Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Rok temu podjęliśmy dyskusję na temat niezbędnych działań, zmierzających do uzyskania jak najczystszego powietrza. W maju 2016 roku powołałem zespół ekspertów, który wypracował ostateczną wersję tych przepisów. Odbyło się wiele debat i konsultacji. Teraz trzeba nowe przepisy wdrażać w życie – mówił Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Saługa dodał, że po przyjęciu uchwały potrzebne jest wsparcie rządu i uruchomienie stosownych zarządzeń, dotyczących m.in. wprowadzenia norm jakościowych na paliwa stałe i kotły. Zapowiedział również wydanie poradnika dla mieszkańców, wyjaśniającego nowe przepisy i harmonogram zmian.

Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, przypomniał radnym, że papież Franciszek zwraca uwagę na wspólny dom ludzi, jakim jest Ziemia.

– Panowanie nad jej zasobami to nie przywilej a służba. Na to też w swojej encyklice, sprzed 30 lat, zwracał uwagę Jan Paweł II, który wskazywał na odpowiedzialne wykorzystywanie zasobów naszej planety. Przestrzegał przed niszczeniem środowiska naturalnego, które nie może służyć celom doraźnego użycia – przypomniał arcybiskup.

Trzeba wymienić kotły

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, członek zespołu ekspertów przygotowującego antysmogowe przepisy, przypomniał, że tylko w jego mieście w tym roku było aż 38 dni z alarmem smogowym, co jest równoznaczne przekroczeniu rocznych limitów. – 10 i 11 stycznia norma w Rybniku przekroczona była o 1500 procent. Musimy zacząć wspólnie działać i robimy w tym kierunku pierwszy krok – mówił Kuczera.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 września 2017 roku na terenie całego województwa. Od tego czasu nie będzie można palić węglem brunatnym, mułami i flotokoncentratami oraz biomasą stałą o wilgotności powyżej 20 proc.

Uchwała obowiązuje także tych, którzy po 1 września planują instalację urządzeń grzewczych. Będą musiały to być kotły minimum klasy 5. Uchwała określa też terminy, w których trzeba wymienić stare kotły.

W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Kotły klasy 3 i 4 wymienić trzeba do końca roku 2027.

Kontroler może wejść przez całą dobę

Jedną z możliwości dofinansowania działań związanych z ograniczeniem niskiej emisji jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Na budowę i przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych przeznaczono prawie 68 mln euro.

Wsparcie przewiduje w szczególności budowę i przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł takich jak: biomasa, słońce, woda, geotermia czy wiatr.

Uchwała antysmogowa precyzuje, że pracowników do przeprowadzania kontroli wyznaczać będą: marszałek województwa, starosta, wójt, burmistrz lub prezydent. Kontrolerzy będą mogli wejść przez całą dobę na teren obiektu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, a do innych obiektów w godzinach od 6 do 22. Będą mogli przeprowadzać badania, żądać informacji oraz przesłuchiwać.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.