G這sowanie w ramach akcji Supermiasta i Superregiony trwa do niedzieli, 29 maja. W naszych miastach i regionie o g這sy ubiegaj si 54 miejsca. R騜nice mi璠zy liderami g這sowania nie s zbyt du瞠.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O tytuł ulubionej zielonej przestrzeni rywalizują bardzo różne miejsca. Od parków narodowych i krajobrazowych, przez wypielęgnowane parki, po ogrody społeczne. Wśród nominowanych miejsc są tereny leśne wokół jezior, lubiane przez spacerowiczów, rowerzystów i wędkarzy, i zielone obszary nad płynącymi przez miasta rzekami. Są uroczyska, wzgórza, a nawet pogórnicza hałda i sztuczny zbiornik.

Głosowanie w naszym plebiscycie trwa do niedzieli 27 maja. Wyniki ogłosimy 3 czerwca. Plebiscyty podsumujemy 23 czerwca podczas gali w redakcji "Gazety Wyborczej" przy ul. Czerskiej w Warszawie.

Głosowanie w Bielsku-Białej

Szyndzielnia w Bielsku-Białej
Szyndzielnia w Bielsku-Białej  Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl

Na razie w Bielsku-Białej najwięcej głosów zgromadziła Szyndzielnia, ale ogromne szanse na wygraną ma też Cygański Las. Wszystko jednak może się zmienić, ponieważ z trzeciego miejsca zestawienia nawet o dwa oczka wyżej może wypaść Dolina Wapienicy. W ostatnich dniach to miejsce zyskuje głosy. Czy tak będzie aż do niedzieli?

Kto wygra w Gliwicach?

Palmiarnia w Gliwicach
Palmiarnia w Gliwicach  DAWID CHALIMONIUK

W Gliwicach mamy zdecydowanego lidera. To, jak można się domyślać, Palmiarnia, którą doskonale znają nie tylko mieszkańcy Gliwic. Efekt? Pierwsze miejsce z dużą przewagą. Toczy się za to dość równa walka o drugie miejsce. Zdradzimy, że tu rywalizacja toczy się między pięknym parkiem Chrobrego a równie urokliwym parkiem Kultury i Wypoczynku.

Katowice. Dolina Trzech Stawów

Katowice, Dolina 3 Stawów
Katowice, Dolina 3 Stawów  Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl

W Katowicach z kolei jasności, kto wygra, jeszcze nie ma. Spośród dziewięciu propozycji do głosowania trzy z nich wyraźnie mają więcej głosów. Ale w tej trójce przewaga między poszczególnymi miejscami jest minimalna. Dość powiedzieć, że nasz plebiscyt może wygrać park Kościuszki, Dolina Trzech Stawów oraz Las Murckowski.

Rybnik. Mieszkańcy stawiają na zalew

Letni bar nad rybnickim zalewem
Letni bar nad rybnickim zalewem  Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl

W Rybniku pierwsza trójka liderów to Zalew Rybnicki, park Kozie Góry i Kąpielisko Pniowiec. Park może przegrać z obydwoma tymi miejscami, a Kąpielisko Pniowiec nie jest bez szans na pierwsze miejsce.

Zabrze wybiera znane miejsce

Ogród Botaniczny w Zabrzu
Ogród Botaniczny w Zabrzu  Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Zabrze stawia na tradycję. Tutaj bowiem głosy zdobywa przede wszystkim najstarszy w regionie ogród botaniczny oraz Park 12C w Sztolni Królowa Luiza. Nieco mniej głosów, ale raczej z pewnym miejscem na podium, mają obecnie popularne wśród spacerowiczów stawy mikulczyckie.

Województwo śląskie. Park Śląski poza czołówką

Park Kachla w Bytomiu
Park Kachla w Bytomiu  WIKTOR KUBIAK

Wybieramy też najlepsze zielone atrakcje w całym województwie. I tu mamy spore zaskoczenie. W tych dniach dużo głosów zdobywa zabytkowy park Miejski im. Franciszka Kachla w Bytomiu. O drugie oraz trzecie miejsce walczą park w Świerklańcu oraz park Leśny im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Co dziwne, na ścisłą czołówkę nie ma szans Park Śląski.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  G這sujecie na swoje, miejscowe parki, gr鏚ki etc, a potem i tak przyje盥瘸cie do Parku 奸御kiego.
  ju ocenia貫(a)
  0
  1