższych dniach ogłosi przetarg na budowę ostatnich odcinków autostrady A1 na terenie województwa śląskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W województwie śląskim przetarg dotyczy odcinka od węzła Rząsawa do granicy województwa łódzkiego. Będzie on budowany w formule „Projektuj i buduj”, a prace zakończą się do 2021 roku.

Jak podaje Dyrekcja, przyszły wykonawca ma wybudować autostradę o długości 16,9 km w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 1. Przekrój budowanej autostrady składać się będzie z 2 jezdni z nawierzchni betonowej, każda po 3 pasy ruchu o szerokości 3,75 m każdy, pasa awaryjnego o szerokości 3,00 m i pasa dzielącego o szerokości 5,00 m. W ciągu autostrady wybudowany również zostanie jeden węzeł autostradowy w Mykanowie oraz 16 obiektów inżynierskich, w tym 1 most, 4 wiadukty w ciągu autostrady, 4 wiadukty nad autostradą, 3 duże przejścia dla zwierząt nad autostradą, 4 przejazdy gospodarcze.

Obecnie na terenie województwa śląskiego przejezdne jest ponad 91 km autostrady, w trakcie budowy jest 57 km. Po wybudowania wszystkich odcinków śląska część A1 będzie miała długość około 165 km. Jednocześnie zapowiedziano przetarg na budowę brakujących odcinków A1 w województwie łódzkim.

Dokończenie budowy autostrady A1 jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Do 2021 roku autostrada ta będzie przejezdna na całej zakładanej długości – od Trójmiasta do granicy polsko-czeskiej w Gorzyczkach.

– Dzięki nowej trasie znacznie łatwiejszy będzie dostęp do trójmiejskich portów na Bałtyku nie tylko dla mieszkańców Polski, ale także dla przedsiębiorców z Czech, Słowacji czy Węgier, co znacznie podnosi konkurencyjność polskich portów i wpływa na relacje gospodarcze z naszymi południowymi sąsiadami – podaje GDDKiA.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Mogliby też podnieść parametry "autostrady" A1 na odcinku (o ile się nie mylę) Piotrków - Tuszyn, gdzie jest ograniczenie do 110 km/h.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  to jest skandal bo nie będzie bezpłatnej alternatywy do łodzi jak chcą budować to obok gierkówki
  @adampbytom Ależ jak najbardziej będzie bezpłatna alternatywa od Częstochowy przez Piotrków do Łodzi: DK91-DK12-DK1. Śmiało!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  w sladzie prawie autostrady gierkowki mocno już zużytej wykorzystanej
  już oceniałe(a)ś
  0
  0