Nowym prezesem PZBiath został profesor Zbigniew Waśkiewicz. Tak zdecydowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów, które przeprowadzone zostało za pomocą systemu teleinformatycznego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa i obostrzenia ograniczające możliwość organizowania zgromadzeń, postanowiono przeprowadzić wybory przy użyciu wideokonferencji i narzędzia głosowania internetowego. Warte podkreślenia jest, że zgodę na taką zmianę delegaci podjęli jednogłośnie.

– Jestem dumna z tego, że w tym szczególnym czasie byliśmy w stanie się zmobilizować i otworzyć na nową formułę przeprowadzenia zgromadzenia delegatów. Jesteśmy pod tym względem pionierami, nasz przykład i zastosowane rozwiązania mogą stanowić przykład dla innych związków – powiedziała ustępująca prezes Dagmara Gerasimuk, która w marcu objęła stanowisko dyrektora rozwoju w Międzynarodowej Unii Biathlonu, w związku z czym zmuszona była do rezygnacji z zajmowanej funkcji.

Tajne głosowanie

Jedynym zgłoszonym kandydatem był profesor Zbigniew Waśkiewicz, który w głosowaniu tajnym uzyskał poparcie 36 delegatów.

– Zdecydowałem się kandydować, bo zależy mi na kontynuacji wszystkich rozpoczętych projektów i realizacji zaplanowanych przedsięwzięć. Mówienie o celach sportowych w momencie, gdy świat walczy z zabójczą chorobą, byłoby co najmniej dwuznaczne, ale musimy wciąż podejmować bardzo ważne decyzje dotyczące obsady kadr narodowych czy kwestii związanych z finansowaniem związku – powiedział prezes.

Powrót po sześciu latach

Dla profesora Zbigniewa Waśkiewicza jest to bowiem powrót do pełnienia tej funkcji po sześciu latach przerwy. Wcześniej zajmował już stanowisko prezesa PZBiath przez dwie kadencje w latach 2006-2014. Pracę w związku wznowił w 2018 roku, gdy objął funkcję dyrektora sportowego.

Po 2014 roku Waśkiewicz angażował się w pracę w klubach piłkarskich Górnika Zabrze, a następnie Rozwoju Katowice. Nieprzerwanie pozostawał wykładowcą Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, w której w latach 2005-2012 pełnił również funkcję rektora. Jest również członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Prezesem Polskiego Związku Biathlonu prof. Waśkiewicz będzie do końca aktualnej kadencji zarządu, która wygasa 2022 roku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem