Po raz czwarty Uniwersytet Śląski przyzna tytuł Absolwenta Roku z Pasją. Otrzyma go osoba aktywna społecznie, osiągająca sukcesy w działalności kulturalnej, naukowej lub w sporcie i z pełnym zaangażowaniem oddająca się swoim zainteresowaniom. Szansę na tytuł ma osiem osób, decydują internauci w głosowaniu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poprzez plebiscyt "Absolwent z Pasją" Uniwersytetu Śląskiego chce promować osiągnięcie i pasje swoich absolwentów, niezależnie od roku, w którym kończyli studia. Zwyczajowo, komisja plebiscytu od stycznia do sierpnia wyłaniała Absolwentów Miesiąca, którzy teraz poddani zostaną oni ocenie czytelników internetowego wydania "Wyborczej".

Laureatką pierwszej edycji plebiscytu Absolwent z Pasją została Magdalena Knapik, absolwentka Wydziału Filologicznego, a obecnie pracownik Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Drugą edycję wygrał Grzegorz Gawlik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, podróżnik, alpinista, dziennikarz, fotograf oraz prawnik.

W 2015 roku wygrał Paweł Bajtlik, absolwent pedagogiki i animacji społeczno-kulturalnej, organizator imprez sportowych i promotor aktywności.

Nazwisko tegorocznego Absolwenta z Pasją poznamy 30 listopada podczas uroczystości wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom zeszłego roku. Na swojego faworyta możecie głosować do godz. 23.59 29 listopada.

KANDYDACI NA ABSOLWENTA Z PASJĄ 2016 ROKU

ANNA BAGNIEWSKA, Absolwentka z Pasją Stycznia 2016 roku

Anna Bagniewska jest absolwentką kierunku praca socjalna na Wydziale Nauk Społecznych. Jej największa pasją jest pomaganie innym ludziom, a w szczególności praca z osobami starszymi. Głównym miejscem realizacji jej pasji jest Klub Seniora, którego Anna Bagniewska jest koordynatorką. Klub działa przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Pszczynie, w którym absolwentka podjęła pracę po ukończeniu studiów. Wcześniej, przez dwa lata, pracowała jako wolontariuszka w katowickim hospicjum im. Jana Pawła II. Absolwentka nie przestaje się kształcić, a w centrum jej zainteresowań pozostaje praca z osobami starszymi.

Poza tym Anna Bagniewska jest dwukrotną laureatką stypendium Rektora Uniwersytetu Śląskiego za osiągnięcia w nauce za lata 2013/2014 oraz 2014/2015. Po ukończeniu studiów na kierunku praca socjalna podjęła studia magisterskie na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza na Wydziale Pedagogiki i Psychologii.

Annie Bagniewskiej największą radość sprawia kontakt i praca z ludźmi. W wolnych chwilach uwielbia gotować i piec, w co również wkłada dużo serca.

Na pytanie: "dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?", odpowiada:

Z racji tego, iż ścieżka zawodowa, którą obrałam, jest nastawiona na człowieka, staram się wnosić w życie każdego odrobinę uśmiechu i pozytywnych zmian. Na swój sukces ciężko zapracowałam i dalej nie spoczywam na laurach. Studenci powinni wiedzieć, że wysiłek przynosi profity, bo "bez pracy nie ma kołaczy".

LUCYNA SMYKOWSKA-KARAŚ, "Absolwentka z Pasją Lutego 2016 roku"

Lucyna Smykowska-Karaś to absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. W 2011 roku uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych za pracę doktorską pod kierunkiem prof. UŚ dr. hab. Zygmunta Woźniczki pt. Rodzina. Tożsamość Ślązaków w kontekście historycznych wydarzeń od przełomu XIX i XX wieku do końca II wojny światowej.

Od 2007 roku prowadzi w Bibliotece Śląskiej Kawiarenkę Kulturalno-Literacką, której jest pomysłodawczynią. Kawiarenka to cykliczne spotkania popularnonaukowe i literackie o charakterze dyskusyjnym. Gośćmi Kawiarenki są osoby znane, pracownicy naukowi śląskich uczelni oraz ludzie ze świata kultury. Partnerami spotkań są Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskie Radio Katowice. Wcześniej organizowała charytatywne wydarzenia kulturalne z udziałem artystów.

Z wykształcenia jest ekonomistką o specjalności handel zagraniczny oraz kulturoznawcą, a z zawodu nauczycielką języka angielskiego. W latach 90. XX wieku prowadziła własną firmę: INTERPRESS HOUSE obejmującą księgarnię PENGUIN BOOKSHOP, klub międzynarodowej prasy i szkołę języków obcych SURE (z własnym programem nauczania). Była także właścicielką licencjonowanego ośrodka nauczania metodą Sita: Centrum Nauki Sita - Katowice.

Lucyna Smykowska-Karaś zajmuję się problematyką społeczną i kulturalną Górnego Śląska, a przede wszystkim obyczajowością i tożsamością Górnoślązaków. W ramach Kawiarenki Kulturalno-Literackiej popularyzuje naukę, promuje artystów, a także prowadzi dyskusje na tematy ważne dla mieszkańców województwa śląskiego. Ponadto jej pasjami są: literatura piękna (bywa poetką), publicystyka, historia i kultura różnych narodów i nowości mnemotechniczne, fotografia, projektowanie i tworzenie biżuterii artystycznej, a także prace związane z prowadzeniem i ciągłym upiększaniem ogrodu.

GABRIELA BAZAN, "Absolwentka z Pasją Marca 2016 roku"

Gabriela Bazan jest absolwentką Wydziału Filologicznego, kierunku kulturoznawstwo ze specjalnością filmoznawstwo. Jej największymi pasjami są fotografia i film. Ukończyła również policealną szkołę fotograficzną "Fotoedukacja". W styczniu 2015 roku zdała egzamin nadający jej tytuł fotografa, a w czerwcu 2015 roku uzyskała tytuł fototechnika.

Jej fotografie pokazywane były na wielu wystawach m. in. "What's up" - wystawa zbiorowa fotografii mody w ramach Cracow Fashion Week (marzec 2015 r.), "Wystawa Grupy Natechwile" w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Rybniku (marzec 2015 r.). Jej prace zostały opublikowane na okładkach i w artykule na łamach śląskiego magazynu "Style" (luty i październik 2012 r.), a także na stronie włoskiego magazynu "Vogue", w dziale dla młodych artystów "Photo Vogue".

Uczestniczy w konkurach fotograficznych. W 2010 roku zajęła 2. miejsce w ogólnopolskim konkursie "Poland Photo Fashion", organizowanym przez magazyn "K MAG" i portal sophisti.pl w ramach Warsaw Fashion Street. W 2011 roku zajęła 2. miejsce w konkursie fotograficznym "Magiczne zakątki Polski". W 2013 roku była finalistką konkursu na ambasadora nowego aparatu marki Fujifilm.

Gabriela Bazan działała również niezwykle aktywnie podczas praktyk w Szkole Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, pomagając przy organizacji wielu inicjatyw dla studentów z zagranicy. Była także aktywną członkinią koła filmoznawczego "Kinotok" oraz Fotograficznego Koła Naukowego UŚ. Jest autorką artykułów dotyczących filmu i fotografii w ogólnopolskim magazynie kulturalnym "Reflektor - rozświetlamy kulturę". Wygłasza prelekcje w Kinie Kosmos w ramach Klubu dyskusyjnego "Ambasada", spotkań Fotograficznego Koła Naukowego czy też festiwalu filmowego "Made in Poland".

Prace Gabrieli Bazan można zobaczyć na stronie: www.gabrielabazan.wix.com/portfolio.

ALEKSANDRA JANDUŁA-JENDRZOK, "Absolwentka z Pasją Kwietnia 2016 roku"

Aleksandra Janduła-Jendrzok ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Jednak to nie prawo, a sztuka okazała się jej największą pasją.

Artystyczną przygodę rozpoczęła w katowickim Pałacu Młodzieży, w którym uczyła się rysunku, malarstwa, grafiki i historii sztuki. Swoją ulubioną technikę, którą jest kolaż, odkryła spontanicznie, dzięki artystycznej wrażliwości i intuicji. Historia z kolażem zaczęła się, kiedy dostała zlecenie na obraz od dobrego znajomego. Zabrała się do malowania, jednak już przy pierwszych pociągnięciach pędzla poczuła, że musi to zrobić inaczej - rzuciła farby w kąt i zaczęła obraz wyklejać z zalegających w pokoju gazet. Nie szukała żadnych inspiracji czy podpowiedzi, po prostu posłuchała instynktu. Na szczęście okazało się, że obraz się spodobał, a zlecenie pociągnęło za sobą kolejne.

Aleksandra Janduła-Jendrzok w 2015 roku otrzymała propozycje dwóch wystaw indywidualnych. W styczniu 2016 roku znalazła się w gronie czterech artystów wyróżnionych w 79 numerze magazynu "K MAG". To samo czasopismo w marcu 2016 uznało ją jednym z talentów roku. Większość osób nie wierzy, że jej obrazy powstają wyłącznie z gazetowej makulatury.

Strona internetowa Aleksandry Janduły-Jendrzok: www.ajjart.eu.

Na pytanie: "dlaczego zasługujesz na tytuł Absolwenta z Pasją?", odpowiada:

Kiedy robiłam pierwszy kolaż nie szukałam inspiracji. Po prostu od szkicu wiedziałam, że chcę zrobić obraz właśnie taki, na przekór trendom. Bo taka właśnie jest pasja - silniejsza niż cokolwiek innego.

BARBARA ROSIEK, "Absolwentka z Pasją Maja 2016 roku"

Barbara Rosiek to pisarka i poetka, absolwentka psychologii na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Pracowała jako psycholog w szpitalach w Lublińcu i Częstochowie, a także w Towarzystwie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U". Od 1993 roku jest członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Swoje wiersze oraz prozę zamieszczała na łamach "Galerii", "Integracji", "Okolic". Wydała kilkanaście powieści oraz tomików wierszy. Zadebiutowała w 1985 roku pisaną od czternastego roku życia powieścią "Pamiętnik narkomanki", w której opisywała swoje autentyczne przeżycia związane z walką z nałogiem.

W 2002 roku za całokształt literacki otrzymała srebrny medal przyznany przez International Biographical Centre Cambridge England. Otrzymanie medalu wiąże się z zamieszczeniem biogramu osoby nagrodzonej w międzynarodowej edycji "Who's Who 2000-2100". W 2010 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy na 25-lecie twórczości; w 2015 roku Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 30-lecia pracy twórczej. W maju 2016 roku otrzymała brązowy medal Gloria Artis - Medal Zasłużony Kulturze, który jest przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Jako psycholog pomaga jako wolontariuszka osobom chorym, uzależnionym oraz pokrzywdzonym. Dla przyjemności studiuje starogrekę oraz trenuje kung-fu.

MACIEJ STANEK, "Absolwent z Pasją Czerwca 2016 roku"

Maciej Stanek to absolwent chemii ze specjalnością chemia leków na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Jest także absolwentem policealnej szkoły na kierunku technik bezpieczeństwa i higieny pracy. Obecnie jest studentem II roku w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu na kierunku prawo. W październiku 2016 roku planuje podjąć naukę na kierunku studiów podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi.

Maciej Stanek realizuje się zawodowo jako dyrektor biura poselskiego Dariusza Starzyckiego, a także w swojej działalności społecznej jako członek Prezydium Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Jaworznie oraz członek dwóch stowarzyszeń: Jaworzno Moje Miasto oraz Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta w Jaworznie. Jego największą pasją pozostaje pomaganie ludziom.

Maciej Stanek jest również laureatem wielu nagród m.in. stypendium na studiach stacjonarnych Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ w Katowicach w ramach kierunku zamawianego, nagrody Grand Prix podczas wojewódzkiego przeglądu Festiwalu Pasji w GWSP w Chorzowie (2012 rok). Posiada również osiągnięcia artystyczne. W 2010 roku uczestniczył w nagraniu płyty wraz z osobami niepełnosprawnymi pt. Razem WTZ i przyjaciele. W 2012 roku nagrał i wydał płytę Hymn Hospicjum dla Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta w Jaworznie (autor tekstu i muzyki). Ma na swoim koncie również osiągnięcia sportowe - w 2009 roku jego drużyna zajęła 2. miejsce w miejskim turnieju siatkówki plażowej.

PATRYCJA MUCHA, "Absolwentka z Pasją Lipca 2016 roku"

Patrycja Mucha to absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jej największą pasją jest kinematografia. Uwielbia oglądać filmy, uczestniczyć w festiwalach, ale także je organizować i pisać o nich teksty. Ma na swoim koncie takie osiągniecia naukowe, jak czynny udział w konferencjach naukowych, publikacje naukowe, publikacje krytyczno-filmowe oraz popularnonaukowe. Pracowała jako wolontariusz na wielu festiwalach filmowych (m.in. przy Festiwalu Filmów Kultowych / Festiwalu Filmowym Cropp Kultowe (2012-2014), Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN (2012), prowadziła warsztaty filmowe w ramach akcji Uniwersytetu Śląskiego "Studenci uczniom", a także zorganizowała trzy edycje festiwalu filmowego "Made in Poland" - wydarzenia dla obcokrajowców, studentów Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Jej dotychczasowa kariera zawodowa jest niezwykle rozbudowana. Patrycja Mucha zaczynała jako wolontariusz przy wielu festiwalach oraz stowarzyszeniach. Obecnie pełni funkcję sekretarza Stowarzyszenia Górnośląski Klaster Kreatywny, w ramach którego - początkowo jako redaktor działu filmowego, obecnie jako redaktor naczelna - współtworzy magazyn kulturalny "Reflektor - rozświetlamy kulturę!". Patrycja Mucha jest aktywną dziennikarką, publikującą na łamach "Reflektora" oraz magazynu "artPAPIER". Działa aktywnie jako krytyk filmowy, biorąc udział w festiwalach filmowych w Polsce.

RADOSŁAW MATYSEK, "Absolwent z Pasją Sierpnia 2016 roku"

Radosław Matysek to absolwent filologii polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jak sam mówi, jego pasją jest fabularyzowanie, nieważne, w której sferze jego działalności, wszystko musi się układać w jakiś rodzaj opowieści.

Radosław Matysek jest współtwórcą awangardowego duetu muzycznego Strzyga!, w którym pełni funkcję gitarzysty, kompozytora i autora tekstów. Motywem przewodnim twórczości Strzygi! jest strach, a precyzyjniej - strach w kulturze lub strach kulturowy. Zespół ma na swoim koncie jedną płytę demo, jedną sesję wideo (w ramach projektu SilesiaVideosession) oraz jeden teledysk. Duet brał z powodzeniem udział w przeglądach muzycznych (Rock w mieście w Siemianowicach Śląskich - 1. miejsce; SPI nie Śpi w Piekarach Śląskich - 2. miejsce; Sufler Rock Festiwal - 2. miejsce i nagroda specjalna od jurora Mieczysława Jureckiego; Katofonia Music Outbreak - nagroda specjalna od jurora Michała "Nihila" Kuźniaka). Radosław Matysek jest również współtwórcą, gitarzystą i kompozytorem w śląskim zespole heavymetalowym Event Urizen.

Radosław Matysek ma za sobą ponadto debiut dramatopisarski - jest autorem przedstawienia impromptu pt. Pogłoski, które wystawiono w plenerze na Rozruch Maszyn podczas Industriady 2015 w Siemianowickim Centrum Kultury - Parku Tradycji. Jest również autorem kilku publikacji.

Od 2010 roku pracuje w Siemianowickim Centrum Kultury (obecnie na stanowisku specjalisty ds. marketingu). Zajmuje się: projektowaniem graficznym, event managementem, event marketingiem, tworzeniem i redakcją tekstów informacyjnych i promocyjnych, tworzeniem koncepcji i realizacją strategii promocyjnych i marketingowych, tworzeniem koncepcji i realizacją projektów kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem projektów zakładających partycypację społeczną, kontaktem z mediami oraz utrzymywaniem relacji ze społecznością lokalną.

Jest również liderem wielu projektów kulturalnych, a także uczestniczy w innych projektach w charakterze członka zespołu realizacyjnego, a także promuje działalność impresaryjną (koncerty, spektakle, kabarety) i usługową (wynajmy, catering, obsługa imprez) swojej instytucji. Rokrocznie pracuje w zespole realizującym Industriadę - Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego w SCK - Parku Tradycji (wojewódzkie rekordy frekwencji w latach 2013, 2015, 2016), przy czym od dwa lat pełni w tym zespole rolę wiodącą pod względem opracowania i wdrożenia merytorycznej strony wydarzenia (zwiedzanie koncepcyjne, działania edukacyjne i popularyzatorskie, happeningi inspirowane dziedzictwem poprzemysłowym regionu).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto powinien zostać Absolwentem z Pasją 2016 roku?

Anna Bagniewska
4% (583 głosy)
Lucyna Smykowska-Karaś
0% (139 głosów)
Gabriela Bazan
50% (8019 głosów)
Aleksandra Janduła-Jendrzok
1% (171 głosów)
Barbara Rosiek
0% (36 głosów)
Maciej Stanek
45% (7465 głosów)
Patrycja Mucha
0% (105 głosów)
Radosław Matysek
0% (64 głosy)
16582 głosy
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Niezły wałek...zagłosowałam a moj kandydat ma 0% i 0 oddanych głosów...
  @olinka20 Głosy będą pokazywać się z kilku lub kilkunastominutowym opóźnieniem
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @gazeta_katowice Dziekuję za informacje.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Lucy, miło Cie widzieć w tym Gronie. Głosuję i trzymam kciuki !!!
  @Barbara Jendrzejewska Dziękuję za głos! Pozdrawiam.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Kliknąłem kółeczko dla Lucyny Smykowskiej Karaś. Ale czy na tym miało polegać moje głosowanie - nie mam odpowiedzi.
  @Sławomir Latos Dziękuję! trzeba jeszcze kliknąć na "głosuję" (czy "zagłosuj", już mi się nie wyświetla ;) ) Niestety, wielu moich znajomych zgłasza mi problem z głosowaniem. :/ Pozdrawiam, Lucy S-K
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Sławomir Latos Nie umiem nawet drugi raz znaleźć tego kółeczka. Może czegoś nie wiem, ale mam wrażenie, że to oprogramowanie to chyba jakiś nowicjusz próbował zrobić.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1