Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W weekend przekroczone zostały zanieczyszczenia powietrza w województwie śląskim. System Prognoz Jakości Powietrza przewiduje wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza w centrum i na południu województwa śląskiego także w poniedziałek.

Smog groźny dla kobiet w ciąży i małych dzieci

W centralnej części województwa jakość powietrza ma być "dostateczna, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia (szczególnie dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci) oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Należy rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego".

Najgorzej będzie w części południowej, która objęta jest czerwonym alarmem smogowym. Jak czytamy w komunikacje "jakość powietrza jest zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu - szczególnie wymagającą długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego".

Lepiej zostawić samochody na parkingach

Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego w związku z alarmem smogowym apeluje do katowiczan, aby zostawili samochody prywatne na parkingach i skorzystali z komunikacji publicznej, a dodatkowo zwracali uwagę na to co, gdzie i jak spalają oraz aby czasowo zaprzestali korzystania z kominków. Przypadki spalania śmieci lub odpadów należy też zgłaszać do Straży Miejskiej pod nr 986.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.