Miasta powinny być zielone, by dało się w nich mieszkać. Jakie są wasze ulubione zielone miejsca w Katowicach, Gliwicach, Bielsku-Białej, Rybniku, Zabrzu i całym naszym regionie?
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Supermiasta i Superregiony to akcja, w ramach której dyskutujemy z czytelnikami, samorządowcami, aktywistami o tym, co jest najistotniejsze w naszym otoczeniu. To trzecia już edycja tej akcji, podczas której zajmiemy się zielenią. Chcemy się dowiedzieć, jakie są Wasze ulubione zielone miejsca w miastach regionu.

Katowice to jedno z tych miast, które parków mają sporo. Jednym z ulubionych miejsc spacerów mieszkańców jest park Zadole. Nie jest zbyt duży, ale za to świetnie położony. Można tu dotrzeć pieszo albo rowerem, blisko są przystanki autobusowe. W samym parku jest kilka atrakcji. Rodzice małych dzieci mogą spędzić sporo czasu z pociechami na jednym z lepiej wyposażonych placów zabaw, w pobliżu jest też letnia scena. Jest tu również tężnia solankowa. Powstała za 2,6 mln zł jako projekt budżetu obywatelskiego z 2017 r., działa od wiosny 2019 r. Tężnia Katowice jest zasilana solanką Zabłocką z Dębowca, wydobywaną od 1892 r. z odwiertu „Korona", z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych, przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji.

Tężnia solankowa w Parku Zadole w Katowicach powstała dzięki inicjatywie w ramach Budżetu Obywatelskiego
Tężnia solankowa w Parku Zadole w Katowicach powstała dzięki inicjatywie w ramach Budżetu Obywatelskiego  GRZEGORZ CELEJEWSKI

Ogród botaniczny w Zabrzu i nie tylko

Atrakcją Zabrza jest Miejski Ogród Botaniczny, który został otwarty w 1936 r. i ma nieco ponad 6 ha powierzchni. W założeniach miał to być wzorcowy ogród botaniczny niemieckiej części Górnego Śląska. Docelowo miano w nim pokazywać publiczności kompletny zestaw roślin dziko rosnących na terenie ówczesnych Niemiec, dzięki czemu mógł on stanowić zaplecze dydaktyczne i badawcze dla wyższych uczelni Górnego Śląska.

Warto zauważyć, że o zieleń dba się w Zabrzu również na inne sposoby. W ramach obchodów 100. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich w lasach komunalnych zostanie posadzonych ponad 20 tys. drzew. Kilka dni temu prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wraz z radnymi i młodzieżą szkolną posadzili razem w parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego 100 buków.

Ogród Botaniczny w Zabrzu
Ogród Botaniczny w Zabrzu  Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl

– Cieszę się ogromnie, że wspólnie z młodzieżą udaje nam się powiększyć potencjał zieleni miejskiej. Zabrze to zielone miasto. Mamy przepiękne parki, lasy, ogródki działkowe, ogród botaniczny i ludzi, którzy kochają przyrodę – mówi prezydent Zabrza.

Buk jest jednym z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Pozytywnie wpływa na glebę. Ma duże właściwości filtrowania powietrza, hektar drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie.

Park Chopina w Gliwicach wygra plebiscyt?

Sporo miejsc wartych wyróżnienia jest też w Gliwicach. Tu zieleńce i skwery zajmują ponad 172 ha, las komunalny ma niemal 240 ha, a parki to w sumie ponad 30 ha. Gliwiczanie mają do dyspozycji park Chopina (atrakcje to palmiarnia, plac zabaw, boisko, siłownia, fontanna, pomniki), park Grunwaldzki, park Chrobrego, park Szwajcaria, park Starokozielski.

Mobilna kawiarenka pojawi się m.in. w Parku Chopina w Gliwicach
Mobilna kawiarenka pojawi się m.in. w Parku Chopina w Gliwicach  fot. M.Foltyn/UM Gliwice

W Rybniku powierzchnia terenów zieleni miejskiej przekracza 103 ha. Tworzy ją m.in. Park Tematyczny nad Nacyną, który oficjalnie otwarto 19 września 2014 r. na terenie rybnickiego kampusu, przy ul. Rudzkiej. Na powierzchni ok. 2,5 ha znajdują się m.in. liczne urządzenia eksperymentalne (akustyczne, ruchowe i optyczne), ogrody kolekcje, place zabaw, elementy wspinaczkowe, boisko wielofunkcyjne, mała architektura, place i ścieżki utwardzone oraz nowy mostek nad rzeką Nacyną.

Rybnik to też park Kozie Góry, park Górnika i liczne dzielnicowe zieleńce. Który z nich mieszkańcy wyróżnią? Dowiemy się wkrótce.

W Bielsku-Białej popularne zielone miejsca to np. Bielskie Błonia, Cygański Las, park im. Juliusza Słowackiego czy park Włókniarzy.

Supermiasta i Superregiony 2022. Jakie są wasze ulubione zielone miejsca?

W pierwszym etapie kolejnej odsłony naszej akcji zachęcimy czytelników, by opowiedzieli nam o swoich ulubionych zielonych miejscach w miastach i regionach. W drugim etapie nadesłane propozycje poddamy pod głosowanie. Plebiscyt Supermiasta i Superregiony zakończy uroczysta gala.

Na opisy waszych ulubionych zielonych miejsc czekamy do 8 maja. Zgłoszenia przyjmujemy e-mailem pod adresem listy@katowice.agora.pl.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem