KZK GOP po raz pierwszy z powodu smogu wprowadza w czwartek darmową komunikację. Bez biletu będzie można też jeździć pociągami Kolei Śląskich
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W czwartek mieszkańcy aglomeracji, którzy zdecydują się zostawić w domach samochody, będą mogli bezpłatnie korzystać z autobusów i tramwajów KZK GOP. Taką informację podała w środowy wieczór Anna Koteras, rzeczniczka KZK GOP.

Dodała, że zasady darmowych podróży określono podczas ostatniego posiedzenia zarządu KZK GOP. – W czasie największego smogu wszyscy właściciele samochodów będą mogli podróżować komunikacją miejską bez biletu na podstawie dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego, w którym są wpisani jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu – podał KZK GOP. Warto dodać, że wystarczy też np. ksero dowodu rejestracyjnego.

KZK GOP czyta prognozy

KZK GOP wprowadza w czwartek darmową komunikację ponieważ prognozy jakości powietrza wynika, że tego dnia po raz kolejny będzie truł nas smog.

– Zdajemy sobie sprawę, że jest to niewielki krok w walce ze smogiem. Według wskazań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w 55 proc. wpływ na złą jakość powietrza ma emisja z kominów indywidualnych, natomiast około 35 proc. emisji pochodzi łącznie z przemysłu i transportu. W okresie zimowym udział samochodów osobowych wynosi około 10 proc. Liczymy jednak, że nasze działanie będzie jedną z wielu cegiełek, dzięki którym uda się zredukować w jak największym stopniu poziom pyłu zawieszonego – wyjaśnia swoją decyzje KZK GOP.

W czwartek z powodu smogu na analogicznych zasadach będzie można podróżować bez biletu Kolejami Śląskimi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  czyli jeśli ktoś jeździ samochodem w dwie osoby (jak w mojej rodzinie), to i tak pojedzie samochodem, bo oferta KZK go nie obejmie. Dzięki za taką "pomoc"
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  grzegorz_jurkiewicz: mnie bardziej zastanawia, co ze współpasażerami tego kierowcy? Mąż (właściciel samochodu) wiezie zwykle żonę do pracy, dzieciaki do szkół, jeden za darmo, reszta płaci? Jeśli tak, to nie widzę zbytnio zainteresowania ofertą.
  @grzesinek666 bo tu nie ma być zainteresowania. To pic na wodę KZK, aby mogli pokazać, że coś robią.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  debile z kzkgop-u! mam malutkie pytanie! co ze zwykłym śmiertelnikiem, który tylko i wyłącznie porusza się środkami komunikacji miejskiej, nie jeździ samochodem, nie dotruwa powietrza spalinami - czy takiemu człowiekowi nie przysługuje darmowy przejazd? Panie Urbańczyk pomyśl zanim wydasz kolejną bzdurną informację
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Hahaha! Tylko, że większość tego newsa przeczyta z pracy, do której juz dawno zajechali autem ;-P
  @rojberek Właśnie to czytam. Dodam, że samochodem jeżdżę tylko jak po pracy gdzieś trzeba pojechać. Dzisiaj właśnie jadę samochodem. Czy aby to nie jest celowe takie informowanie ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Dobrze że ogłaszają to choć dzień wcześniej ....ale i tak mało wartościowe w praktyce
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  W komunikacie KzkGop nie ma mowy o xero. Tylko oryginał
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nadszedł dasizm. Może i kolejne rzeczy się uda przeprowadzić sprzyjające transportowi
  już oceniałe(a)ś
  0
  0