Trwają konsultacje społeczne w sprawie uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Każdy może zaapelować o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych przez podpisanie petycji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Uchwała w sprawie smogu ma objąć obszar całego województwa śląskiego. Od 1 września 2017 roku ma obowiązywać zakaz używania węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi jak węgiel, drewno, ale wyłącznie przy zastosowaniu nowoczesnych kotłów.

Śląsk w czołówce

14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w województwie śląskim. – W naszych miastach w ostatnim czasie odnotowano rekordowe stężenia pyłu zawieszonego. Odwołane zajęcia w przedszkolach i szkołach, czy alarmy smogowe wzywające nas do pozostania w domach są działaniami dobrymi, aczkolwiek doraźnymi. Nie rozwiążą problemu. Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

14 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w województwie śląskim

Lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. – Bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu. Każdego roku kilka tysięcy osób mieszkających w województwie śląskim umiera przedwcześnie właśnie dlatego, że oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem – mówi Renata Nitrebska z Zabrzańskiego Alarmu Smogowego.

Kopciuchy do wymiany

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 13 stycznia 2017 r. główną przyczyną przekroczeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków. – Na terenie województwa śląskiego w dalszym ciągu wykorzystuje się 700 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów do ogrzewania mieszkań i domów. Proces wymiany kopciuchów i śmieciuchów trzeba przyspieszyć – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Piec
Piec  arch. gazety

Każdy może poprzeć działania antysmogowe. – Podpisując petycję o podjęcie zdecydowanych działań antysmogowych w województwie śląskim pokażmy, że zależy nam na poprawie jakości powietrza. Tylko zdecydowane i szybkie wyeliminowanie złej jakość paliw oraz stosowania prymitywnych kotłów węglowych spowoduje, że powietrze będzie czyste. Śląskie bez smogu jest możliwe – mówi Białas.

Petycja znajduje się pod tym adresem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Polski Alarm Smogowy nie mówi całej prawdy. Będzie zakaz spalania węgla tam gdzie jest dostęp do sieci gazowej i ciepłowniczej. To jest bardzo restrykcyjne podejście i żeby to się udało potrzeba 10 lat i rozłożenia w czasie tej zmiany. Nikt nie ma takich pieniędzy, żeby zrobić to w 5 lat, no chyba , że Polski Alarm Smogowy chce wszystkich posłać do NFOŚiGW i ich programu REGION po wyłącznie (sic!) POŻYCZKI A NIE DOTACJE. Pan Białas tu szafuje skróceniem okresu wprowadzenia regulacji dla wszystkich zapominając , że wielu mieszkańców nie będzie stać na wymianę a gminy każdemu nie dadzą bo są biedne. Niedawno mieliśmy rewolucję w ściekach i gminy się pozadłużały (np. moja gmina Gierałtowice). Też mam dzieci i chciałbym, żeby to weszło jak najszybciej. Ale patrzmy na to realnie, że PRZY 10 LATACH TO I TAK BĘDZIE 10 KROTNE PRZYSPIESZENIE MODERNIZACJI KOTŁÓW ! JAK PAN BIAŁAS WYŁOŻY 5 MLD ZŁOTYCH TO MOŻEMY TO UCHWALIĆ NAWET PRZY 2 LETNIM OKRESIE OBOWIĄZYWANIA. Niemcy też wprowadzili zakazy i dali sobie 15 lat na wejście w życie regulacjij a my tacy bogaci chcemy to zrobić 3 razy szybciej. Niemcy mają bardzo rozwiniętą tego typu regulację, nie bada się certyfikacików , które są papierowymi ułudami, że kocioł nie będzie kopcił. Tam kominiarz wchodzi raz na dwa lata i sprawdza czy kocioł spełnia bardzo restrykcyjną normę (2 razy niższe poziomy niż w projekcie śląskiej uchwały antysmogowej) W uchwale brak jeszcze jednego ważnego doregulowania zakazu stosowania zwykłych kominków - teraz jest wyjątek dla nich co będzie powodować, że uchwałę da się w prosty sposób ominąć bo nie ma definicji kominka nigdzie. Każdy kominek jest piecem tylko z szybką . Wystarczy w piecach montować szybki i łatwo można zamontować każdego kopciucha !!!!!!!!!!!!! POZA TYM UCHWAŁA JEST STRASZNIE NIEDOPRECYZOWANA - potrzeba jeszcze wielu szczegółów, żeby to zadziałało. Np nie wiadomo, co się stanie jak ktoś się nie dostosuje do niej, albo jego urządzenie będzie kopcić a z certyfikaciku będzie wynikać, że wszystko jest ok. Albo co z piecami w zabytkowych budynkach. Tu jest jeszcze b. dużo do roboty , żeby tego nie dało się obchodzić przez kombinatorów.
    @guaviareto X Weź udziałw konsultacjach i tam o tym wszystkie napisz.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Bardzo się cieszymy, co jednak mają zrobić ci, na których terenie nie ma gazociągu - a takich dzielnic sporych miast (np Brzezinka w Gliwicach) jest całkiem sporo.
    @hannes_k Postulujcie, żeby marszałek dopisał do uchwały "parametry emisji dla kotłów" i doprecyzował te zapisy - będzie można je kontrolować analizatorem spalin na kominie - może to zrobić bo ustawa prawo ochrony środowiska mu na to pozwala w art. 96. Teraz jest tylko mowa o cerfyfikatach kotłów , które wyda producentowi laboratorium. Wątpię, żeby to w 100 % działało - może Pani trafić na sąsiada , który będzie miał certyfikat a kocioł po roku zacznie kopcić albo nawet po zamontowaniu bo będzie źle wyregulowany/wybrakowany/niewłaściwie zamontowany i nic mu Pani nie zrobi zgodnie z aktualnym projektem uchwały - będzie jak święta krowa. Nie wspominając różnej maści kominków/piecyków z szybką (na drewno i węgiel ), które zgodnie z obecną regulacją będzie można montować wszędzie....
    już oceniałe(a)ś
    0
    0