Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wolontariusze WOŚP oraz przygotowywane przez nich wydarzenia goszczą corocznie w styczniu we wszystkich miastach, ale tradycyjnie w każdym regionie największy rozmach miał zawsze finał wojewódzki. W tym roku finałów wojewódzkich nie będzie. Krzysztof Dobies, rzecznik WOŚP, wyjaśnia, że fundacja nie chce faworyzować poszczególnych imprez i pragnie docenić trud wszystkich sztabów w jednakowy sposób.

Pola Negri w MOSiR

- Największy koncert finałowy 25. edycji WOŚP w naszym województwie odbędzie się w Sosnowcu na Górce Środulskiej - mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Ponadto dzięki patronatowi Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach finał będzie można nadal nazywać wojewódzkim. - Dzięki pieniądzom zebranym przez WOŚP prawie każdy szpital ma cenny sprzęt medyczny. W tym roku także seniorzy, czyli grupa, której województwo poświęca szczególną uwagę, są w centrum zainteresowania WOŚP - mówi marszałek Wojciech Saługa.

Atrakcje związane z WOŚP organizowane będą w różnych miejscach Sosnowca. Już o godz. 10 w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Braci Mieroszewskich rozpoczną się "Roztańczone 25. urodziny WOŚP". W ich ramach zaplanowano pokazy różnych stylów tanecznych, ratownictwa, magii, mody i szermierki. Będzie można skosztować kawałka gigantycznego tortu urodzinowego i wziąć udział w losowaniu nagród, wrzucając serduszko ze swoim nazwiskiem do największej w Polsce, mierzącej 2,3 m puszki WOŚP.

Wśród atrakcji dla dzieci przewidziano m.in. warsztaty kulinarne z ciasteczkami, lizakami i pizzą oraz warsztaty biologiczno-chemiczne o tematyce zdrowotnej. Panie będą mogły odwiedzić gabinet kosmetyczny i wróżkę, a panowie wsiąść do symulatora bolidu i obejrzeć zabytkowe i wojskowe pojazdy. Chętni mogą także wziąć udział w budowie gigantycznej karuzeli z tektury i bibuły, symbolu WOŚP. Pomiędzy gośćmi spacerować będą sobowtóry Poli Negri i Jana Kiepury, a przed halą zaparkują food trucki.

Kto zostanie sekundantem prezydenta?

Atrakcje w hali potrwają do godz. 16.15, ale już od godz. 13 będzie się można bawić na Górce Środulskiej. Jako pierwszy wystąpi tu discopolowy zespół Menago. Potem na scenie będą się pojawiać: St. James Hotel, Lidia Kopania, Myslovitz, akordeonista Marcin Wyrostek, a na koniec po godz. 19 - raper Grubson. Po jego występie zaplanowano "światełko do nieba".

Podczas finału w Sosnowcu będzie można licytować m.in. role w spektaklach Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Rozrywki w Chorzowie, warsztaty taneczne w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie oraz rodzinne zaproszenie na otwarcie Stadionu Śląskiego po jego modernizacji. Zwycięzcę jednej z aukcji Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, zabierze na mecz Zagłębia Sosnowiec z Górnikiem Zabrze. Jeszcze inny darczyńca WOŚP zostanie sekundantem prezydenta miasta, gdy ten 17 marca stanie na ringu podczas charytatywnego pojedynku w ramach gali bokserskiej w Sosnowcu.

Imprezą towarzyszącą będzie 3. Sosnowiecki Bieg wokół Stawików "Policz się z cukrzycą", który wystartuje o godz. 11 z kompleksu piłkarskiego przy ul. Kresowej 1.

Lombard zaśpiewa w Rudzie Śląskiej

Druga z największych w regionie imprez w ramach 25. finału WOŚP ma się odbyć w Rudzie Śląskiej, w Muzeum PRL przy ul. Zajęczej 42. Zabawa rozpocznie się w południe, a koncerty zaplanowano od godz. 13.30. Jako pierwsza wystąpi 80-osobowa orkiestra dęta złożona z muzyków kapel górniczych. Później zagrają kolejno: Piotr Hulin z zespołem Catch Day, Miuosh, Dr Misio, BEMY, Grubson i Oberschlesien. Po "światełku do nieba" na scenę wyjdzie jeszcze Lombard. - Tyle gwiazd nie grało jeszcze na żadnym finale WOŚP w naszym regionie - mówi Bartosz Alechnowicz, organizator finału WOŚP w Rudzie Śląskiej. Wydarzenie poprowadzą Joanna Bartel i Krzysztof Hanke.

Podczas imprezy będzie można zobaczyć jedyną w Polsce replikę forda GT 40, którą zaprojektowali i zbudowali Bogdan i Paweł Serdyńscy, wykorzystując części z oryginalnego GT 40 oraz replik budowanych na całym świecie. Atrakcją będzie też upieczenie najdłuższej w Polsce, 250-metrowej zapiekanki z mozzarellą, szynką i pieczarkami, którą przygotuje zespół kucharzy pod wodzą szefów kuchni Marka Maksimowicza i Patryka Zygmunta. Będzie można także podziwiać quady i nauczyć się grać w speed-ball. Gratką będzie możliwość zakupu spersonalizowanego serduszka wydrukowanego na drukarce 3D.

- WOŚP z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu. Nie ma chyba w Polsce szpitala, który nie otrzymałby sprzętu od WOŚP. Do serduszek, którymi oklejona jest szpitalna aparatura, przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że powoli ich nie zauważamy. Ale spróbujmy sobie wyobrazić sytuację, że tego sprzętu nie ma, albo porozmawiajmy z rodzicami, których dzieciom uratował on życie. Przekonamy się wtedy, ile to przedsięwzięcie przynosi dobra - mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Cleo gwiazdą w Gliwicach

W Gliwicach impreza rozpocznie się o godz. 13 na rynku. Będzie tam można m.in. wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, zobaczyć występ mażoretek, a także pokazy działań służb mundurowych, dżudoków z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Kata Guruma Gliwice" i motocyklistów.

Na wylicytowanie czekają m.in. koszulki drużyn piłkarskich - reprezentacji Polski i Piasta Gliwice - z podpisami zawodników, piłka tenisowa z autografem Agnieszki Radwańskiej, romantyczna kolacja dla dwojga w jednej z gliwickich restauracji, lot szybowcem nad Gliwicami, a także kurs żeglarski i kurs prawa jazdy. O godz. 14 na rynku wystąpi piosenkarka Cleo, a po godz. 20, tuż po "światełku do nieba", zagra zespół Rezerwat.

Do finału WOŚP dołączą też dwa gliwickie centra handlowe - Forum i Arena. Klienci Forum mogą pomóc Orkiestrze, logując się w niedzielę do sieci wi-fi na terenie centrum i wrzucając zdjęcia na Facebooka lub Instagram z hashtagiem #WOŚPwForum. Za każdy opublikowany w ten sposób post Forum przekaże na WOŚP 5 zł. Odbędzie się tam także szereg aukcji, a o godz. 17 zagra zespół Future Folk, łączący muzykę taneczną, elektronikę i góralski folk. Na klientów Areny czeka z kolei występ DJ Gromee, znanego producenta muzycznego z Krakowa. Przewidziano tam również aukcje obrazów, autografów kierowcy rajdowego Tomasza Kuchara, koszulek, płyt i innych gadżetów.

Morsy na rynku w Cieszynie

Regionalny Klub Morsów Śląska Cieszyńskiego w niedzielę w ramach 25. finału WOŚP organizuje kąpiel na cieszyńskim rynku. Początek zaplanowano na godz. 15. Orkiestra zagra także w Bielsku-Białej. Na staromiejskim rynku o godz. 16 rozpocznie się koncert, w czasie którego zobaczymy m.in. młodych, zdolnych wykonawców ze Szkoły Śpiewu IMR, Factory of Blues, kapelę Black Bee, zespół Rocker Soul i na koniec zespół Lazy Leg. Nie zabraknie także innych atrakcji, takich jak pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej z Hecznarowic i Bystrej czy Beskidzkiej Grupy GOPR. Na godz. 20 zaplanowane jest laserowe "światełko do nieba". Sporo będzie się także działo w centrum handlowym Sfera.

Kto i gdzie gra jeszcze z Orkiestrą

Zabrze - 14 STYCZNIA, godz. 20.30 - Kaliber 44. CK Wiatrak, od 18.30 - Akurat.

Czechowice-Dziedzice - godz. 17.20 - Siaki, godz. 20.30 - Kaliber 44.

Tychy - godz. 17.15 - Klaustrofobia, godz. 18.30 - Ako Oka, godz. 22 - Wiano.

Mysłowice - od godz. 15 - Black Bee, Axe Crazy, Włodzimierz, Krakowitz.

Mikołów - od godz. 20 - PeterFile, Insekt, Beta Julia.

Bytom - godz. 16 - Julia Kalita, godz. 19 - Kasia Moś.

Rybnik - godz. 16.15 - Don't Do That, godz. 17.15 - Kurczat, godz. 20.35 - Carrantuohill.

Światełko do nieba tradycyjnie we wszystkich miejscowościach o godzinie 20.

Jedyna Orkiestra, która leczy i łączy. WOŚP gra już 25 lat>>>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.