Co najbardziej utrudnia starszym ludziom na Śląsku życie? Kolejki do lekarzy, dyskryminacja w instytucjach publicznych, a czasem hałas, jaki robią w ich otoczeniu młodzi - o tym wszystkim mówili podczas drugiej części debaty o starości zorganizowanej w Muzeum Śląskim przez "Gazetę Wyborczą" i Śląski Urząd Marszałkowski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Świat jest robiony pod młodych. Ale to musi się zmienić. Każda rzecz musi być projektowana nie tylko pod niepełnosprawnych, ale i seniorów - powiedział marszałek Wojciech Saługa kończąc pierwszą część debaty . Podczas drugiej części zatytułowanej "Jak możemy wspólnie działać na rzecz osób starszych" rozpoczęto od dopuszczenia do głosu samych seniorów. Co ich boli?

Seniorzy: Jesteśmy gorzej traktowani

- Nie stać mnie na prywatną wizytę u lekarza, a w szpitalu wyznaczyli odległy termin na operację usunięcia zaćmy. Proszę państwa, przede mną długie życie, bo wyznaczyli mi termin na 2018. A ja mam 78 lat i liczy się dla mnie już każdy dzień - mówiła z żalem mieszkanka Mysłowic.

- Trzy lata temu byłam w Busku w sanatorium. Poznałam miłą panią z Kraśnika. Chciałam tam znowu jechać, ale lekarka mi powiedziała, że co roku nie mogę. No to napisałam dopiero za rok wniosek. I czekam, a moja koleżanka z Kraśnika już w tym Busku znów była.

Inni uczestnicy debaty zwracali uwagę, że czasami denerwują ich może i "drobne", ale jednak przejawy dyskryminacji: - Jesteśmy gorzej traktowani. Co kilka tygodni dostaję ankietę do wypełnienia. Pierwsze pytanie jest o wiek. I kiedy na nie odpowiem, to okazuje się, że dalej już ankiety wypełniać nie muszę, bo nie są zainteresowani tym, co myślę, co kupuję. Jedynie kiedy ankieta była o lekarstwach, byłam dopuszczona do głosu.

Mieszkanka Katowic powiedziała, że wybrała się do siłowni w pobliżu swojego domu. W recepcji siedział młody chłopak. - Zdziwił się: "Pani w tym wieku na siłownię?". No to mu zaproponowałam zawody. Zrobiłam sto brzuszków, a on tylko 20.

Senior to brzmi dumnie

Nie każdy głos z sali spotykał się z aplauzem. Były też głosy sprzeczne. Jednym seniorom przeszkadza to, że młode rodziny robią za dużo hałasu w ich otoczeniu. Innym, że w ich bloku jest za cicho i nawet nie słyszą psa sąsiadów ani kiedy ci wychodzą rano do pracy. Czy to starsi ludzie chcą słyszeć sąsiadów, by nie czuć się samotnymi? Niewykluczone.

Lekarstwem na to może być udział w gminnej radzie seniorów (dotąd w Polsce jest ich tylko 100 na 2 tys. gmin) albo stanie się wolontariuszem.

- Senior to brzmi dumnie - mówił 80-latek z Parkowej Akademii Wolontariatu w Parku Śląskim zachęcając innych uczestników debaty do aktywności.

W debacie udział wzięli: prof. Maria Zrałek z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, Barbara Kucharska, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej, Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, a zarazem współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych, Beata Tokarz-Kamińska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Częstochowie. Dyskusję poprowadziły Ewa Kulisz, kierownik projektu Kongres Obywatel Senior oraz Beata Widłok-Żurek, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" w Katowicach.

DługoWIECZNI w Katowicach

Akcję DługoWIECZNI organizuje "Gazeta Wyborcza" wspólnie z marszałkiem województwa śląskiego. Rano w Parku Śląskim tłum ćwiczył z Władysławem Kozakiewiczem , był występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" czy badania profilaktyczne.

Po południu przenieśliśmy się do Muzeum Śląskiego. W debacie o kondycji starszych ludzi poza Kozakiewiczem uczestniczyli także Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Beata Małecka-Libera, wiceminister zdrowia, Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji "Porozumienie bez Barier" oraz dr Jarosław Derejczyk, dyrektor jedynego w Polsce Szpitala Geriatrycznego w Katowicach Szopienicach. Relację z pierwszej debaty znajdziecie tutaj >>>

Olimpijczyk rozruszał tłum ludzi w parku Śląskim. Okazało się też, że sportowiec sam sprząta i prasuje >>>

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem