Tej jesieni w naszym regionie nie będziemy się nudzić. Każdy znajdzie coś dla siebie. Znowu odbędą się Konfrontacje Filmowe. Muzeum Śląskie organizuje kolejną Szychtę Kreatywną, a Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaprasza na Dzień Kartofla
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konfrontacje Filmowe

9-18 września, Katowice

Gutek Film we współpracy z najlepszymi kinami studyjnymi w 18 miastach w Polsce postanowił wskrzesić ducha kultowego wydarzenia, na którym wychowały się całe pokolenia widowni kinowej. Konfrontacje Filmowe powracają w nowej odsłonie. W programie tegorocznej – pierwszej od 1993 roku – znajdzie się 14 tytułów, które w Katowicach będzie można obejrzeć w Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto.

Kadr z filmu IO
Kadr z filmu IO  Materiały promocyjne

Tytuły, które składają się na Konfrontacje Filmowe zostaną zaprezentowane przedpremierowo. Większość z nich trafi do kin dopiero za kilka miesięcy, a niektóre nigdy. Wszystkie łączy to, że będzie o nich głośno w najbliższym sezonie. Zobaczymy m.in. najnowszy film Jerzego Skolimowskiego – „IO", „Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, „W trójkącie" Rubena Östlunda czy „Podejrzaną" Park Chan-wooka.

Pochód Gwarków

11 września, Tarnowskie Góry

Pochód Gwarków to wydarzenie z ponad 60-letnią tradycją, na które co roku czekają mieszkańcy miasta i goście przybywający do Tarnowskich Gór. Jest to jedno z największych cyklicznych widowisk ulicznych w Polsce. Barwny korowód przemierzający przez Tarnowskie Góry prezentuje bogactwo ich przeszłości i teraźniejszości.

Pochód Gwarków w Tarnowskich Górach
Pochód Gwarków w Tarnowskich Górach  DAWID CHALIMONIUK

W tym roku Tarnogórskie Centrum Kultury i Muzeum w Tarnowskich Górach zaproponują widzom nową odsłonę pochodu. W gronie historycznych postaci znalazły się kolejne osoby, m.in. fundator herbu Jerzy Fryderyk Hohenzollern i członkowie słynnego niegdyś Bractwa św. Barbary. Oczywiście nie zabraknie tak rozpoznawalnych postaci jak chłop Rybka, od którego odkrycia rozpoczęła się historia miasta, czy Jan III Sobieski przejeżdżający przez Tarnowskie Góry ponad 300 lat temu. Będzie można zobaczyć prawie 300 osób wcielających się w dawnych mieszkańców, sławnych gości i postaci zasłużone dla regionu.

Świat Mistrza Beksińskiego

14 września, Spodek

Na miłośników twórczości Zbigniewa Beksińskiego czeka wyjątkowy, połączony z wystawą koncert "Świat Mistrza Beksińskiego", organizowany przez Fundację Beksiński we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Zdzisław Beksiński w 1999 roku
Zdzisław Beksiński w 1999 roku  MARZENA HMIELEWICZ

Jako że Zdzisław Beksiński tworzył w nieustającym kontakcie z muzyką, fani będą mogli zobaczyć jego obrazy w integralnym połączeniu z różnymi kompozycjami, co da im możliwość doświadczenia jego twórczości na nowym poziomie. W części pierwszej koncertu usłyszą utwór współczesny „Sine Titulo", specjalnie skomponowany przez dyrygenta Szymona Sutora, a w drugiej część „Requiem" Alfreda Schnittkego, ulubionego kompozytora Beksińskiego.

Dodatkowo w dniu koncertu będzie można zobaczyć wystawę specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego, innych niż prezentowane do 24 września w Tichauer Art Gallery w ramach festiwalu "Beksiński na Śląsku".

Skarby z cieszyńskiej trówły

16-18 września, Wzgórze Zamkowe w Cieszynie i Zamek Cieszyn

Skarby z cieszyńskiej trówły to nazwa festiwalu kultury lokalnej, łączącego regionalne rzemiosło, muzykę, kuchnię ze sztuką współczesną i designem. Tytułowa „trówła"  to drewniana, bogato zdobiona skrzynia wianna, w której przechowywano posag panny młodej. Co roku, jesienią, symbolicznie mieszkańcy uchylają jej wieko i wydobywają z niej skarby Śląska Cieszyńskiego.

Obowiązkowym punktem programu jest Cieszyński Jarmark Rzemiosła, odbywający się w niedzielę na malowniczym Wzgórzu Zamkowym – będzie można odwiedzić stoiska i zobaczyć pokazy rzemiosła, posłuchać zespołów regionalnych, skosztować specjałów lokalnej kuchni.

Tegorocznej edycji będą także towarzyszyły takie wydarzenia jak: spacer z rzemiosłem w roli głównej, który poprowadzi mistrz cieszyńskiego rusznikarstwa, wystawa prezentująca projekty rzemieślnicze w kontekście przestrzeni publicznej, czy 1. Cieszyńskie winobrania!

Wystawa na 30-lecie Impresji Mikołowskich

Od 19 września do 25 listopada, Mikołów

Galeria Miejskiego Domu Kultury zaprasza na wystawę z okazji jubileuszu 30-lecia Impresji Mikołowskich - międzynarodowego pleneru malarskiego, którego historia zaczęła się w 1991 r. Spośród ponad 700 prac 207 autorów na ekspozycję wybrane zostaną te najbardziej znaczące - niebanalne, związane z miastem, namalowane przez artystów, którym wspaniały warsztat przyniósł sławę.

- Impresje Mikołowskie przez lata były jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulturalnych w Polsce, podczas którego z artystami o uznanej pozycji spotykali się ci, którzy rozpoczynali swoją twórczą drogę. Międzynarodowego charakteru plenerowi nadawali twórcy m.in. z Holandii, Czech, Niemiec, Słowacji, Serbii i Grecji. Kulturalny i artystyczny tygiel owocował wyjątkowymi dziełami, które jako kolekcja są cennym, artystycznym świadectwem naszych czasów – mówi Izabela Paździorek-Jakubowska, dyrektor MDK w Mikołowie.

Wystawa pokaże zmiany malarskich trendów i środków wyrazu na przestrzeni lat. Będzie także opowieścią o chętnie malowanym przez artystów Mikołowie – jego zabytkach, najważniejszych budowlach i urokliwych zaułkach.

Będzie można podziwiać obrazy, rysunki i grafiki takich autorów jak: Jerzy Duda-Gracz, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Henryk Waniek, Antoni Fałat, Janusz Karbowniczek, Roman Nowotarski i wielu innych.

Wśród eksponatów znajdą się też rzeźby Zygmunta Brachmańskiego, Bronisława Chromego i Jerzego Kwiatkowskiego.

Szychta Kreatywna

Wrzesień, Muzeum Śląskie w Katowicach

23 września w Muzeum Śląskim startuje kolejna Szychta Kreatywna. Tegoroczna jej edycja jest poświęcona rzemiosłu, nie tylko jako wytworom ludzkich rąk, ale również rzemieślnikom – twórcom i projektantom. W programie: panele dyskusyjne, warsztaty i spotkania.

Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach  Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl

Podczas paneli dyskusyjnych będzie można posłuchać m.in. o dziedzictwie przemysłowym, o tym, czy kobiety projektują inaczej, czy krzesło lub filiżanka mogą być dziełami sztuki, czy architektura może się zestarzeć oraz czy są jeszcze rzemieślnicy.

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. przedstawiciele Pracowni 44Sto, BroKat, Tom Bensari, Aleksander Kądziela (AK Design), Paulina Adamska (Stowarzyszenie Serfenta), Sveinung Krokann Berg, Joar Skrede, Karolina Jakoweńko czy przedstawiciele Fabryki Pełnej Życia.

Panelom dyskusyjnym towarzyszyć będą warsztaty rzemieślnicze dla dorosłych. Podczas takich zajęć będzie można nauczyć się tkać makatki, poznać tajniki tapicerstwa oraz spróbować swoich sił w plecionkarstwie.

Ponadto, w ramach "Szychty na bis", od 5 listopada będzie można zobaczyć wystawę "Autoportret rzemieślnika" skomponowaną z czterech instalacji Bogdana Kosaka. Ten interdyscyplinarny projekt, w którym główną rolę odgrywa ceramika, jest próbą spojrzenia na rzemiosło z trzech perspektyw – pracy, miejsca, dziedzictwa, czyli podstawowych czynników decydujących o trwaniu rzemiosła.

Dzień Kartofla

24 września, Chorzów

 Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" tego dnia odbędzie się impreza plenerowa „Dzień Kartofla", która od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Dzień Kartofla w skansenie w Chorzowie
Dzień Kartofla w skansenie w Chorzowie  FOT. ADAM MIKOSZ

Będzie można spróbować swoich sił w kiszeniu kapusty i jej ugniataniu, usłyszeć, jakie zajęcia dawniej zajmowały gospodynie podczas jesiennych wieczorów, a także samemu, za pomocą kopaczki, wykopać ziemniaki z pola.

- Jak co roku poczęstujemy zwiedzających ziemniakami z parownika, a chętni będą mogli upiec jabłka na ognisku. Różnorodne dania z ziemniaków przygotują gospodynie z Koła Wiejskiego z Rajczy. Unikalny obrzęd kartoflany przedstawi Regionalny Zespół Śpiewaczy „Jaśkowiczanie" a o historii, odmianach i sposobie uprawy ziemniaka opowiedzą przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - zapowiada Angelika Nowicka ze skansenu.

W programie będą też warsztaty filcowania oraz warsztaty garncarskie, a dla najmłodszych gości Bajkowe Skarbki Śląska przygotowały „smaczne zabawy z bajkami na scenie" .

Na zakończenie wystąpi kapela Maliniorze z Brennej.

IV Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka

Październik, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach

Ryszard Pawłowski
Ryszard Pawłowski  mat. organizatora

Gośćmi Biblioteki będą pasjonaci i znawcy gór, podróżnicy i ludzie pióra, m.in. pisarz Jędrzej Pasierski, himalaista Ryszard Pawłowski, alpinista Stanisław Cholewa, Anna Król – autorka książki „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach", podróżnik Aleksander Czarnik czy Wojciech Malinowski z PTTK Baildon. 1 października odbędzie się również kiermasz książek antykwarycznych poświęconych tematyce górskiej oraz ludziom gór.

Cztery kobiety i wyjątkowe projekty o pamięci

Październik-grudzień, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach

W październiku w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich rozpoczyna się nowy cykl spotkań przygotowany przez Beatę i Pawła Pomykalskich.

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach
Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Muzeum w Gliwicach  fot. arch. Muzeum w Gliwicach

- Na wschodzie Polski odnaleźliśmy sporo żydowskich zabytków, których tak niewiele udało nam się odnaleźć w rodzinnym regionie podczas pisania przewodnika dla Domu Pamięci Żydów Górnośląskich "Śladami Żydów z Górnego Śląska". Tam na miejscu, na własne oczy przekonaliśmy się, jak wielkie są różnice między poszczególnymi częściami naszego kraju także pod tym względem. Zastanawialiśmy się, jak wygląda pamięć tych miejsc i pamięć o ich nieobecnych mieszkańcach? Jak wyglądała dawna wielokulturowa Polska? Czy coś z niej zostało? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w czasie jesiennych prelekcji - informują autorzy wykładów, w których zabiorą nas m.in. na Podlasie, Zamojszczyznę, do Kazimierza Dolnego, Łodzi i Włodawy.

Opowieściom towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć, korespondujących z omawianymi miejscami i zachęcą do podróży po Polsce mniej znanej, małomiasteczkowej. Na koniec, dla całkowitej odmiany, zajrzymy do Łodzi, która niezmiennie intryguje.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem