Jaworzno już dziś jest liderem wśród polskich miast, jeśli chodzi o elektryczną mobilność. Wkrótce ma się ona stać znakiem rozpoznawczym miasta. Jak? Opowiemy o tym za kilka dni na spotkaniu z cyklu "Miasta idei".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

14 marca w Teatrze Sztuk w Jaworznie organizujemy kolejne spotkanie z cyklu "Miasta idei". Poświęcimy je e-mobilności.

O godz. 10 planujemy przeprowadzenie zamkniętych warsztatów z mieszkańcami Jaworzna, społecznikami i specjalistami, w trakcie których zastanowimy się nad tym, jak wyobrażają sobie korzystanie z prądu w codziennym użytkowaniu. Zapytamy, co jeszcze da się podłączyć do gniazdka. Zastanowimy się, jak przy wykorzystaniu prądu będziemy poruszać się w przyszłości. Zastanowimy się też nad wprowadzeniem autonomicznych pojazdów.

Jaworzno miastem eksperymentu?

Czy Jaworzno jako miasto może stać się wielkim terenem eksperymentalnym dla pojazdów autonomicznych? Czy mieszkańcy są na to gotowi? Jakie widzą korzyści dla siebie z takiego rozwiązania? Gdzie takie pojazdy powinny się pojawić w pierwszej kolejności? Czy ma to być np. taksówka, która będzie krążyć po centrum? Podczas warsztatów stworzymy listę życzeń mieszkańców dotyczących dalszych inwestycji w komunikację w mieście.

Po warsztatach o godz. 12.30 odbędzie się otwarta i darmowa dla wszystkich słuchaczy debata z ekspertami i samorządowcami. Zaprosiliśmy prezydenta Jaworzna Pawła Silberta, Zenona Torbę, wiceprezesa PKM Jaworzno, Rafała Zajasa, regionalnego dyrektora sprzedaży w Solaris Bus & Coach, dyrektora generalnego Uber Polska Kacpra Winiarczyka oraz prof. Jakuba Bernatta, dyrektora Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych „Komel”, oraz dyrektora zarządzającego firmy Ele-DriveCo Jędrzeja Dąbrowskiego. To producenci elektrycznych pojazdów. Będzie z nami również Anna Badeńska z Urzędu Miasta we Wrocławiu, który wkrótce uruchomi miejską wypożyczalnię elektrycznych samochodów. Razem z naszymi gośćmi zastanowimy się, czy przyszłość w dziedzinie e-mobility to już teraźniejszość? Jakie to daje korzyści? Jakie są wyzwania i koszty? Jakie są warunki i ograniczenia w inwestowaniu w e-mobilność?

Serdecznie zapraszamy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem