Do Mszany, która leży w sercu górniczego Śląska, zaglądają turyści z całej Europy, a nawet spoza jej granic. Przy zjeździe z autostrady wybudowano miejsce postoju pojazdów turystycznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Mszana to niewielka gmina, leżąca między Jastrzębiem i Wodzisławiem. Taka trochę sypialnia tych dwóch miast. Jak to się stało, że do wioski leżącej w sercu górniczego Śląska zaglądają turyści z całej Europy, a nawet spoza jej granic?

Za unijne pieniądze wybudowano tu miejsce postoju pojazdów turystycznych. Znajduje się przy ulicy Tuskera, kilometr od zjazdu z autostrady A1 (węzeł Mszana). Prowadzą do niego specjalne oznakowania. Na turystów podróżujących kamperami czeka tu wygodny, dobrze oświetlony parking z dostępem do podłączenia elektrycznego i miejscem zrzutu ścieków oraz wygodną altanką.

Miejsce postoju pojazdów turystycznych w Mszanie

To pomysł wójta Mirosława Szymanka, zapalonego karawaningowca, który wraz z rodziną zjeździł całą Europę. - Wypoczywamy na kempingach od wczesnych lat małżeńskich, to początkowo wiązało się z brakiem funduszy na all inclusive w popularnych kurortach. Zauważyliśmy, że karawaningowcy chętniej wybierają miejsca, gdzie jest mniej turystów, w mniejszych miejscowościach, w których łatwiej można poznać życie mieszkańców - mówi wójt Mirosław Szymanek.

 

I postanowił wybudować takie miejsce u siebie w gminie. Początek był trudny, bo kiedy miejsce postoju pojazdów turystycznych zostało uruchomione, rozpętała się pandemia. Kraje pozamykały się. Nie było ruchu turystycznego. Z czasem jednak większość obostrzeń została zniesiona, ludzie przestali się bać i powrócili do podróżowania. Na postój w Mszanie zaczęli coraz częściej zjeżdżać turyści z całej Europy. Szybko też okazało się, że m.in. z powodu pandemii więcej ludzi wybiera wypoczynek niezależny, własnym transportem, z dala od popularnych miejsc.

Podróżujesz kamperem? Zatrzymaj się w Mszanie

Goście z Brazylii na postoju pojazdów turystycznych w Mszanie
Goście z Brazylii na postoju pojazdów turystycznych w Mszanie  Fot. Urząd Gminy Mszana

- Początkowo myśleliśmy, że podróżni będą się u nas zatrzymywać tylko na noc, rano odwiedzą sklep, piekarnię, może jeszcze chwilę odpoczną w parku, a potem pojadą dalej. Ale szybko okazało się, że podróżni zatrzymują się u nas na 2-3 dni, niektórzy nawet na tydzień. Potem jadą w dalszą podróż, ale wracając, znów do nas zaglądają - cieszy się wójt Mszany.

Hiszpanie znaleźli mszański kemping na popularnej wśród turystów aplikacji park4night.com. W internecie jest też dużo grup społecznościowych, które przekazują sobie informacje na temat wygodnych, spokojnych i tanich miejsc postoju. Wiele ciepłych słów o miejscu postoju pojazdów turystycznych napisali na facebooku członkowie grupy Polski Caravaning - nasza społeczność.

[...] natrafiliśmy na parking w Mszanie. Rewelacyjny przystanek przed granicą 2 km od autostrady. Parking oświetlony, cichy, prąd, woda, obok sklep i pięknie zadbany park. Brawo dla Wójta Mszany - to jeden z wielu wpisów.

Miejsce postoju pojazdów turystycznych na swojej stronie internetowej slaskie.travel promuje także Kraina Górnej Odry. "Podróżujesz kamperem? Zatrzymaj się w Mszanie! - zachęca artykuł - Podróżowanie kamperem po Krainie Górnej Odry nabrało zupełnie innego znaczenia, a to wszystko dzięki doskonałej inicjatywie utworzenia Parkingu dla Kamperów w Mszanie, która okazała się strzałem w 10-tkę!".

Górniczy zegar wybija rytm

Kiedy do Mszany zaczęli przyjeżdżać turyści, wójt postanowił bardziej wyeksponować atrakcje Mszany. A tych nie brakuje, większość powstała dzięki unijnemu wsparciu. Przed urzędem gminy stanął zegar nawiązujący do górniczej historii gminy. Kształtem przypomina szyb górniczy. Bo warto wiedzieć, że kopalnia 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim była budowana jako KWK Mszana i leżała w granicach administracyjnych Mszany. W urzędzie gminy zachowały się jeszcze oryginalne mapy oraz tzw. Generalny Projekt Wstępny Kopalni Mszana. Dopiero później ta część Wilchw została przyłączona do miasta Wodzisław Śląski, a kopalnię ostatecznie nazwano 1 Maja.

Zegar głośno oznajmia dźwiękiem godziny. Jego dodatkową atrakcją są wieczorne iluminacje oraz kurant - hejnał gminy Mszana, który powstał na kanwie linii melodycznej zabytkowej antyfony z XIII wieku. Hejnał jest automatycznie odtwarzany cztery razy w ciągu dnia, wójt chce, by był również emitowany w kościołach.

Czas w Mszanie odmierza górniczy zegar
Czas w Mszanie odmierza górniczy zegar  Fot. Urząd Gminy Mszana

W centrum Mszany, na podmokłych wcześniej nieużytkach, powstał Park Aktywnej Rekreacji. Zaczyna się z tyłu za urzędem gminy i ciągnie się aż do ulicy Mickiewicza. Na mieszkańców i przyjezdnych czekają tu ścieżki spacerowe i rowerowe, skatepark, siłownia plenerowa, place zabaw i urządzenia rekreacyjne. Na terenie parku znajduje się stary drzewostan, malowniczy stawek, alejki do biegania i altana sołecka.

Z Parku Aktywnej Rekreacji przejdziemy na teren Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Droga wiedzie malowniczymi schodami. Spacerując, podziwiamy dwupoziomową platformę widokową, wzdłuż której ustawiono podświetlane gabiony, prezentujące górniczą historię regionu. Znajduje się tu sześć tablic ze zdjęciami i opisami kopalń. Turysta może się zapoznać z historią kopalń, zarówno tych już nieistniejących (1 Maja i Moszczenica), jak i ciągle działających (Borynia, Jastrzębie, Zofiówka i Marcel). Tablice są skierowane w strony, w których istniały lub nadal istnieją opisywane zakłady górnicze.

Centrum Połomi jak austriackie miasteczko

W samym centrum Połomi (sołectwo Mszany), przy ul. Szkolnej, działa nowoczesna kryta pływalnia. W 2021 roku przeszła przebudowę i termomodernizację. Oferuje dwie niecki basenowe - małą dla dzieci oraz pełnowymiarową, dwie nowoczesne sauny i lśniące czystością szatnie. Na basenie obowiązuje system zegarkowy - wejścia o dowolnej porze. Pływalnia działa siedem dni w tygodniu. Odbywają się na niej również zajęcia z aquaerobiku, szkółek nauki pływania oraz lekcje wychowania fizycznego.

Zrewitalizowano centrum Połomi, które zachwyca unikatowym układem urbanistycznym, podobnym do miasteczek austriackich, z górującym na wzgórzu zabytkiem - starą plebanią, nowoczesną remizą strażacką oraz terenem rekreacyjnym po przeciwnej stronie.

Znajdują się tu ścieżki spacerowe i rowerowe, skatepark, siłownia plenerowa, place zabaw i urządzenia rekreacyjne. W centralnej części placu stoi niewielka scena plenerowa, a tuż przy niej altana sołecka. Obok zlokalizowane jest boisko sportowe z nowoczesnym budynkiem szatni.

W maju najpiękniej kwitnie tu rzepak

Gmina Mszana z lotu ptaka
Gmina Mszana z lotu ptaka  Fot. Urząd Gminy Mszana

Wartość projektów zrealizowanych przez urząd gminy przy wykorzystaniu unijnych dotacji to 28 897 063,84 zł, dofinansowanie z Unii wyniosło 19 160 059, 50 zł.

- A moglibyśmy zrobić jeszcze więcej. Niestety, musieliśmy oddać blisko 16 mln zł podatku od wyrobisk górniczych. To był dla nas dramat, staliśmy się jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce, nie mieliśmy pieniędzy na wkład własny i nie mogliśmy się starać o dotacje - przyznaje wójt Mirosław Szymanek.

Teraz gmina stanęła na nogi. A ci, którzy kiedyś pukali się w czoło, pytają, czy miejsca dla kamperów nie trzeba aby rozbudowywać. Chwalą parki, chociaż kiedyś zastanawiali się, po co we wsi takie miejsca, skoro każdy ma ogródek. 

- Gdy w połowie maja wrzuciliśmy do mediów społecznościowych post ze zdjęciami gminy z lotu ptaka, wykonanymi w maju, gdy kwitną pola rzepaku i wszystko się zieleni, a na zdjęciach widać nasze odnowione obiekty, wielu mieszkańców pisało, że ich rodzice nie poznaliby tej gminy. Tak wiele się tu zmieniło - mówi Mirosława Książek-Rduch, zajmująca się obsługą gminnych mediów.

embed
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Jest ulica nieznanego Tuskera a dlaczego nie ma ulicy Tuska, nie zasłużył może ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0