Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zgodnie z projektem uchwały na terenie województwa śląskiego od 1 września 2017 r. będzie zakazane używanie węgla brunatnego, mułu i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

- Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia paliwami złej jakości i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju. Potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Bezpłatne Koleje Śląskie i obowiązkowa wymiany kotłów

Przy okazji zapowiedział, że w razie silnego smogu Koleje Śląskie będą wozić mieszkańców regionu za darmo . Kierowcy będą musieli mieć wtedy przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

Projekt narzuca też daty wymiany starych, nieekologicznych kotłów. Użytkownicy urządzeń mających powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5. do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły mające od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. Obecnie są stosowane również kotły klas 3 i 4. Ze względu na to, że do 2016 r. wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5. wydłuża się do końca 2027 r.

Uchwała antysmogowa teraz trafi do konsultacji społecznych

Dodatkowo każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, będzie miał obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5.

- Stare kotły emitują nawet do 10 razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić - mówi Saługa.

Uchwała antysmogowa trafi teraz do konsultacji społecznych. Potem przyjmie ją sejmik.

Zobaczcie, czym oddychamy w Katowicach. Wystarczyło pięć minut prostego testu >>>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.