W dniach 8-9 października w Hali na Skarpie odbędzie się XVI Międzynarodowy Memoriał Leszka Błażyńskiego. Nadzieje polskiego boksu będą rywalizować z utytułowanymi europejskimi pięściarzami. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Memoriał ma swoją markę, dlatego z przyjemnością przyjeżdżają do nas pięściarze z różnych stron świata, a dla naszej młodzieży to znakomita okazja do sprawdzenia się na tle zawodników prezentujących różne style walki. Celem turnieju jest także przypomnienie sylwetki wybitnego pięściarza Szombierek Bytom Leszka Błażyńskiego, który zdobył laury na całym świecie. Podczas Memoriału kibice będą mogli zobaczyć galerię trofeów medalisty olimpijskiego – zaznacza prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który w 2006 r. był jednym z inicjatorów stworzenia turnieju poświęconego pamięci znakomitego boksera.

Uhonorowanie legendy boksu

Leszek Błażyński (z prawej)
Leszek Błażyński (z prawej)  arch. rodzinne

Leszek Błażyński jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Szombierek Bytom. Zdobył dwa brązowe medale olimpijskie (1972, 1976), mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy (1977, 1971) oraz dwukrotnie mistrzostwo Polski (1971, 1973). W 1973 r. wziął udział w tournée kadry narodowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie wygrał trzy walki i wszystkie przed czasem. Amerykańska Federacja Boksu wybrała go najlepszym pięściarzem w meczach Polska – USA i w nagrodę wręczyła potężną złotą rękawicę z wypisanymi na niej nazwiskami zawodowych mistrzów świata. Poza Szombierkami Błażyński reprezentował barwy Mazura Ełk i BBTS-u Bielsko-Biała.

Z sercem do boksu

W turnieju imienia medalisty olimpijskiego kibice zobaczą najzdolniejszych młodych polskich pięściarzy rywalizujących z utalentowanymi zawodnikami m.in. z Ukrainy, Austrii, Wielkiej Brytanii i Armenii. W Hali na Skarpie wystąpi m.in. Nikolas Pawlik, który w tym roku spisuje się znakomicie. W kwietniu zawodnik Bytomskiej Akademii Boksu zdobył w Sofii wicemistrzostwo Europy juniorów w wadze muszej (51 kg), a w czerwcu został wybrany najlepszym pięściarzem mistrzostw Polski juniorów, które odbyły się w Bytomiu. Nastolatek ma znakomitą opiekę trenerską. Od lat szkoli go Krzysztof Szot, a w Bytomskiej Akademii jego trenerami klubowymi są Sylwester Klasa, Rafał Sikora i Tomasz Kurzaj.

– Nikolas to bardzo dynamiczny i dobrze wyszkolony technicznie pięściarz, który ma serce do boksu. Wierzę, że w przyszłości zdobędzie medal olimpijski – zaznacza trener Sylwester Klasa.

Wizyta legendy

Październikowy turniej to również okazja do spotkania legend boksu. Gościem specjalnym będzie Marian Kasprzyk, który w 1964 r. zdobył złoty medal olimpijski, wygrywając pojedynek finałowy, walcząc ze... złamanym kciukiem. – Lubię oglądać na żywo walki młodych talentów, bo widać, ile serca i ambicji wkładają w każdy pojedynek. Chciałabym, abyśmy doczekali się następcy Leszka Błażyńskiego, który osiągał duże sukcesy oraz walczył widowiskowo i ofensywnie – podkreśla znakomity były pięściarz. W Hali na Skarpie będzie możliwość zrobienia wspólnego zdjęcia oraz porozmawiania z mistrzem.

Organizatorami Memoriału są miasto Bytom, Bytomska Akademia Boksu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Program XVI Memoriału Leszka Błażyńskiego:

Sobota (8 października)

godz. 13 – pierwsza seria walk;

godz. 15 – oficjalne otwarcie.

Niedziela (9 października)

godz. 12 – początek walk finałowych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem