- Mówią, że trzeba zacząć się odchudzać, kiedy hula-hoop pasuje - żartował Władysław Kozakiewicz, który w Parku Śląskim w ramach akcji DługoWIECZNI prowadził ćwiczenia dla ludzi w każdym wieku. I zachęcał, żeby jednak ruszać się nie tylko wówczas, gdy ma się do zrzucenia zbędne kilogramy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Władysław Kozakiewicz: spaceruj, kręć głową, wspinaj się na palce >>>

Kto przyszedł na Dużą Łąkę do Parku Śląskiego tylko po to, by spotkać mistrza olimpijskiego, ale zamierzał wykręcić się od prowadzonych przez niego ćwiczeń złą kondycją, niestety stracił wymówkę. Kozakiewicz zaczął trening łagodnie, od wspinania się na palce i ćwierćprzysiadów. Potem zachęcał ponad setkę ćwiczących do krążenia biodrami, podnoszenia w górę ramion czy uciskania dłońmi głowy, co - jak wyjawił - jest rewelacyjnym sposobem na migrenę. - Nie potrzeba się forsować. Najważniejsza w ćwiczeniach jest systematyczność, częste powtórzenia - przekonywał.

Okazją do integracji były ćwiczenia w parach. Ćwiczący ciągnęli się za ręce i przepychali. Mimo chłodu siedli nawet na matach, na drewnianej podłodze namiotu, i kręcili nogami, robili skłony i skręty tułowia. Kto czuł się na siłach, mógł też wykonywać ćwiczenia na leżąco. - Było świetnie. Wcale nie zmarzłam ani się nie zmęczyłam, ale za to świetnie się bawiłam - mówiła Krystyna Miksa, która do Parku u Śląskiego przyjechała z Zabrza.

Kozakiewicz wie najlepiej, jak odkurzać

Kozakiewicz przekonywał, że warto ćwiczyć, bo sprawnym ludziom łatwiej wykonywać codzienne czynności. Gdy wyjawił, że sam w domu prasuje, gotuje i sprząta, zebrał owacje, zwłaszcza od zgromadzonych w namiocie pań. Zdradził też swoje sposoby na łatwiejsze wykonywanie prac domowych. - Gdy prasuję, jedną nogę opieram na jakimś podwyższeniu, to odciąża kręgosłup. Kiedy odkurzam, jedną nogę wysuwam do przodu - mówił.

Do ćwiczących dołączył Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, wraz z członkami zarządu regionu: Aleksandrą Skowronek, Stanisławem Dąbrową i Kazimierzem Karolczakiem.

Akcję DługoWIECZNI organizuje "Gazeta Wyborcza" wspólnie z marszałkiem województwa śląskiego. Atrakcje w Parku u Śląskim: pokazy udzielania pierwszej pomocy, instruktaż, jak bronić się przed atakiem psa, pokazy umiejętności psów policyjnych i występ chóru Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" zaplanowaliśmy do godz. 12.30. Można też m.in. skorzystać z badań profilaktycznych, wsiąść do symulatora dachowania, uzyskać poradę w sprawie przywożenia rzeczy z zagranicy czy przejechać się rowerem elektrycznym.

Zapraszamy do Muzeum Śląskiego

O godz. 13 przenosimy się do Muzeum Śląskiego. Pół godziny później rozpocznie się tu debata, w której o sprawach ludzi starszych dyskutować będą Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji Porozumienie bez Barier, Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki ds. geriatrii, oraz Władysław Kozakiewicz, mistrz olimpijski w skoku o tyczce.

Podczas drugiej debaty, od godz. 15, chcemy wypracować postulaty dla samorządów zainteresowanych ulepszeniem polityki senioralnej. Pomogą nam prof. Maria Zrałek z Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, Barbara Kucharska, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej, Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, a zarazem współprzewodnicząca Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych, Beata Kamioska-Tokarz z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Adrian Staroniek, naczelnik wydziału spraw społecznych Urzędu Miasta w Częstochowie.

Zdanie samych osób dojrzałych jest dla nas jednak najważniejsze, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 

Zobacz też: Ćwicz z Władkiem Kozakiewiczem!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem