Prof. Paweł Lampe, wybitny specjalista w dziedzinie leczenia raka trzustki, będzie w piątek o godz. 18 gościem MDK Południe przy ul. gen. Jankego 136 w Katowicach-Piotrowicach. Spotkanie z nim poprowadzi Krystyna Mitręga.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prof. Lampe pochodzi z Bielska-Białej. W czasach licealnych m.in. z Jerzym Stuhrem urządzał rajdy po górach. W wolnych chwilach jest alpinistą, fotografem i uchodzi za świetnego gawędziarza. Jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od leczenia przewodu pokarmowego. 

W książce „Dobry zawód”, którą napisali Dariusz Kortko i Krystyna Bochenek, przyznał się, że nie chciał być lekarzem. – Bałem się tego potężnego gmachu wiedzy, jaką wówczas jawiła mi się medycyna. Myślałem raczej o biologii albo o stomatologii. Ale matuś mi kazała iść na medycynę, to poszedłem. Okazało się, że ten gmach wiedzy wcale nie jest taki przerażający – wspominał prof. Lampe.

Przez ponad 20 lat był szefem Katedry i Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach.

– Im jestem starszy, tym częściej myślę o pacjencie tak, jakby był członkiem mojej rodziny. W młodzieńczych latach, kiedy miałem wieczorem spotkanie, nie zawsze byłem myślami w sali operacyjnej – wyznał Magdalenie Żakowskiej w wydanej ostatnio książce „Rak trzustki, czyli jak wygrać z cichym zabójcą”. – Dziś jestem znacznie uważniejszy. Człowiek staje się na starość nadwrażliwy – podkreślił.

Spotkanie z prof. Lampe poprowadzi Krystyna Mitręga, wstęp wolny.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem