Trwa głosowanie w naszym plebiscycie na najciekawsze, najbardziej intrygujące i najpiękniejsze zielone miejsca. To nie tylko duże parki, ale też małe skwery, lasy, a nawet góry i pokopalniane hałdy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miejsc, w których miło można spędzić czas na łonie przyrody, nie brakuje w całym województwie śląskim. W raporcie „Zielony wymiar Metropolii" GZM podkreśla, że od terenów zieleni publicznej (parki, skwery, otwarte tereny rekreacyjne) oraz lasów towarzyszących terenom zurbanizowanym zależy jakość życia mieszkańców miast. „Prócz podstawowych funkcji przyrodniczych (biologicznej, hydrologicznej i klimatycznej), pełnią funkcje pozaprzyrodnicze (społeczna, zdrowotna, estetyczna). Są miejscem wypoczynku, sprzyjają aktywności fizycznej, kształtują ład przestrzenny. Stanowią też nierzadko barierę dla zjawiska rozlewania się miast" – podkreśla GZM.

To, jak bardzo potrzebujemy zieleni w miastach, widać w ciepłe dni. Wtedy parki wypełniają się spacerowiczami, wiele osób w nich biega, jeździ na rowerze albo po prostu odpoczywa.

I co ważne, zielone miejsca powstają również dzięki pomysłom mieszkańców. Tak dzieje się w Katowicach, które mają Zielony Budżet Obywatelski, do którego propozycje można zgłaszać od 23 maja.

– Katowiczanie najlepiej wiedzą, czego potrzeba w ich otoczeniu. Pula Zielonego Budżetu to 3 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach konsultacji przed głosowaniem katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji.

– Najlepsze projekty to te, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury realizujemy zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji zieleni skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt – dodaje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

W dwóch dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli 292 projekty, z których do realizacji przeznaczono 143, na łączną kwotę prawie 5 milionów złotych. Wśród zrealizowanych już projektów znalazły się chociażby: urządzenie zielonego skweru przed Superjednostką, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin m.in. w Bogucicach, na Osiedlu Paderewskiego czy Kokocińcu, łąki kwietne na os. Tysiąclecia, ogród deszczowy na Bażantowie, zakupy i montaż budek lęgowych dla ptaków na terenie Ligoty-Panewnik czy zajęcia o charakterze edukacyjnym w szkołach.

Supermiasta i Superegiony 2022. Gdzie jest najlepsze zielone miejsce?

Póki co trwa jednak internetowe głosowanie na najciekawsze miejsca w miastach regionu i w całym regionie.

W Katowicach proponujemy głosowanie na dziewięć zielonych miejsc.

Zielone miejsca z Gliwic i Zabrza

Gliwiczanie do głosowania również zgłosili kilka wyjątkowych miejsc.

W Zabrzu można głosować m.in. na park Hutniczy. Kiedyś było to jedno z najbardziej hałaśliwych miejsc, dziś zaczarowana kraina pełna starych, ale też nowo posadzonych drzew. W głosowaniu bierze też udział osiem innych miejsc.

Propozycje z Bielska-Białej i Rybnika

Pięknych zielonych miejsc szukaliśmy też w Bielsku-Białej. Dzięki pomocy mieszkańców wybierzemy najciekawsze.

W Rybniku na głosy wciąż czeka nie tylko popularna Grzybówka, ale też przystań kajakowo-rowerowa Aktywni, piękne kąpielisko czy park im. Henryka Czempiela. Nie zdradzimy wielkiej tajemnicy, gdy napiszemy, że niemała część głosów już przypadła na Zalew Rybnicki. Ale czy wygra?

W całym województwie też mamy dziewięć propozycji do głosowania. To np. Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, park Zamkowy w Pszczynie, Paprocany w Tychach, Gródek w Jaworznie czy park Leśny im. Jacka Kuronia w Sosnowcu.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Był super skwer przy superjednostce, gdy stal tam jeszcze USC. Po czym wyrżnięto drzewa wzdłuż Korfantego, zrównano z ziemią skwer, wyburzono tyle co zainstalowaną fontannę. Zostało rżysko! Wybudowano nikomu niepotrzebną drogę śródmiejską. Teraz sadzą patyki wzdłuż Korfantego, robią skwer?????? Kto i ile na tym wszystkim zarobił? Gdzie miał mózg?
już oceniałe(a)ś
0
0