Po kilku latach przerwy do Doliny Trzech Stawów wraca urodzinowa impreza Katowic. Przygotują ją wspólnie Brodka i Vito Bambino.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

11 września 1865 roku wieś Katowice została miastem. – Ruszyliśmy już z przygotowaniami 157. urodzin Katowic, które są okazją do wspólnego świętowania. Tradycyjnie już spotkamy się na koncercie, przy odsłonięciu kolejnej rzeźby w Galerii Artystycznej czy uroczystej sesji rady miasta. Urodziny to także dobry czas na podsumowania i refleksję. Przez blisko osiem lat mojej prezydentury zauważyłem, że z roku na rok coraz więcej katowiczan angażuje się w sprawy miasta, bierze odpowiedzialność za losy swoich społeczności lokalnych. Siłą napędową dla mnie, dla miasta są mieszkańcy – inspirujcie nas codziennie do podejmowania nowych wyzwań. Serdecznie Wam za to dziękuję. Słowa podziękowania kieruję także do wszystkich osób, które przekazują nam konstruktywne uwagi i spostrzeżenia – to pomaga nam działać efektywniej i sprawniej. Przyszłość naszego miasta zależy od wyobraźni i pracy nas wszystkich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Muzyczne gwiazdy pojawią się w Dolinie Trzech Stawów

Od jakiegoś czas katowiczanie świętują urodziny miasta wielkim koncertem.

– W tym roku wracamy z wydarzeniem do Doliny Trzech Stawów, która świetnie się do tego nadaje – mówi Łukasz Kałębasiak, zastępca dyrektora instytucji Katowice – Miasto Ogrodów, która organizuje koncert.

Dodaje, że jak zwykle na mieszkańców czeka dawka dobrej muzyki. Koncert, który odbędzie się 10 września, przygotuje duet Vito Bambino i Brodka. Wśród ich gości znajdą się: IGO, Król, Natalia Grosiak, Majka Jeżowska, Natalia Szroeder, Maja Kleszcz, czy formacja Miętha oraz Dagadana. – Przed nami ponadtrzygodzinne widowisko, które poprowadzi Gabi Drzewiecka. Przed głównym daniem wieczoru na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznej edycji programu Dzielnica Brzmi Dobrze. Chcemy promować młodych twórców z Katowic – wyjaśnia Łukasz Kałębasiak.

– Urodziłem się w Katowicach i staram się pielęgnować związek z miastem. Z tego powodu koncert odbywający się w Katowicach z mojej perspektywy urasta do rangi Openera. Bardzo cieszę się z tego, że zaproponowano mi rolę dyrektora artystycznego tego wydarzenia i że będę mógł współpracować w tym zakresie z Brodką, która ma fantastyczną energię – mówi Vito Bambino.

– Wraz z moim serdecznym kolegą Vito Bambino przejmiemy Katowice i zajmiemy się dyrekcją muzyczną koncertu z okazji urodzin Katowic. Bardzo się cieszę, że jako pierwsza kobieta w tej roli mam okazję być w tym miejscu – dodaje Brodka.

Dzień później, w niedzielę,11 września, na tej samej scenie zabrzmią koncerty w ramach Motocyklowego Zakończenia Lata. W tym dniu wystąpią: Big Cyc, Luxtorpeda, Voo Voo, TSA Michalski/Niekrasz/Kapłon.

Wyróżnienia i nagrody z okazji urodzin Katowic

Katowice świętowanie zaczną jednak już wcześniej. Od 2 do 15 września na katowickim rynku będzie się odbywał Jarmark Urodzinowy. Dodatkowo w programie przewidziano oczywiście Uroczystą Sesję Rady Miasta. Podczas niej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Katowice ma otrzymać Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014.

Wniosek w tej sprawie złożył prezydent Krupa, poparły go już wszystkie kluby radnych. – W trakcie prezydentury Piotra Uszoka Katowice odnotowały znaczący progres, stając się jedną z wiodących polskich metropolii. Miasto doczekało się odpowiedniej perspektywy rozwojowej, zyskało na atrakcyjności dla inwestorów, szeroko otworzyło się na nowoczesne technologie. Szybko rosnące wskaźniki jakości życia katowiczan, zostały docenione nie tylko w profesjonalnych rankingach, ale i przez samych mieszkańców, którzy potwierdzali swoje wysokie zaufanie wobec polityki realizowanej przez prezydenta. To wszystko, wsparte wieloletnim zaangażowaniem na rzecz Polski Małych Ojczyzn stawiają Piotra Uszoka w szeregu najwybitniejszych przedstawicieli krajowego samorządu od momentu jego restytucji. To w dużej mierze dzięki niemu dzisiejsze Katowice – stolica Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – odbierane są jako jedno z najnowocześniejszych miast w Polsce – ocenia Marcin Krupa.

Oprócz tego zostaną przyznane tytuły Zasłużonych dla Miasta Katowice. Otrzyma go prof. Aniela Korzon, wybitna pedagog, Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Radio Katowice.

Również na wrzesień zaplanowano Festiwal Organizacji Pozarządowych oraz odsłonięcie popiersia w Galerii Artystycznej. Tym razem zostanie tu uhonorowana wybitna dziennikarka i reportażystka radiowa senator Krystyna Bochenek, która zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  A kiedy koncerty w przygotowanych do tego obiektach a nie w parkach, asach i na polach? Co, lepiej nie mówmy o tym, że zwierzęta, które tam bytują są po prostu eksterminowane - hałas, brud, syf. Dla kogo? Dla tych ekologicznych, postępowych, młodych wykonawców i odbiorców? Niszcząca hipokryzja.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1